sea_to_sky_berkay_bayramin_kemer
beylikdüzü escort

Üniversiteli Gözüyle Sea To Sky: Bölüm I

Öncelikle bütün motosiklet sever dostlarımı selamlıyorum. UniMoto üniversiteli motosiklet kullanıcısı olarak bu yazıda sizleri 2015 Ekim ayının başında rekor katılımla gerçekleşen ve bizzat yarıştığım Sea to Sky etaplarının içinde tura çıkarmak istiyorum. Motosikletinize atlayın ve peşime takılın! Berkay Bayramin –METU-…

sea_to_sky_berkay_bayramin_kemer
Berkay Bayramin

2015 Ekim ayında dünya çapında altıncısı düzenlenen Sea to Sky Extreme Enduro yarışı her anıyla hayatımın dolu dolu geçen günleri arasında yerini aldı. Motosiklet binen insanların çoğunluğuna neden motosiklet kullanıyorsunuz diye sorduğunuzda “herşeyi unutuyorum”, “aklımda sadece motorum oluyor” tarzı cevap alırsınız. İşte bu organizasyon motosiklet üzerinde olmadığınız anlarda da size bu kafayı yaşatabiliyor. Dağ yarışının bir hafta öncesinden paddock kurulmaya başlanıyor ve sınırlandırılmış, iki zamanlı ve dört zamanlı seslerinin birbirine karıştığı, lastik ve yağ kokan, dünyanın her tarafından enduro için gelen insanlarla birlikte paddockta her şeyi unutacağınız bir haftanın başlangıcını yapıyorsunuz.

Enduro mu oda ne?
Yarışa başlamadan önce endurodan bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere enduro, ”endurance” kelimesinden türeyip dayanıklılık tabanlı motosiklet sporu olarak tanımlanmış. Sadece iyi motor sürmek yetmiyor: aynı zamanda kondisyonlu ve atletik olmak zorundasınız. Trafikten uzakta, içine gireceğiniz tehlikeyi seçme ve adrenalin seviyesini ayarlama hakkına sahipsiniz. Motor üzerinde harcayacağınız efor da hiçbir sporda olmayan tarzda farklı bir tür kondisyon istiyor.  Arkadaşlarınız düşüp taklalar attığında beraber gülüp eğleniyorsunuz, birbirinize yardım ediyorsunuz. En büyük artılarından biri de enduronun motosiklet tekniğinizi geliştirmenize inanılmaz imkan sağlaması. Gaz, debriyaj, vücut pozisyonu kontrolu, viraj alma, engel atlama, rampa atlama, doğru frenaj yapma vs. denerken düşşeniz bile ne motorda ne de sizde çok büyük bir hasar olma olasılığı düşük (limitler içerisinde tabi.. :)) Daha detaylı anlatım için Tıklayın!

Sea to Sky
Biraz yarıştan bahsedelim. Geçtiğimiz yıl altıncısı düzenlenen bu organizasyon Kemer Enduro Motosiklet Kulübü ve sponsorlar sayesinde gerçekleştiriliyor. Ben yarışın on gün öncesinden Kemer’e yola koyuldum ve yarış öncesi hazırlıklara tanıklık ettim. Gerçekten Kemer Enduro Motosiklet Kulübü (KEMK), bu işe çok büyük emek ve zaman harcıyor. Hemen hemen 1 sene öncesinden parkur hazırlıklarına başlanıyor. Bence KEMK, Türkiye’de enduronun seviyesini yükselten bir kulüp ve çok iyi organize oldular. Hepsine hem misafirperverlikleri hem de bu organizasyonda geçen emekleri için teşekkür etmek istiyorum.

sea_to_sky_berkay_bayramin_kemer
Sea To Sky 2015 Berkay Bayramin

3 yarıştan oluşan dev organizasyon
Organizasyonu analitik inceleyecek olursak üç ayrı yarıştan oluşuyor. Cuma günkü sahil yarışı kumda motokros yeteneklerini sınıyor ve ertesi günkü orman yarışının sıralamasını belirliyor. Cumartesi günkü orman yarışı ise bazen hızlı bazen kırıcı geçiyor ve enduro yeteneklerinizi test edip, pazar günkü asıl yarış olan dağ yarışında kaçıncı sıradan başlayacağınızı belirliyor. Pazar günkü dağ yarışında ise gemiler yanıyor ve sürüş becerilerinizden tutun kondisyon, teknik, taktik her anlamda çok sert bir mücadelenin içinde sahilden başlayıp 2365 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı zirvesine ulaşmaya çalışıyorsunuz. İnsan ve makine ortaklığıyla doğa karşı verdiğiniz bu mücadelede başarıya ulaşmak için müthiş bir efor harcamanız gerekiyor. Kısacası Sea to Sky, eğer zirve hedefliyorsanız çok ciddi bir antrenman ve hazırlık programı gerektiriyor.

Yarış için bu kadar ön bilgi yeterli oldu sanırım. Biraz da kendimden bahsedecek olursam, şu zamana kadar yaklaşık olarak 2 senelik endurocuyum denilebilir. Yüksek lisans öğrencisiyim. Küçük yaştan beri motosiklete ilgim vardı. Ailende de böyle tipler olunca, bu ilgi artık karşı koyamacağınız bir arzu ve tutkuya dönüşüveriyor. Dakarlar, TransAnatolialar, Erzbergler ile birlikte içimde artan enduro arzusunu ancak 26 yaşımda deneyimleme fırsatı bulabildim. Bulaşmaz olaydım neredeyse hobi olmaktan çıkacak, işim falan olsun istiyorum! 🙂

Sky to Sea
İlk yarış cuma günü başlasa da organizasyonun kendisi aslında salı günü başlıyor. Enduro yapmak için sabırsızlanan insanlar salı günü organizasyon eşliğinde Sky to Sea turuna katılıyorlar. Evet isim biraz ters gibi ama olay şu: Sky to Sea, Tahtalı Dağı zirvesinden deniz seviyesine tersine iniş turu. Yarış öncesi antrenman, zemine ve iklime alışma gibi avantajlar sağlıyor yarışçılara. Aynı anda Graham Jarvis, Jonny Walker, Paul Bolton gibi top yarışçılar Tahtalı zirvesinde açılış gösterisi benzeri şov yapıyorlar. Ben geçtiğimiz yıl bu gün içerisinde yapmam gereken işlerden dolayı etkinliğe katılamadım, katılamadığıma da tabi ki çok üzüldüm.

Çarşamba günü ise ustalarla sürüş – eğitim günüydü.  Gece yatmadan önce ertesi günün hazırlıklarını eksiksiz tamamlamış ve Graham Jarvis‘in ekibine kayıt yaptırmıştım. Aslında amacım eğitimden daha çok Graham’i canlı gözle izlemekti. Zaten bu adamları izlemek bile sizin sürüş tekniğinizi siz farkına varmadan geliştiriyor.

Eğitim Turu
Gelgelelim sabah oldu giyindim kuşandım motoruma atladım ve konvoya katıldım. Sürüş alanına doğru yola düştük fakat biraz eğlence maksatli rehberlerimiz tarafından araziye sokulduk. Bir anda 200’e yakın motorun önceki gün 5 saat boyunca sağanak yağmur almış araziye girince oluşan kaosu dışardan izlemek çok keyifliydi. Bu yüzden kalabalığın dağılmasını bekledim ve çırpınışları dışardan izledim. Kalabalık ufak ufak dağıldığında marş bastım ve arkalarından gazlamaya başladım. Zemin çok kötüydü, motoru kontrol etmek ve tırmanış yapmak baya güçtü. Bu sebepten eğitim alanına geç kaldım ve Jarvis’in grubunu kaçırdım 🙁 Ben de Blake‘in grubuna kenardan dahil oldum. Blake de ilk 10 içerisinde yer alan yarışçılardan. 20’li yaşlarına daha adım atmamış fakat 40 yıldır motor sürüyor sanırsınız. Nefis bir tekniği, iletişimi ve enerjisi var. Onun grubuna katılmam benim için çok daha iyi oldu. Kendisiyle sürekli muhabbet ettim, ne aklıma gelirse sordum ve o da hemen hemen hepsini içtenlikle ve samimi bir şekilde cevapladı. Nefis bir gün oldu, çok şey öğrendim.

İşte önemli nokta aslında bu. Siz sıradan bir hobi motorcusunuz ve kendinizi geliştirebildiğiniz kadar geliştirmek istiyorsunuz. Bu işin en üst seviyesindeki insanlar hemen yanıbaşınızda! Bu organizasyon size bu imkanı tanıyor. Bu işi tüm dünya çapında en iyi yapan adamlarla yanyana motor sürüyorsunuz, brifingde yanyana oturuyorsunuz ve hatta sohbet ediyorsunuz. Kendinizi bir Michael Jordan, Michael Schumacher veya Valentino Rossi ile bu kadar kolay buluşturamazsınız.

Günlerden oldu perşembe. Bugün de Bronze ve Silver seviye turlar var. Önceki günün verdiği yorgunluk ve bizim ekibin diğer yarısının da Kemer’e gelişi ile biraz gevşedim ve kendimi yormamak adına bu etkinliğe katılmadım.

En yeni motosiklet modelleri ve Son haberler için TIKLAYIN

Plajda Yarış Zamanı
Takvim 2 Ekim’i gösteriyor. Sea to sky artık başladı. Sabahın erken saatlerinde motor numaralarına göre birer birer start verildi. Teknik ve kondisyonel durumumuz yetersiz kaldığı için kumda extreme engellerle dolu bu yarışa Ankara ekibi olarak katılmadık. Dolayısı ile ertesi gün orman yarışında son sıralardan start alacağız 🙁 Aslında böyle olması daha iyi; çünkü bu adamlar yarışırken seyirci olmak istiyorsunuz! Sabahki sıralamalara göre ilk 150 belirleniyor ve 50’şerli 3 gruba ayrılıp akşam üzeri toplu startla yarış başlıyor. Son 50 ve orta 50’nin ardından sıra geldi ilk 50’ye ve bayrak indi, start verildi. Yarışı izlerken hiç bitmesin istiyorum ama içerideki hengameyi gerçekten tarif edemem 🙂 Motorların %80’i falan su kaynattı, yarısından çoğu havalarda uçtu.. Seyir zevki çok yüksekti fakat yarışçılar için cehennem gibiydi.. Jonny Walker yarışı kazandı.. Yarış sonrası padokta herkesin yedek parça arayışları başladı.. 🙂

sea_to_sky_berkay_bayramin_jarvis_
Graham Jarvis hatırası… 🙂

Orman Yarışı
Sıra orman yarışına geldi. Akşamdan bütün hazırlıklarımızı tamamladık, motorlarımız yarışa hazır! Artık kendimizi hazırlama vakti… Otelimize geçtik ve ekiple birlikte son kritikler yapıldıktan sonra yapılacak tek bir şey kaldı, uyumak… İyi de sabaha yarışacak olmanın verdiği heyecanla uyumak imkansız! Yatakta gözlerim kapalı parkuru dolandım uzunca bir süre. Hani aşık olduğunuzda bütün gece onu düşünürsünüz, her an her yerde kafanızda canlanır ya; hah işte aynen öyle! Uykuya dalamadığım için haliyle dinlenemedim tam olarak. Çok tuhaf bir duygu ve aynı zamanda büyük bir problem. Çünkü enduro için uyku bence en önemli faktör.

Her neyse… Gece saat kaç sularında uykuya daldığımı tam olarak hatırlayamıyorum ama rutin düzenime uymadığını biliyordum. Sabah biraz tatsız uyandım. Sanki gece yarışmıştım ve sabah yarışa hazır değildim. Uyandık, giyindik, kahvaltı ettik derken ufak ufak starta doğru yol almaya başladık. Yarış startı ilçeden yaklaşık 10 km kadar içerde 1000 küsür metre rakımda veriliyordu. 300 küsür yarışçının katıldığı bu yarışa son sıralardan başlamak baya büyük dezavantajdı. Nitekim biz daha start alamadan pro yarışçılar yarışı bitirdiler! Wade Young, Graham Jarvis ve Jonny Walker 5 saniye farkla yarışı ilk üçte bitirdiler, hem de sadece 1.5 saatte! Orman yarışını Wade Young kazandı.

Biz daha yarışa başlamadan bu adamların yarışı bitirmesi ister istemez içinizde oluşmaya başlayan ürpertiyi daha da artırıyor. O anki ruh halim çok ilginçti. Ne yapsam dindiremiyordum içimdeki o ürpertiyi. Korkuyor muydum, heyecanlı mıydım bilmiyorum. Start anına kadar gittikçe artan bir hissiyat bu.  Aslında herkeste vardı bu his. Kimse belli etmiyordu ama boş bir anlarında dikkatli gözlem yapınca yakalayıveriyorsunuz. 🙂 Ekip olarak hazırdık artık zaman daralıyordu ve tansiyon da istemli-istemsiz yükselmeye başlıyordu. Enduro kankam Barış Evran kardeşimle göz göze gelmemeye çok özen gösteriyordum çünkü heyecanımı ve stresimi ona yansıtmak istemiyordum. Arkamdan start alacaktı ve üzerimde bir de onun stresi vardı. Beni yakalayacağı aşikardı zaten ama benim için asıl olay nerede yakalayacağıydı ve yakaladığı yerde ona eşlik edebilecek miydim? Bunları da burada itiraf ediyorum bu arada 🙂

Sea to Sky 2. Bölüm Esas Yarış Zamanı İçin Tıklayın

En Yeni Motosiklet Modelleri İçin Tıklayın!
Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!
Yarış Dünyasından Son Haberler için Tıklayın!

About Berkay Bayramin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul escort Ataşehir escort Pendik escort Kartal escort Ümraniye escort Kadıköy escort Anadolu yakası escort Avrupa yakası escort Mecidiyeköy escort Fatih escort Fındıkzade escort Çapa escort Şirinevler escort Avcılar escort Beylikdüzü escort Halkalı escort Bahçeşehir escort Bakırköy escort Dubai escort porno izle sex hikayeleri seks hikayeleri seks izle paply.org

Sperrmüll wohnungsauflösung