Breaking News
motosiklet_gezisi_özge_özbek_

Tecrübesizce Çıktığım Uzun Yolda Kazandığım Tecrübeler

Motosikletle yola çıkarken dikkate alınılması gereken bir kaç şey..

özge_özbek_motoetkinlikenduro_3
Özge Özbek

Selamlar herkese… Bu yazımda tecrübesizce çıktığım yolda kazandığım tecrübeleri paylaşmaya çalışacağım. Motosiklet yolculuğuna çıkarken herkesin aldığı kadar tepki aldım. Ama önemli olan iç sesiniz size ne kadar tepki veriyor. Bunlardan bahsederken aynı zamanda kendi yolculuğumdan bir kaç anıya da ortak olmanızı istiyorum. Biraz olsun içinizi ferahlatacak naçizane bir kaç fikrim oluştu ve bunları sizinle paylaşmak için heyecanlanıyorum.

Gideceğiniz Yolu Tanımak
Planlanmış veya planlanmamış, hepimiz bir gün motosikletle yola çıkmak için heyecanlanıyoruz. İlk iş gideceğimiz konumu haritadan aratarak yol hakkında az çok bir fikre sahip olmak. Kendiniz için en uygun yolu en basit şekilde kararlaştırın. Hatta belki vaktiniz boldur ve yol üzerinde keşfetmeniz için sizi bekleyen yerler de vardır. Güzergâhınızı belirleyici büyük etkenlerden biri ziyaret etmek istediğiniz yerler olacaktır. Bunları bir kâğıda dökmenizde fayda var.

İstanbul-Afyon yolunda güzergahı nasıl takip ettiğimden bir önce ki yazımda detaylıca bahsettim (.yazııı..) Benim için iki seçenek vardı feribot kullanarak Bursa üzerinden geçmek veya körfezi bitirip Bilecik’ten aşağıya inmek. Ben ilk yolculuğum olduğu için tanıdığım ve kendime göre riski az olacak güzergahı seçtim. Bilecik ve Kütahya üzerinden geçerek Afyon’a ulaştım.

motosiklet_molası
Daha önceki yolculuğumdan bir kare…

Çanta Hazırlamak
Erkekler için çok fazla sıkıntı olmayan bu durum kadınlar için hiç de kolay olmuyor. Üç-dört günlük bir yolculukta olsa her şeye ihtiyacımız olacakmış gibi geliyor. Zaten özellikle çanta sıkıntısı olanlar için bu sancı pek de uzun sürmüyor tabi. Çünkü yer sıkıntısı daha fazla oluyor. Kıyafet en basite almamız gereken konu. Bu konuda minimalist olmak sizin için çok kolaylık sağlayacaktır. Mevsime göre bir rahat bir de ona nazaran daha şık üstlerimiz yeterli olacaktır. Kozmetik malzemelerde ise acaba dediğimiz şeylere gerçekten ihtiyacınız olmayacak. Bana göre en önemlisi bir deodorant… Ekipmanlarla etkileşime geçen vücudumuz hiç hoş olmayan duygular yaşatabilir insanlara 🙂

Burnunuzun Tam Üstü!
Bir diğeri ise güneş kremi. Her yerimiz ekipmanlarla kapalı diye düşünenler için söylüyorum burnunuzun üstü çok acıyacak. Uzun yolculuklarda özellikle burnunuza mutlaka güneş kremi sürmelisiniz… Bir bel çantası kullanmakta da büyük fayda var. Elimizin altında olması gerekenlere kolay ulaşmamız için… (ehliyet, ruhsat, telefon, cüzdan… ) Bir de kendi ihtiyaçlarımızdan daha önemlisi motosikletimizin ihtiyaçları: zincir yağı, lastik tamir kiti (bizi en yakın lastikçiye ulaştıracak), file, bagaj lastiği, koli bandı… en azından çok zorlu olmayacak yollarda hayatınızı kurtarabilirler.

Benim için en basit kısım bu oldu. Çünkü varacağım yerde bir ablam var ve bedenlerimiz aynı 🙂 Sadece bir tişört ve pantolonla hallettim.

özge_özbek_crf_250_rally_bulut
Yağmur bulutu mu onlar.. yok canım Temmuz ortası yağmaz.. (yağdı)

Eşyaları Motosiklete Yerleştirmek
Bu kısım ooo kadarr önemli ki! Çantası olanlar için belki değil tamam 🙂 Peki ya olmayanlar için… Öncelikle motosiklete bir oturup selede kaplayacağımız maksimum alanı bilelim. Sonrasında tepeleme yerine çantaları yaymayı tercih edelim. Bağlama kısmında bagaj lastikleri ve fileleri kullanacağız. Sağlam olduğuna emin olduğumuz noktada bir tane daha bagaj lastiğinden bir şey olmaz deyip fazladan bir tane daha bağlamanızı tavsiye ederim. Sonuçta kimse yanına aldığı iki tişört iki pantolonu düşürmek istemez.

Ben bu konuda çok büyük sıkıntı çektim. Motosikletim yüksek olduğu için bacağımı atmakta güçlük çekerken birde arkadaki çantaları fazla yaymış olmam, her molada on beş dakika açma-germe hareketleri yapmakla geçti 🙂 Özellikle Bozüyük’te verdiğim molada motosikletten inemediğim ve insanların bana bu kız neyi bekliyor diye baktıklarını unutamıyorum 🙁

Ekipman Mevzusu
“İhmal etmenin işten bile olmadığı bu mevzu üzerinde çok durmayacağım. Mevsimlik ekipmanlarımız ve bileğimizi saran bir ayakkabı en ufak bir hata da hayatımızı kurtaracaktır.

Benim en büyük aptallığı yaptığım nokta bu oldu: yanıma yağmurluk almamıştım. Hava durumuna güvenirken Kütahya’da babamın arayıp yağmur yağacak sakın yola devam etme bir yerde yağmurun dinmesini bekle demesiyle etraftan poşet toplamaya başladım. Çöp poşetleriyle eşyalarımı yağmurdan korudum fakat kendim için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Yolumun son bir saati tam bir psikolojik savaştı. İki dakikada bir otuz saniye süren sağanak yağışta, bir ıslanıp

bir kuruyarak mutlaka ama mutlaka yağmurluk almanız gerektiğinin altına imzamı attım 🙂

motosikletle_uzun_yol_tecrübesi
Yola sabah erken saatte çıkmak avantajlı..

Yola Çıkmak
Motosiklete bindiğiniz anda önünüzde sizi bekleyen onca yolun güzelliğini düşünürken tüm o hazırlık aşaması geride kalacak. Şunu kesinlikle unutmayalım ki yol tahmin ettiğimizden daha uzun sürecektir muhtemelen.. Bu yüzden olabildiğince erken yola koyulmak en güzeli olacaktır. Erken yola çıkmanın bir faydası da yolda sizi rahatsız edecek araç sayısının daha az olması. Özellikle İstanbul’dan yola çıkıyorsak iş trafiğine yakalanmadan şehirden kaçmak en güzeli… Geze geze gitmeyecek olsak bile yolculuğu kendiniz için otobüs yolculuğuna çevirmeyin. Etrafı izleyerek hatta arada bir vizörü açarak kendinizi rahatlatın.

Ben yol için saat altıda kalktım fakat hazırlık süreciyle beraber yola çıkmam yediyi geçiyordu. İstanbul içinde biraz trafiğe yakalanmış olsam da, şehirden çıktığımda sakin bir yol ile karşılaştım. Benim gezmek için vaktim yoktu Afyon’a ailemi görmeye gidiyordum ve üç günlük bir tatilim vardı. Tabi ki böyle olduğu için direk basıp gelmedim. Yol kenarında durup etrafı izlemeyi ve ayaklarımı koruma demirine uzatıp sakin bir şekilde sürmeyi ihmal etmedim.

Mola Vermek
Bu güzel yolculuğu kâbusa çevirmek istemiyorsanız sık sık mola verin. Sadece vücut olarak değil kafanızın yorgunluğu da sizin hata yapmanıza sebep olabilir. En uzun mesafenizi belki ilk yola çıktığınız anda yapabilirsiniz fakat sonrasından en fazla bir saat arayla mola vermenizde fayda var. Bu molalar uzun süreli olmasa da motosikletten inip bir su içmek, iki ileri bir geri gitmek sizi kendinize getirecektir. Belki manzarası güzel bir yerde kahve içmekte iyi bir fikir olabilir.

Ben motosikletimin titreşiminden dolayı tahmin ettiğimden çok daha fazla mola verdim. Bir sonra ki yolculuğumda sele yumuşatma ile çözüm bulmayı düşünüyorum. Ayrıca durduğum yerlerde beni merak eden herkese tek tek lokasyon verdim. Bunun için bir whatsapp grubu kurmaya değecek kadar fazlalardı. Her molada en az üç cevapsız arama… 🙁

özge_özbek_crf_250_rally_yağmur
Merhaba, sağdaki ben Özge Özbek.. soldaki de yağmurda ıslanan motosikletim..

Selam Vermeyi Unutma
Özellikle yola tek başımıza çıkıyorsak fazla düşünmekten kafamız yanabiliyor. Bunun en güzel çözümü müzik dinlemek, söylemek ya da etrafta ki her şeye fazla reaksiyon vermek olabilir.

Kendimden örnek verecek olursam bir dünya müzik indirmeme rağmen yolda hiç dinlemedim. Onun yerine kendim bağıra bağıra söylemeyi tercih ettim. Tabi bir süre sonra kendi sesimden fazla etkilenen beynim insanlarla iletişime geçmemi söyledi 🙂 Tabi ki benim ne yaptığımı anlayan veya gören olduğunu pek sanmıyorum. Beni sollarken aşırı dikkatli davranan araba sürücülerine bir yandan bağırarak bir yandan el sallayarak teşekkür ettim. En güzeli ise sağanak yağışta zavallı bir şekilde ilerlerken selamlaştığımız motosiklet sürücüleriydi. Birbirimize “Hepimiz hala manyağız dimi” diyerek selamlaşıyorduk resmen. Öyle bir sellektör veya korna değil baya birbirimize el sallayarak geçtik 🙂 🙂 🙂

Yazımı bitirirken üslubumda bir hata olduysa affola… Aklımda kalan ufak tefek şeyler belki bir gün, bir yerde, birilerinin işine yarar. Herkese keyifli sürüşler.

Özge Özbek
Diğer Özge Özbek Yazıları İçin TIKLAYIN!

Motosiklet yarışlarını izlemek için instagram hesaplarımız @motoetkinlikk ve @motogpmee adreslerini takip edebilirsiniz.

Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!

Sıfır Motosiklet Fiyatları İçin TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.