istanbul escort bayan
Son Haberler
Araba Müzikleri
Yamaha_YZF_R125

Supersport’a Başlangıç: Yamaha YZF-R125 İlk Sürüş Testi

Yamaha_YZF_R125_testYamaha’nın yenilenen yarışçısı 2014 Yamaha YZF-R125’i Barcelona tanıtımında test ettik.
Yazı: Ahmet Köseoğlu, Fotoğraf: Yamaha

Japon motosiklet üreticisi Yamaha’nın ilk defa 2008 yılında tanıttığı 125 cc’lik Yamaha YZF-R125 modeli kısa sürede bir ikon haline dönüştü. Yamaha’nın GP tecrübesi ve supersport sınıfında yıllardır öncü konumundaki Yamaha YZF-R6 tasarımı ile harmanlanmış R125 yakışıklılığı ve dayanıklı 125 cc’lik motoru ile kısa sürede supersport kategorisine giriş sınıfında saygı duyulan bir motosiklet haline dönüştü. YZF-R125 ticarette elde edilen saygının -ve tabii ki güvenin- kazanç anlamına geldiğini 6 yılda 45.000 adete ulaşan satış rakamı bir kez daha ispatladı. Fakat hızla değişen dünyada 6 yıl artık çok çok uzun bir zaman dilimi ve herşey gibi Yamaha YZF-R125’in de yüzü eskidi ve açıkçası yenilenme vakti gelmişti. İşte bu sene yani 2014 için Japonlar da aynı şeyi düşündü ve Yamaha YZF-R125’i yenilediler.

2014 Yamaha YZF-R125 motoru da dahil olmak üzere selefinden birçok yönüyle ayrışıyor. Bu arada Yamaha’nın yeni MT-125 modelini de YZF-R125’in çift yumurta ikizi olarak adlandırmak mümkün. İki model arasındaki tek farklılık dış görünüşleri ve farklı depo-gidon nedeniyle oturuş pozisyonları.

Daha Yakışıklı ve Daha Cimri!
R125’in görünümünden anlatmaya başlayacak olursak yeni R125’in yüzündeki en büyük fark YZF-R6’dan ilham alınarak tasarlanmış kafa karenajı. Yeni model daha keskin hatlı iki fara ve bu farların ortasında son yıllarda tüm süpersport ve hatta superbike modellerinde moda diyebileceğimiz hava girişi (air intake) boşluğuna sahip. Hayli yakışıklı kafa karenajı dışında yan ve kuyruk karenajları da yenilenen Yamaha YZF-R125 yeni bir görünüme kavuşmuş. Motosiklete halk arasındaki deyişle “Pejo” mobiletle başlayan biri olarak böyle bir tasarım o zamanlar benim rüyalarımda bile yoktu.

R125’in görünümü dışında en önemli değişiklik yeniden revize edilen motorunda gerçekleşmiş. Üstten tek eksantrikli 4 zamanlı sıvı soğutmalı 124.7 cc motorun debriyajından yakıt enjeksiyonuna kadar tam 70 parçası yenilenmiş. Bu yenilenme sayesinde motorun verimi eski versiyonuna nazaran %11 oranında artarak 1 litre benzin ile tam 47 km menzile ulaşılmış. Güzel görünümlü bir motosiklet için fazlaca iyi bir rakam… Yenilenen parçalar sayesinde motorun alt ve orta devirleri önceki modeline nazaran daha yüksek güce sahip ancak 9.000 devir/dakikada elde edilen en yüksek güç yine 15 bg ve tork ise 8.000 dev/dk’da 12.4 Nm.

YamahaYamaha,  R6, R1 ve GP motosikleti M1 çizgilerine sahip YZF-R125’e abilerindeki gibi Upside-down teleskopik ön çatal-amortisörleri (41 mm) uygun görmüş. Ters amortisör teknolojisi daha iyi çalışan ve sürücüye sürüş hissini daha iyi yansıtarak performanslı sportif sürüşlere izin veren bir sistem. Kişisel görüşüm bunların tüm motosikletlere daha çok yakıştıkları yönünde. Arkada ise tekeri tutacak iki boru ya da kalas tipi arka maşa yerine adam akıllı bir maşa tasarlanmış. Şok süspansiyon sistemi görünmeyen bu arka maşa da yine performans sürüşü, esneklik ve hafiflik prensipleri çerçevesince tasarlanmış. Yamaha’nın 600 cc’lik Fazer modellerinde bile olmayan bu maşayı 125 cc’lik supersport modelinde görmek gerçekten güzel bir duygu.

Ön çatal arka maşa demişken bir de şasiye ve jantlara değinmek gerek. R-125’te hafif ve esnek deltabox şasi kullanılmış. Y şekilli jantlar da motosikleti hafif tutmak ve performans sürüşünde atalet kuvvetini kontrol altına almak adına hafif alaşımdan imal edilmiş. Ön lastik 100/80‐17 arka lastik ise 130/70‐17 ebatlarında. Yeni kullanıcılar her zaman arka lastik biraz daha kalın olsun dolgun görünsün isterler. O nedenle arka maşa ve lastik arasındaki boşluğa baktığımda bana 140’lık lastiğin sığacağı kadar bir boşluk var gibi göründü. Ama tabi bunu bizzat deneyip görmek gerek. Tabi Türkiye’de 140-17’lik lastiği bulmak gerekecek…

YZF-R125’te önde 292 mm’lik tek yüzer disk ve radyal kaliperli ve arkada ise 230 mm’lik tek disk fren kullanılmış. Stop far LED ışıklandırmalı ve her iki ön farların dış kenarlarında gündüz ışıklandırmaları mevcut. LCD göstergede devir aralığını aşağıdan yukarıya doğru yükselerek gösteren orta kısmın en üstünde vites yükseltme zamanını işaret eden ışıklar mevcut. Bir supersport için fazlaca detaylı kalan göstergede saat, motor sıcaklığı, hız, ortalama hız, yakıt durumu, anlık yakıt sarfiyatı, ortalama yakıt sarfiyatı gibi birçok bilgiye erişebiliyorsunuz. Ancak Yamaha MT-125’te de kullanılan aynı göstergede vites bilgisi yok…

Yamaha_YZF_R125_test
Yamaha YZF-R125’in abilerinden tek farkı 125’lik motoru!

Daha önce 1000 cc’lik ya da 600 cc’lik bir supersport motosiklet kullandıysanız Yamaha YZF-R125 üzerine oturduğunuzda dolgun görünüşün -ki bu dolgun görünümde kabarık karenajların rolü büyük- altında yatan hafiflik hissiyle sizi şaşırtacak. İnsana iyi gelen bu hafiflik beraberinde kullanım kolaylığını getiriyor –motorun ıslak ağırlığı 140 kg-. Şöyle bir motosikleti incelediğinizde yerlerine tam olarak oturan yan paneller, birbiriyle geçişlerde örtüşen karenajlar, alüminyum ayaklıklar (pegler) ve LCD gösterge insanda kalite hissiyatı uyandırıyor. Evet, şekil o biçim peki ya sürüşü…

R-125 ile Gazlama Zamanı
Barcelona’nın trafik ışığı çorbası şehir merkezinde dur-kalklarda biraz sıkıldıktan sonra önceki gün MT-125 ile gazladığımız çevre yollarının dağlık bölümündeki diğer orman rotasına yöneldik. Artık R125 motorunu ve İtalyanlarla birbirimizi zorlamanın zamanı gelmişti… :) 6 vitesli şanzımanın ilk 4 vitesini birbiri ardına yükseltip zaman zaman uçurum manzaralı orman yolunda bir önceki gün çekilen ilk bölümü çok sevilen filmin ikincisini çekiyor gibiydik. Ardarda gelen s virajlarda, “ama burada da sollanmaz ki” virajlarıyla sonu görünmeyen “Allah’ım daha da sertleşmez inşallah” virajlarında R125’i de, kendimizi ve ahirete olan inancımızı da tekrar tekrar sınadık… Ha, gerek var mıydı… Yoktu!

Yamaha YZF-R125 kendisiyle delilikte ne kadar ileri gidilebileceğini gösterdi. Motosikletin sınırını belirleyen tek şey 125 cc’lik motoru. 125’liklerin normalde sinek vızıltısına benzeyen sesi R125’te hafif gırtlaklı tonuyla kullanıcıyı tatmin ediyor. Ayarlanamamasına karşın ön süspansiyon ve arka şok amortisörün sertlik dereceleri gayet iyiydi ve geri bildirimleri de benim için (179 cm ve 74 kg) yeterli oldu. Vites düşürüp devir kesiciye sokulduğunda motor kompresyonu esnasında ve sert frenlemelerde şasinin yalpalamaması da güzellikler arasında sayılabilir. Tahminimden daha sert virajlarda viraj içine taşımak zorunda kalınan frenlerde R125 hafifliğinin de etkisiyle kontrol edilebiliyor. Motorun viraj karakteri başarılı ve oldukça keyifli; R125 büyümüş de küçülmüş bir sporcu.

Yamaha_YZF_R125_test Yamaha_YZF_R125_test Yamaha_YZF_R125_test Yamaha_YZF_R125_test

Pistte R125
Adrenalin dolu dağ yolu ve sonrasındaki otobanın akıbetinde Kart-Pist olarak adlandırılan karting işletmesinin bahçesine motorları park edip ateşimizi kahve ve meyve suyuyla düşürdük. “Karting pistinde ne yapçaz ki arkadaş” şeklindeki düşüncem, pistin bizim supermoto pistlerimizden biraz daha büyükçe olduğunu görünce “yahu adamların karting pistleri bile o biçim” düşüncesine değişti. Tadını çıkaralım bari deyip piste çıkıp 125 cc motosikletle ne yapılabilirse onları yapmayı denedim. Karşıdan araçların gelmediği bu esas gazlama arenasında R125 virajlarda büyük abileri gibi bir o yana bir bu yana yatı-kalktı. Üzerimde uygun deri pantolon olmayınca dizi depodan pek ayır(a)madım tabi ancak tulumla gelen İtalyan meslektaşlarım burada birer slider (dizlik) eskittiler. Zaten birbirimizle yarışmamamız için piste teker teker alındık yani herkes gölgesiyle takıldı…

Yamaha_YZF_R125_Detail
Kırmızı, gri ve yarış mavisi renklerinde satışa çıkan Yamaha YZF-R125’e özel Akrapoviç egzoz, Akrapoviç hafif katalitik konvertor, led sinyaller, özel plakalık, ön cam ve jant şeritleri gibi ekstralara sahip.

Özetle
Yamaha pazardaki satış rakamıyla da kalitesini ispatlayan Yamaha YZF-R125 modelinin ilk versiyon yüzünü yenilerken süspansiyon, şasi, gösterge, ve motor donanımlarını da bir üst basamağa taşımış. Rakipleri Honda CBR120R ve Aprilia RS4 125’le kıyaslandığında da ekstraları bir hayli fazla. Şehir içi manevraları yeni ön mesnet sayesinde çok başarılı ve çevre yolu gazlamaları da uzun 6. vitesi sayesinde tatmin edici. Başlangıç motosikleti ötesindeki kalitesiyle dikkat çeken R125 ekonomik ve şık şehir içi ulaşımı peşindeki “supersport severlere” ve pistte ilk defa dizini yere değdirecek gençlere hitap eden başarılı bir 125’lik. Tüm bu kalite motosikletin fiyatına yol su elektrik faturası olarak yansıyor tabi. Ancak ucuz bir muadiline 1 sene binmek yerine R125’e birkaç sene binilebilir ve satarken de zarar ettirmez -önceki kasa temiz R125 2. elde 8.500/9.000 TL-…

Yamaha Fiyatları İçin Tıklayın
Yamaha MT-125 Testi İçin TIKLAYIN
Yamaha YZF-R125 Galerisi İçin Tıklayın

Yamaha YZF-R125 Artıları

  • Şık tasarımlı yeni yüz
  • 1 litre benzin ile 47 km menzil alan yeni motor
  • Yeni LCD gösterge ve spor kullanıma uygun amortisörler
    Eksileri
  • Vites göstergesi olmayışı -Sıkça vites değiştirilen tüm supersport motosikletlerde “bence” vites göstergesi olması gereken bir bilgi-.
  • 125 cc Supersport motosiklet için fazla büyük orijinal egzoz.
    www.MotoEtkinlik.com Adresinde yer alan yazıların izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılmaları yasaktır!

Yamaha_YZF_R125

Sürücü Kıyafetleri
Kask: AGV K3 SV Andrea Iannone Replica (Test Yazısı İçin Tıklayın)Mont: Dainese Airfast Estivo Pelle (Test Yazısı İçin Tıklayın)Eldiven: Dainese, Pantolon: Tech90 (Üzerimdeki Türk malı tek motosiklet kıyafeti), Ayakkabı: Bering

Yamaha YZF-R125 Teknik Özellikler

Motor tipi

Tek silindir, sıvı soğutmalı, 4-zamanlı, SOHC, 4-subap

Motor hacmi

124.7cc

Çap x Strok

52,0 mm x 58,6 mm

Sıkıştırma oranı

11.2 : 1

Maksimum güç

11.0 kW (15.0PS) @ 9,000 dev/dk.

Limited power version

kW (PS) @ dev/dk.

Maksimum tork

12.4 Nm (1.25 kg-m) @ 8,000 dev/dk.

Yağlama

Islak karter

Debriyaj tipi

Islak, çoklu disk yay

Karbüratörlü

Elektronik Yakıt Enjeksiyonu

Ateşleme sistemi

TCI (dijital)

Çalıştırma

Elektrik

Şanzıman

Sıralı, 6-zamanlı

Son aktarım

Zincirli

Şasi

Şasi

Çelik Deltabox şasi

Ön süspansiyon

Upside-down teleskopik çatal, Ø 41 mm

Ön teker hareketi

130 mm

Kaster Açısı

25º

Kaster mesafesi

89 mm

Arka süspansiyon

Ortadan tek amortisörlü sertliği ayarlanabilir süspansiyon

Arka teker hareketi

114 mm

Ön fren

Hidrolik tek disk, Ø 292 mm

Arka fren

Hidrolik tek disk, Ø 230 mm

Ön lastik

100/80-17 M/C

Arka lastik

130/70-17 M/C

Boyutlar

Toplam uzunluk

1,955 mm

Toplam genişlik

680 mm

Toplam yükseklik

1,065 mm

Sele yüksekliği

825 mm

Tekerleklerarası mesafe

1,355 mm

Minimum yerden yükseklik

155 mm

Ağırlık (dolu yağ ve yakıt tankı dahil)

140 kg

Yakıt tankı kapasitesi

11.5 litre

Yağ tankı kapasitesi

1.15 litre

About Ahmet Koseoglu

One comment

  1. şehir içi takılcam, güzel görünsün, az yaksın diyenler için dehşet bir motor fakat günümüz fiyatı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul escort Ataşehir escort Pendik escort Kartal escort Ümraniye escort Kadıköy escort Anadolu yakası escort Avrupa yakası escort Mecidiyeköy escort Fatih escort Fındıkzade escort Çapa escort Şirinevler escort Avcılar escort Beylikdüzü escort Halkalı escort Bahçeşehir escort Bakırköy escort Dubai escort porno izle sex hikayeleri seks hikayeleri seks izle paply.org

casino siteleri slot siteleri