Breaking News
Home / Genel / Rüzgarla Tatile Gazladım..
esra_bülbül_rüzgarla_tatile_gazladım

Rüzgarla Tatile Gazladım..

Hayatımın en güzel kararını motosiklet kullanmayı öğrenerek verdim. İkincisi ise motosikletimle tatile çıkmak oldu…

motosiklet_gezisi_esra_bülbülMerhabalar,
İsmim Esra 35 yaşındayım 12 yıldır özel bir bankada çalışıyorum. Stresli iş hayatımı yıllardır severek yaptığım hobilerimle güzelleştiriyorum son 4 yıldır da motosiklet tutkumu yaşıyorum. 2 yıl scooter kullandım; son 2 yıldır da 250 cc vitesli motor kullanıyorum. Motosikletimin adı Rüzgar. Onunla yaşadıklarım benim için paha biçilmez deneyimlerdi. Son tatilimizi tecrübelerimizi heyecanlarımızı andaki keyifleri ve zorlukları sizinle paylaşmak istedim. Rüzgarla Egeyi gezdik çokça mutlu olduk… motosiklet_gezisi_esra_bülbülUmarım sizler de okurken seversiniz…:)

1.gün
Birkaç gün öncesinden tüm hazırlıklar tamamlandı. Kamplarda kalacağımızdan yanımıza çadır, uyku tulumu, şişme yatak (mat üzerinde daha önce rahat uyuyamamıştım), pompa, katlanır sandalye, kafa lambası, sağlık seti, tamir seti, zincir yağı ve kişisel kıyafetlerden oluşan çantamı aldım.

Bu kadar eşya alınca haliyle motoru dengeli yüklemek çok önemli. Birkaç kez lastik iplerle sıkıştırdım bozdum tekrar yaptım sonunda oldu. Sıcağa kalmamak ve trafikten kurtulmak için sabah 5.30 uyandım. Hareket saati 6.30’du. Akçay’a 4 saatte ulaştım. Yol boyunca yoruldukça dinlendim Kısa molalar vermek bir anda yorgunluğu sıfırlıyor gerçekten. Akçay’da diğer yol arkadaşım Reyhan’la buluştum.. Reyhan’la bizi yakınlaştıran başta aynı motoru tercih etmemizdi sonra çok iyi anlaştığımızı fark ettik. Baktık kafalar da uyuyor çıktık yola.. 😉

motosiklet_gezisi_esra_bülbül

2 kadın yollarda macera başlıyor : ))
Molalarda durdukça insanların şaşkınlıklarıyla karşılaştık; bazen de alkışlarıyla.. bu bizi motive etti…

Yemek için oturduğumuz bir mekanda motorlarımızı gören başka bir motor kullanıcısı yanımıza geldi yüklerimizi dengesiz bağladığımızı söyledi. O kadar da çalışmıştım olmamış:( Onunla tekrar bağladık ve işin inceliklerini öğretti bize. Sohbete başladık kendisinden ve yol tecrübelerinden oluşan hikayelerini dinledik. Aslında kalacağımız yer hakkında plan yapmamıştık yol nereye götürürse mantığı ile yola çıkmıştık kendisinden kamp önerileri aldık. Dikili’de bademli köyündeki kamp alanını önerdi. Hatta yol ayrımına kadar birlikte gazladık. Zeytin dalı kamp alanına ulaştık. Herkesin bir zeytin ağacı vardı ve herkes çadırını bir ağacın altına kurdu. Burada kalmak kişi başı 60 tl’ydi pazarlıkla 30’tl ye anlaştık:) Pazarlık yapmak önemli.. Bunu bir kez daha anladık..
Biraz yoldan bahsedeyim hava rüzgarlıydı ve tatlı virajlar vardı. Çok güzeldi ancak yorulmuştuk sahilde bir restoranda balıklarımızı yedik ve dinlenmeye çalıştık.. Bu arada tüm vücudumu sinekler ısırdı kollarımda bacaklarımda şişlikler oldu. Yanımıza ilaç almıştık Allah’tan biraz iyi geldi.. Ancak kamp yapacaksanız sinek kovucu sprey almak çok iyi fikirmiş aklınızda bulunsun..

Yolda olmak yola çıkmak yeni insanlar tanımak canımız nasıl isterse yaşamak çok keyifli bakalım yarın neler yaşayacağız. : )

motosiklet_gezisi_esra_bülbül2. Gün
Deniz kıyısında yamaçta muhteşem bir kahvaltı yaptık. Çadırlarımızı topladık motorları yükledik yola çıktık. Bademli köyünün içine girince ne tarafa gitsek diye düşündük. Köy halkı ile konuştuk; motosiklet kullanan bir amcayla konuştuk. Bize Deniz Köy üzerinden gidin yol hem virajlı hem manzara güzel dedi. Tabi viraj ve manzara kelimelerini duyunca hemen o yolu seçtik:) İyi ki de gitmişiz. Denize sıfır virajlı muhteşem manzaralı bir yol. Tepede durduk manzaraya karşı 2 kg salatalık yedik:) Hava çok sıcaktı ağaç altı çok iyi geldi. Orada Eski Foça’ya gitsek mi gitmeden devam etmesek mi diye düşündük. Daha önce gitmemiştik gidip bir de orayı görelim dedik rotayı Eski Foça’ya çevirdik. İnternetten kamp alanı baktık Remzi’nin yeri isminde bir çadır kamp alanı bulduk. Kamp alanı deniz kıyısıydı. Bu sıcakta hemen denize girme fikri içimizi serinletti. Öyle de yaptık: kendimizi serin sulara attık. Sonra çadırları kurduk. 2. akşam yine balık yemeyi tercih ettik. Gece sahilde oturduk sohbet ettik.

motosiklet_gezisi_esra_bülbülHava Durumu..
Bu arada hava durumunu sürekli kontrol ediyorduk çünkü yağmur bulutları bizi takip ediyordu. Birçok yerde sağanak yağış haberleri alıyorduk. Gece yağmur yağdı sabah uyandığımızda hala yağıyordu ben bir de botlarımı dışarda bırakmışım sırılsıklam olmuş. İçinde çorapları da bıraktığımdan nispeten giyilecek kıvamdaydılar (ehh işte).. Bunlara dikkat etmek lazım işte tüm eşyalar derli toplu olmalı yanınıza yola çıkarken yağmurluk da alın yaz yağmuru gelip geçer demeyin çünkü gökyüzü sürprizlerle dolu.. Ben akıllanmıştım ilerleyen günlerde daha düzenliydim : ) Şimdiki rota Kuşadası mı Didim mi bakalım yol nereye götürecek?

motosiklet_gezisi_esra_bülbül3. Gün
Foça’dan sonra Aydın’a gittik. Orada yine bir arkadaşımızla buluştuk. Festivallerde edindiğimiz dostlar bize sürpriz yaptı. Yola 3 motor devam ettik; her şehirde artarak bu devam edecek sanırım..

Bugün 4 saat motosiklet kullandık yemek için durduğumuzda motosiklet kullanan yine başka bir arkadaş yanımıza geldi sohbet ettik bize kamp alanı önerdi. Nerede dursak yanımıza biri geliyor ve sürekli sorular soruyorlar. Hatta Foça’da teyzenin biri: “Kızım ben seni erkek bellediydim” deyince çok güldük. İnternetten araştırmaya gerek yokmuş deneyimlenen insanlardan duymak daha sağlıklıymış : )

Yola çıkarken plan yapmasanız da oluyormuş.. Yol ve tanıştığınız insanlar bir şekilde sizi güzelliklere ulaştırıyor. Didim’de orman kampına gittik. Kocaman bir tesis ancak araç için çadır kurmak için ayrı ayrı para istiyorlardı. Yine pazarlıkla sadece çadır kurma ücreti ödedik 30 tl.. Pazarlık yapmadan olmuyor. Ben kamp alanını çok sevmedim. Çok büyük ve genellikle ailece sülalece kamp yapan insanlar vardı. O yüzden çok duramayıp yemekten sonra gazladık.. Gece sürüşü iyi gelecekti.. Didim’i gezdik bulduğumuz tek Rock bar Ali Bar’dı orada oturduk.

Gece yine yağmur yağdı sabah uyandığımızda bazı çadırlar su altındaydı biz meyilli yüksek tarafa kurduğumuzdan sıkıntı yaşamadık. Bunu planlayarak yapmadık aslında sadece şansımız yaver gitti;) Bu çadır alanı seçimi de bize tecrübe oldu… Şimdiki istikamet Köyceğiz ..

motosiklet_gezisi_esra_bülbül4. gün
Yolda en çok etkilendiğim yer Bafa gölüydü…Didim’den çıkınca kendimizi bu güzelliğin içinde bulduk.. Resmen aşık oldum masalsı bir yer, göl kenarında söğüt ağacı dalları sulara kadar eğilmiş, rüzgar, tahta rengi sandalyeler, balıkçı tekneleri, dalga sesleri.. Karşımızda yıllar öncesinden kalmış eski bir manastır. Çevrede Rumlardan kalmış güzel mekanlar. Etrafta kediler hayvanlar bulutlar bu manzara ile uyum içerisinde.. Kısaca muhteşem bir yerdi. Saatlerce kaldık burada yolunuz buralara düşerse mutlaka içeri girin ana yoldan 8 km içeride Herakleia olarak tabelası var. Bu cennetten sonra rotayı Köyceğiz’e doğru çevirdik..
Yollar motosiklet kullanıcıları için çok güzel. Harika virajlar vardı. Biz Bafa’da oyalanınca Köyceğiz’e gidişimiz karanlığa kaldı. Tabi bir de benim gece sürüş tecrübem fazla yok. Yolda polis durdurdu ve Sakar Geçidi’nde çok dikkat edin diye uyardı. 2 gün önce kamyon devrilmiş. Arkadaşlarım da beni sıkı sıkı tembihledi: “çok dikkatli ol motor freni ile in” dediler.. Tabi bu kadar uyarı bende panik etkisi yarattı. Benim bayır aşağı ve sert virajlarda zaten sıkıntım var aldı beni bir telaş. Tabi yorgunluk da var ve gece “Aman Allahım ne yapacağım” diye diye yola devam ettim. U dönüş değil I hatta kalın ı geçişleriydi.. çok sert virajlarla yol korkunç… Yanıp sönen Işık’lar var tam bir korku tüneli gibiydi yavaş yavaş indim ama nasıl indim; yaşadığımı bir ben bilirim.. Sonuçta derin bir nefes aldık hepimiz. Yol tecrübe demek, zorluk demek ayrıca keyif demek. Bunu tekrar deneyimlemiş oldum. Sanırım sakar geçidinden geçen her motorcu bir level atlıyor ben de kendimi öyle hissettim.
Gece 11 de Köyceğiz’e festival alanına geldik. Çadırlarımızı kurduk. 3 gün buradayız artık. O gergin çadır kur kaldır derdimiz yok. O iş bir süre sonra yorucu oluyor, o yüzden birkaç gün dinleneceğiz sanırım : )

motosiklet_gezisi_esra_bülbül5. Gün
Sabah güneşten uyandım çok sıcaktı herkes ağaç altına çadırını kurmuş benimki güneşte kalmıştı. İşte bir tecrübe dahaaa.. 🙂 Hemen çadırımı gözlemlediğim gölge bir alana taşıdım. Minik bir çadır olduğundan kolaylıkla taşıyabildim. : ) Erken kalmışken sabah yogamı yaptım. Geçen sene Gökçeada’dan tanıştığımız dostlarla bir araya geldik. Festivallerde toplu sürüşler gezi programları oluyor. Öğlen Yuvarlak Çaya gezi vardı. Ona katılmayı planladık. Çünkü yola çıkmadan çayın üzerindeki o salıncakta sallanmayı hayal etmiştim. Sonunda hayalimi gerçekleştirecektim.. Kahkahalar atarak o salıncakla sallandım. 10 derece olan o suya atladım. Buzdolabından çıkmış gibi sudan titreyerek, kanım donmuş olarak çıktım;)

motosiklet_gezisi_esra6-7-8. Günler
Sabah kahvaltıdan sonra hep birlikte yine sürüşe çıktık. Bir önceki akşam tanıştığımız bu yörenin insanları bizi gezdirmeyi planladı. Dalyana geldik. İz tuzu plajına gittik. Carettaları gördük, tekne gezisi yaptık ve yüzdük. Böyle platformlarda karşılaştığınız insanlar çok önemli. Herkes elinden geldiğince birbirine yardımcı oluyor. Bir şey olursa size destek olacak her şehirden bir dost kazanıyorsunuz.
3 gün festivali yaşadıktan sonra rotayı Bodrum’a çevirdik. Çadırları eşyaları toplayıp sabah 11’de yola çıktık. Artık 5 motor yollardaydık… Bodrum’dan sonra herkes dağılacak. İlk olarak Gökova’ya geldik ve Azmak Çay’ına girmeden olmazdı. Soğuk su bende bağımlılık yaptı desem yeridir. Burası Yuvarlak Çay kadar soğuk değildi ama doğal güzelliği çok keyifliydi. Dönüşü yine Sakar Geçidi’nden yapacağız diye aldı beni bir telaş. Şimdi nasıl olacak diye kendimi yedim.. Ancak gündüz gözüyle oradan geçtiğimin farkına bile varmadan geçmişim. Benzinlikte durduğumuzda arkadaşlarıma sordum “geçtik mi” diye, geçmişiz… Ben fark etmemişim. Çok mutlu oldum;) Demek ki gece daha zormuş..
motosiklet_gezisi_esraBodrum’da Gümüşlük’te Ecofarm diye bir kamp alanı keşfettik. Limon ağaçları altında çadırları kurduk, müzisyenlerin işlettiği çok tatlı sakin bir yerdi. Çadırlarımızı kurduk hamaklara uzandık keyif başladı.. Kişi başı 60 tl kahvaltı ve akşam yemeği dahil temiz sıcak su var. Tavuklar kuşlar köpekler ve sanat atölyeleri var. Ayrıca bungalovda da kalınabiliyor. Kesinlikle tavsiye ederim 10 numara bir yer. Bundan sonra Bodrum’a gelirsem mekanım burası 😉

motosiklet_gezisi_esra_bülbül9. Gün
Bodrum’da motosiklet kullanmak çok keyifli yolları virajları harika bol bol gezdik denize girdik. Tüm koylarını 3 gün boyunca gezdik. Yol arkadaşlarım evlerine dönüyordu ve yalnız yola devam edecektim. Bundan sonra yalnız çadır kurmak istemediğimden otellerde kalmaya karar verdim. O yüzden motorun arkasındaki yükleri kargoyla Bursa’ya yollayıp sadece arka çantada birkaç eşya bıraktım. Rotamı Kuş Adası’na çevirdim. Deniz kıyısında güzel minik bir otel buldum.10 gündür kalabalıktan sonra yalnız kalmak iyi geldi. Geçirdiğim günleri düşündüm, karşılaştığım insanları geçtiğim yolları.. Yüzümde kocaman bir gülümseme olduğunu fark ettim. Kendimle gurur duydum. Yol devam ediyor hiç bitmiyor yolda olmak hayatıma anlam katıyordu..

10-11. Günler
Kuşadası’nda 1 gece kaldım sonunda gerçek bir yatağa kavuşmuştum. Ertesi gün saat 06.30’da Ayvalık’a doğru yola çıktım. Yolda ilk defa polis durdurdu. Kontrolden önce şöyle bir tepki aldım: “Aaa ben seni erkek sanmıştım”. Ardından da anlamsız bir gülme geldi. Neden bu kadar şaşırılıyorsa artık… “Bu aleti kullanmanın cinsiyeti yok” dedim ben de. Damarıma basmıştı sinir oldum ve hızlıca gazlayıp gittim..

motosiklet_gezisi_esra_bülbülAyvalık’ta daha öncede kaldığım Sızmahan Otel’de yer ayırtmıştım. Tek başına kalınabilecek çok keyifli bir taş otel. 2 gece burada kaldım, Midilli’ye gitmek üzere konaklayan bir grup motosiklet kullanıcısı ile tanıştım. Bütün akşam sohbet ettik. Ortak noktalar çok olunca sohbet de keyifli oluyor haliyle. “Bizimle gel” dediler ama zamanım yoktu.. Keşke biraz daha iznim olsaydı ya da gezgin olsaydım: işim bu olsaydı… off evet devam ederdim yola.. Olsun tekrar gelemem için şimdi dönmem lazımdı. Başka bir hafta sonu hep birlikte gezmek için plan yaptık. Yeni insanlar tanımak hikayeler dinlemek çok keyifli J)

Kendimi avuttum, bol bol dinlendim. Kendime yeni rotalar belirledim, günlükler yazdım çokça okudum denize girdim. Otelin paspas ve şımarık isimli köpekleri vardı onlarla oynadım. Motoru da yol kenarındaki açık otoparka bırakmıştım, aklıma düştükçe paranoyakça kontrol ettim. Sanırım güvenlik için artık bir takip cihazı falan taktırmam gerek..

motosiklet_gezisi_esra_bülbül12. Gün
Bursa’ya dönüş…
Yüklerden kurtulduğum için rahat bir sürüş oldu. Bu arada bahsetmeden edemeyeceğim motor kullanışım baya değişti. Kendimi biraz daha geliştirdim. Toplam 2.200 km yol yapmışım. Benim için güzel km;)
İçimden geldiği gibi yaşadığım özgür hissettiğim korktuğum sevindiğim heyecanlandığım bağıra bağıra şarkılar söylediğim bir yolculuk oldu. Çok mutluyum çok. : )

Yazı: Esra Bülbül

Motosiklet yarışlarını izlemek için instagram hesaplarımız @motoetkinlikk ve @motogpmee adreslerini takip edebilirsiniz.

Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!

Sıfır Motosiklet Fiyatları İçin TIKLAYIN

About MotoEtkinlik.Com

Üniversitelerinde Motosiklet Kulübü kurmak isteyen öğrenci arkadaşları ortak paylaşım platformumuza bekliyoruz. İletişim: info@motoetkinlik.com Birimiz Hepimiz Hepimiz Birimiz İçin!

Check Also

2019_motogp

2019 MotoGP Sezon Öncesi Değerlendirmesi…

2019 MotoGP Sezonu 9-10 Mart Katar GP’si ile Başlıyor! 2019 MotoGP Sezonu birçok yenilik ve …

2019_yamaha_motosiklet_fiyat_listesi

2019 Yamaha Fiyat Listesi – 2019 Yamaha Motosiklet Fiyatları

2019 Yamaha motosiklet fiyatları belli oldu. Yamaha 2019 motosiklet fiyat listesi açıklandı. 2019 Yamaha fiyatları …

2019_honda_motosiklet_fiyat_listesi

2019 Honda Fiyat Listesi – 2019 Honda Motosiklet Fiyatları

2019 Honda fiyatları – 2019 Honda motosiklet fiyat listesi belli oldu. Japon motosiklet üreticisi Honda 2019 …

yamaha_r25_yarışları

Yamaha R25 Cup Kayıtları Başladı!

Genç yeteneklere Yamaha Motor Türkiye’den destek.. R25 Cup Sakarya’da.. Önce Sakarya sonda Diyarbakır! KNN54 & …

turkishriders_gokhan_unye

Turkishriders Gökhan Ünye

Türkiye’nin en sevilen motosiklet konulu instagram sayfası TurkishRiders Gökhan Ünye Röportajı… MotoEtkinlik.com ile aşağı yukarı …

motosiklet_fuar_saatleri_ziyaretçi_saatleri

MOTOSİKLET FUARI SAATLERİ

Motosiklet fuarı açılış kapanış saatleri – Motosiklet fuarı ziyaretçi saatleri Motobike Motosiklet Fuar tarihi 2019 …

yamaha_r25_cup_secmeleri

Yarışçı Olmak İsteyenler: Yamaha R25 Cup bLU cRU Seçmeleri Geliyor!

Türkiye Yamaha ve Kenan Sofuoğlu ile yeni motosiklet yarışçısı yıldızlarını arıyor! Yamaha R25 Cup bLU …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canli bahis siteleri kaçak iddaa canl? bahis siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir casino siteleri kaçak iddaa siteleri