beylikdüzü escort

Polonya’ da Motorcu Olmak…

Merhaba arkadaşlar!

MotoEtkinlik’ teki ilk yazimla sizlerleyim. Daha önce yazmış olduğum bu yazıyı sizler için revize edip yayınlamaya karar verdim. Öncelikle belirtmeliyim ki; Son üç yıldır Polonya’ da yaşıyorum ve bu nedenle yazılarım genellikle bu yönde gelişecek. Bu ilk yazımda Polonya’daki motosiklet hayatıma başlangıcım, yaşadığım sürprizler ve yasal prosedürler gibi birçok konudan bahsedeceğim. Verdigim bilgiler AB’ de 10 yillik bir geçmişi olan Polonya’ya ait. AB üyesi ülkelerde bu gibi konular genellikle standart kurallara bağlı olduğu için hemen hemen tüm üye ülkelerde aşağı yukarı aynı sistemin geçerli olduğunu söylemeliyim.

Pek huyum olmamasına karşın Polonya’ya gelişimle beraber, iklimden ötürü bir araba aldım ama tahmin edersiniz ki hava şartlarından dolayı binemesem de garajda beni bekleyen bir motorun varlığı bile mutluluk verir hislerimden yola çıkarak geldiğim günden itibaren buradaki motor piyasasını her gün takip ettim ve ihtiyacımı karşılayacak olan motoru garajıma koyup kış boyu seyre daldım.

Bizden çok farklı bir motor piyasaları var öncelikle şunu belirteyim Polonya şartlarında motor kullanmak için, kasımdan marta kadar garajda yatacak bir motoru göze almak gerekmekte. Tanıyanlarınız bilirler Bodrum’ da yaşarken 365 gün her şartta motordan inmezdim fakat buradaki aylarca kalkmayan kar ve yollardaki buzlanma ve kış boyunca -20 ile -5 arası degisen hava şartları mevcut. Yani gerçekten motosiklet suruculeri icin zor kosullar. Yaz ve bahar aylarında ise motor sürüşü için ideal bir hava  var, 18-30 derece arasında değişiyor sicaklik, en çok buna seviniyorum tiril tiril sürüş şartları mevcut.

Tekrar gelelim kışa! Kar kalktıktan sonraki yolların durumunu tahmin etmek bile istemezsiniz. Türkiye’nin hemen hemen tüm yollarında sürüş yaptıktan sonra çok rahatlıkla diyebilirimki Türkiye yol şartları açısından çok çok ileride. Bunu sadece Polonya olarak değil, Polonya çevresindeki ülkeler içinde söylediğimi belirtmeliyim. Devasa çukurlar, asfalt parçalanmaları, yarıklar ve deformasyon burada yaşanan hava şartları nedeniyle önüne geçilemeyen durumlar. Bu belirttiklerim genel olarak şehir içi ve bağlantı yollarında geçerli, otoyolların durumu gayet düzgün. Fakat Avrupa yollarında bağlantılar hep şehir içine girilerek sağlanıyor açıkçası çevreyolu kültürü pek gelişmiş değil ve Türkiye’dekinin onlarca katı TIR trafiği mevcut bu yüzden deformasyon da artmakta yollarda. Şehir ve kasaba bağlantı yolları genelde tek şerit, duble yollar yok 🙁 bu trafik açısından biraz sıkıntı yaratıyor. Dediğim gibi TIR trafiği çok fazla olduğundan önünüzde 60km/h ile seyreden yüklü bir TIRın arkasına takılıp kilometrelerce gitmek zorunda kaldığınız durumlar oluyor. Yolların tamiratı çabuk yapılmakta ama yine asfalt dökmek için uygun şartlar (sıcak hava vb) oluşmadığından yenilenen asfaltın ömrü kısa. Sözün özü Doğu ve Orta Avrupa’da sürüş yaparken yol şartları açısından daha dikkatli olmak.

Her şey kötümü diyeceksiniz tabii ki hayır…Arkadaşlarımızın büyük bölümü Avrupa’da sürüş yapan kişiler ve sanırım herkes bizden çok farklı bir trafik kültürüne sahip olduklarını farketmiştir 🙂 Öncelikle herkes trafik kurallarına koşulsuz riayet etmekte yani siz anayoldan ilerlerken ve katılım noktasında size yeşil yanmaktayken ya biri fırlamasın şimdi aradan diye hız kesmek hatta durup etrafa bakındıktan sonra yola devam etmek gibi bir alışkanlıkları yok 🙂 Şimdiye kadar pek korna hiç duymadım ve hayatımda görmediğim yol işaretlerini öğrendim 🙂 herkes işaretlerle yol aldığı için bunları takip etmemek ve bilmemek sorun çıkarabiliyor. Bizdeki dikkat edin ben geliyorum çekil ha! amaçlı selektör yapma adeti tam ters işlemekte yani selektör yapan araç öndeki araca sana yol verdim ilerle demekte. Trafik ışığının bulunmadığı katılımlarda ana yoldan gelen sürücüler mutlaka katılacak araca durup yol veriyor maksimum bekleme süresi 10-15 saniye. Çok şeritli trafikte ilerlerken araç sinyal verdikten sonra geçilecek şeritteki araç hız kesip yol veriyor yani dur hele bende geçeyim de arkamdaki ne yaparsa yapsın diye gaza abanmak yok. Neyse zaten bunlar genelde Avrupa trafiği ile ilgili bilinen şeyler, gelelim motor sürücülerine;

Buradaki motorcular gündüz sürekli uzunlarla gidiyorlar daha uzaktan farkedilebilmek için çünkü, bildiğiniz gibi farın sürekli açık tutulması burada tüm araçlar için yasal zorunluluk. Uzun far sizi diğer araçlardan ayırıyor. Dediğim gibi kasabalar arası veya şehir bağlantı yolları genelde tek şerit olduğundan sollama zorlaşıyor bunun için otomobil sürücüleri motor farını görünce sağ tekerleri emniyet şeridine alıp yol veriyorlar. Yani motorlar için bir sorun yok. Işıklardaysa iki şerit arasında mutlaka boşluk bırakıyorlar aradan geçiş yapacak motorlar için fakat ilginçtir genelde motorlar arabalar gibi sırada bekliyor ışıkları geçmek için, aradan sıyrılıp açılmış koridordan sıranın en önüne geçen motorcu pek fazla değil. Şehir içi sürüşlerde dikkat edilmesi gereken ise çok yaygın tramvay ağı varlığı ve bu tramvaylar her durumda geçiş üstünlüğüne sahip olduğundan sağı solu takip etmek kontrollü geçişler yapmak ve en önemlisi heryerden tramvay rayları geçtiğinden motoru raylara kaptırıp kaydırmamak. Genelde şehirler çok eski tarihe sahip olduğundan tramvay geçen yollarda taş döşeli, kayma riskini arttırıyor. Buradaki polislerle herhangi bir dialog kurma durumunuz kesinlikle yok sadece işlerini yapıyorlar ve kesinlikle sizi dinlemiyorlar. En iyisi muhatab olmamak için böyle bir duruma hiç girmemek. Yılda 20 ceza puanı hakkınız var ve çok çabuk bitmekte 🙂 biterse 6 ay ehliyeti alıp psikolojik teste yolluyorlar. Tekrarındaysa bir sürücü kursundan tekrar eğitim görmeniz gerekiyor. Ehliyetini yeni alacak kişilerin yaklaşık %60 ı ilk seferde alamıyorlarmış kurslar ciddi 🙂 Alkol konusuna gelince o biraz daha sıkıntılı 🙂 burada alkol limiti 20 promil (0.2) ! Genelde dışarıda içileceği zaman arkadaşlar şöförlü minibüs kiralayıp ulaşımı bununla gerçekleştiriyorlar, şimdiye kadar çevremde alkollü 1 km yol yapan görmedim. Geçenlerde bizim evde gerçekleşen simultane bir partiye gelen arkadaşların hepsi akşam giderken arabalırını bırakıp ertesi günü almaya geldiler eve nasıl vardılar artık bilmiyorum 🙂 Yani iş ciddi !

Gelelim motor piyasası ve fiyatlarına, öncelikle burada hemen herkes bir motor sahibi fakat tercih edilen motorlar ktm, crf ve benzeri cross motorlar çünkü hemen her kasabada bir offroad pisti mevcut ve motor hobi olarak kullanılıyor hafta sonları motoru kapan soluğu pistte alıyor. Pistler çok iyi şartlara sahip örneğin benim oturduğum yerdeki pistte Avrupa motocross ve quad yarışlarının bir ayağı yapılmakta. Serbest günlerde günlük kiralar ise komik denecek kadar az, günlük 40-50 tl civarında bir ücretle sınırsız kullanımla piste çıkabiliyorsunuz. Geriye kalan motor sürücülerinin tercihlerini ise sayı olarak ağırlığına göre touring, sport touring, ss, klasik, naked ve enduro olarak sıralayabiliriz. Benim en çok ilgimi çeken ise klasik motorların burada daha çok ağırlığa sahip oluşuydu yaygın olarak kullanılmıyorlar ama örneğin ikinci el piyasasında bir fiyat karşılaştırması yaparsak 2005 cbf 600 ile 2000 virago 535 in fiyatı aynı veya bir shadow fiyatına rahatlıkla r1 alınabiliyor. Bununla birlikte çok fazla sayıda MC bulunmakta bunların başını tabii ki yaşadığım yer Poznan’da bir chapter ı bulunan Hells Angels çekmekte geriye kalanlar ise zaten support olmayı kabullenmiş durumdalar. Genelde MC lerin organizasyonuyla ve diğer kulüp ve bireysel katılımcılarla nisan ayında geniş çaplı yolların trafiğe kapatıldığı bir sezon açılışı sürüşü gerçekleşmekte her yıl aynı şekilde eylül sonlarında birde kapanış sürüşü yapılmakta şehir merkezinde. Motosiklet kullanıcılarına gösterilen saygı ne yazık ülkemizden kat kat önde anlayacağınız.

En basit şekilde örneklemek gerekirse, işte size Polonya’ da birçok benzin istasyonu tuvaletinde görebileceğiniz bir uygulama.

28022011
Tuvaletlerde motosiklet kullanıcıları için özel askılık var.

Diyeceksiniz herşey güllük gülistanlık mı motorcular için bu memlekette tabii ki hayır 🙂 İlk başta hız limitleri otobanlar dışında bizden daha düşük ve katı bir çerçevede. Genellikle radar olayını fotoradar ile çözmüş durumdalar yani polisle muhatab olma en alt seviyede bir bakıyorsunuz eve fotoğrafınızı yollamıslar. Fotoradarin artışı motosikletlerin önünde plaka taşımamaları 😉 Şehirlerarası yollarda ve otobanlarda çok sayıda sivil mobil radar arabası ve sivil motorlu polisler var. Yollarda giderken bende hafif paranoyaklık başladı arabaların içinde veya motorların önünde kamera aramak gibi 🙂 En kötüsü genelde bu sivil motosikletli polisler cbf1000, rt, gt 1200 veya ss makinalara binmekte ve yanında giden motoru hıza teşvik edip sonra kameraya alıp, cezayı kesmekteymiş, daha bana denk gelmedi ama birçok aynı durumda kalan motorcuyla tanıştım 🙂 Sakin durmakta fayda var. Ayrıca şehirlerarası yollarda “black point” elektronik yol tabelaları mevcut. Bu tabelalar insanların dikkatini çekmek için en çok kaza olan noktalara konuluyor ve dijital kısmındaysa bu noktada olan kazalarda ölen ve yaralanan kişi sayısını görüyorsunuz. Motosiklet fiyatlarını buranın şartlarına göre değerlendirirseniz yani araba fiyatlarıyla bir paralellik kurarsanız yüksek. Şöyle söyleyeyim 2005 BMW 5.30 ile 2005 Goldwing 1800 ün fiyat farkı taş çatlasın 7500 tl civarı. Yani Türkiye’deki araba motor fiyatı arasındaki denge burada biraz daha farklı. Her durumda ikisi de Türkiye’den daha ucuz 🙂 Benzin fiyatlarına baktığımızda tabii ki Türkiye ile karşılaştırılmaz 95 oktan benzin litre fiyatı yaklaşık 3tl civarında.

Yasal prosedürler tarafına gelince (söyleyeceklerim hem araba hem motor için geçerlidir.) alıcı ve satıcı arasında bir form doldurularak imzalanması sonunda bir satış sözleşmesi yapılıyor ve alıcı bu belge ile bağlı bulunduğu trafik şubeye gidiyor ve geçici evrak düzenleniyor, yeni belgeler düzenlenip kendisine 1-2 hafta sonra geri veriliyor. Biliyorum herkeste bir ışık çaktı şuanda ama evet kimse satıcıya “kardeşim sen bu aracı gerçekten bu adama sattın mı?” diye sormuyor 🙂 Burada kırmızı kart dedikleri araçların bilgilerini barındıran pasaport benzeri ruhsat dışında bir belge daha var bu belge sürekli evde tutuluyor ve sadece satışta alıcıya teslim ediliyor yani trafik şube bu adamda bu kart olduğuna göre gerçekten bu aracı almıştır diye yorumluyor olayı.

IMG_4647Vergi durumuda bizden farklı alım satım sırasında sozlesmeye yazmıs oldugunuz bedelin %2 si vergi dairesine yatırılıyor. Artık sözleşmede doğru bedeli yazmak veya daha düşük göstermek size kalmış:) Ve sıkı durun ! Bu ödediğiniz %2 vergi birdaha bu aracı satana veya hurdaya çıkarana kadar ödeyip ödeyebileceğiniz ilk ve son vergi! MTV falan hiçbirşey yok. Ayrıca ruhsatlarda aracın rengini gösteren herhangi bir bölüm bulunmamakta yani araç üzerinde istediğiniz renk değişikliğini yapmakta özgürsünüz. Kimse karışmıyor.

Resim 104Her motorlu araç heryıl teknik kontrole girmek zorunda fakat kontrol ücretleri düşük yaklaşık 35 tl civarında. Lastik değişimleri ölüm burada 🙂 Kış başı arabanın kar lastiklerini taktırmak için gittiğimde tek lastik yanak bölgesinde çatlaklar buldular ve takmadılar. Sonradan öğrendim ki bu yüzden olabilecek herhangi bir kaza durumunda adamları sorumlu tutuyorlarmış. Neyse bana bir çift yeni lastiğe maloldu bu durum, neden çift? Çünkü diş derinliği aynı olmayan lastikleride takmıyorlar yani marka, model, diş derinliği ile ön bir takım arka bir takım olmak zorunda kim mi görecek ? Kış süresince polis çevirmelerde kontrol ediyor lastikleri ! Offfff!

Her yıl zorunlu trafik sigortasını yaptırıyorsunuz ama bizimkinden biraz daha kapsamlı bir sigorta ortalama 100-250 lira civarında değişiyor tutar. Kaskolara gelirsek yok bu motor supersport bunda daha fazla kaza yaparsın yok bu klasik sağını solunu çizersin diye bir ayrım yok. Arabalarla aynı şartlar aranıyor ve en önemlisi motoru nerede tutuyorsun ona bakıyorlar örneğin kapalı garaj olma durumunda fiyat ciddi düşüyor veya aynı şirketle uzun yıllardır çalışıyorsan yaklaşık %60 indirime kadar varıyor. Bende arabayla, motoru kayınpederimin sigorta şirketinden yaptım ve kendisini ortak olarak gösterdim ruhsatta yaklaşık 40 senedir aynı şirketle çalışmış kendisi 🙂 2007 model 650 cc motor kapalı garaj şartlarında kasko bedeli yeni müşteri olarak bana senelik 600tl olarak çıkardılar fakat kayınpederimi ortak yapınca 285tl kasko bedeli çıktı bizim motora 🙂

Evet sezon açılıyor buralarda… Ondan sonra ne mi olacak ? Etraf motor kaynamaya tüm kış boyunca motor sürücülerini unutmuş olan otomobil sürücüleriyle tekrar kaynaşma ve alışma süreci başlayacak. Burada yeni yerler görmek bir şeyler keşfetmek tahmin edersiniz ki Türkiye’ye göre çok kolay çünkü yeri geldiğinde 300km yapıp 3 ülke geçebiliyorsunuz 🙂 Buda benim gibiler için bulunmaz nimet! Buradaki motorcularla konuşurken Türkiye’de yılda ortalama 30-40 bin km yaptığımı söyleyince tuhaflaşıyorlar 🙂 Burada 250 km sonrası uzun yola giriyor 🙂 Bizim buranın motorcularının uzun gezi rotaları genelde İsviçre, İtalya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Hollanda ve Baltık kıyısından kalkan feribotlarla İsveç, Norveç ve Danimarka. Bakalım, bu yaz beni uzun yollar bekliyor anlayacağınız…

Sizlere buradaki motorcuların durumlarını ve Ülke şartlarını az çok anlatmaya çalıştım arkadaşlar, umarım sıkılmamışsınızdır ve keyifli bir yazı çıkarabilmişimdir. sevgiler&saygılar

About Bora Telgeren

Bundan 20 yil kadar onceydi, daha 14 lu yaslarima girmisken bir motosiklet sevdasidir basladi ve liseyi, universiteyi beraberce bitirdik. Ardindan hayata atildik, memleketten uzaklara tasindik, evlendik, cocuk sahibi olduk... Markalar modeller geldi gecti ama sevda hep ayni sevda kaldi... Merhaba arkadaslar, yazilarimda yaptigim yurtici ve yurtdisi gezilerinden, Avrupa' da motorcu algisi ve farkliliklarindan, zaman zaman bakim onarimdan, gereksinim duydugum ufak tefek parca yapimina ve buralardan haberlere kadar motorumla olan hikayemizi sizlerle paylasmaya calisacagim. Sevgiler&saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul escort Ataşehir escort Pendik escort Kartal escort Ümraniye escort Kadıköy escort Anadolu yakası escort Avrupa yakası escort Mecidiyeköy escort Fatih escort Fındıkzade escort Çapa escort Şirinevler escort Avcılar escort Beylikdüzü escort Halkalı escort Bahçeşehir escort Bakırköy escort Dubai escort porno izle sex hikayeleri seks hikayeleri seks izle paply.org

Sperrmüll wohnungsauflösung