Breaking News
Home / Genel / Olaylar Çok Taze, Refakatçi Koltuğundan Yazıyorum!
özge_özbek_motoetkinlik_enduro

Olaylar Çok Taze, Refakatçi Koltuğundan Yazıyorum!

Bizim için sıradan bir risk: Motosiklet kullanmak…  Olacak, olmak üzere, olan…

özge_özbek_motoetkinlikenduro_Belki de motosiklet kazası üstüne hiç bu kadar duygusal bir yazı okumadınız şimdiye kadar. Ben başımıza gelecek, gelmek üzere olan ve gelen herşeyi çok ince ayrıntısına kadar düşünen bir insanım.

‘Özür dilerim hanımefendi ben sizi erkek sanmıştım.’

Bundan bir ay önce bir motosiklet kullanıcısının başına en alışıldık ne gelebilirse 1 dakika içinde üçünü birden yaşadım. İlk önce benim sağında ve aynadan görülebilir nokta da bulunduğum bir araç sinyalsiz (yani sinyal vermeden!) üstüme doğru kırdı. Ardından ışıklarda duran aracın yolcusu aniden araçtan inmeye kalkıştı. Bu ikisini sakin bir manevrayla atlattım. Normal şartlarda böyle durumlara büyük tepkiler vermem. Ama üçüncüsü sinir seviyemin dolup taşmasına neden oldu. Sözde insan türüne vakıf olan amcanın teki elinde ki teneke kutuyu camdan önüme fırlattı. Normalde belki durur kutuyu alır çöpe atardım en fazla ama yirmişer saniye arayla aksilik yaşayınca, kutuyu adamın arabasının içine fırlattım. Adam arabadan inip üstüme doğru yürüyünce motoru sağa çekip kaskımı çıkardım.

‘Özür dilerim hanımefendi ben sizi erkek sanmıştım.’ “diyip” arabasına bindi. Yani… Ne çıkarmalıyım bundan? Bu olayı tam bir hafta düşündüm. Hata kimdeydi. Ya da kimsede hata yoktu da benim kadın olmam mı hataydı 🙂 🙂 🙂

özge_özbek_motoetkinlikenduro_3
Özge Özbek

Artık kazadan sonra birinden yardım beklemeden kendi işimi görebilirim!

Bir önce ki yazımda yere yapışmalı sonuçlanan kazamdan bahsetmiştim zaten… Diğer Yazım Burada! O kazanın üzerine de epeyce düşündüm. O viraja daha yavaş girip arkamda ki araçların geçeceği mesafeyi bırakabilirdim. Beni arkadan sıkıştıran araca aldırmadan kontrollü bir şekilde devam edebilirdim. Sağa doğru kaçarken firene basmayabilirdim. Ya da belediye o viraja su gelmeyecek şekilde sulama sistemi kurabilirdi. Fakat o kaza oldu ve ben artık virajlara daha temkinli giriyorum ve olası bir kazada yanımda bulunması gereken aletleri artık çantamda taşıyorum.

Tek tehlike bizim için araba kullanıcıları mı?

Bir hafta önce Kadıköy-Bostancı yönünde araçların hiç ilerlemediği saatte motosikletlerin devamlı bulunduğu solda ki boşluktan devam ederken; Kurye motosikleti bir anda önüme atladı. Arkamda en az beş motosiklet daha seyrediyordu ve tam arkamda ki bana çok yakın mesafede takipteydi. Frene basarsam arkadakinin bana çarpacağının farkındaydım. Ani ve saniyelik olarak yaptığım manevra orda belki de üç motosikletin birbirine girmesini engelledi. Muhtemel manzara şu olacaktı; ben önüme çıkanın ön tekerine çarpıp yanda ki taşlara devrilecektim. Kurye arkadaş arabayla motosikletin arasına sıkışacaktı. Arkada ki de benim motosiklete çarpıp öne fırlayacak ya da yan devrilecekti. Allah korudu… Belki de aldığım eğitim sayesinde olacak olan olmadı!

özge_özbek_motoetkinlikenduro_4‘Evet hala motosiklete binmeyi düşünüyoruz!’

Bilmiyorum sizde duydunuz mu? ‘Hiç düşmedim diyen motorcu ya yalan söylüyordur, ya da düşmek üzeredir.’ Şu an hastanedeyiz iki hafta önce biraz da benim ısrarımla motosiklet alan arkadaşımın ameliyatını bekliyoruz… Minibüs şoförünün üzerine kırmasıyla panik fren yapıp sonrasında takla atarak kaldırama çıkmış sonrasında gözünü hastanede açmış.  Ben kendimi üç gündür düşünmekten alıkoyamıyorum. Minibüs şoförü sinyal vermeden şerit değiştirmeseydi. O yolcu orada inmeye karar vermeseydi, kendisi biraz daha düşük bir hızla devam etseydi ya da ben ona hiç motosiklet al demeseydim… Olan oldu! Acile ilk yanına girdiğim anda ;

‘Bundan sonra ön freni aniden sıkmayacağım.’ dedi.

O gün hastane de olan bir motosiklet kazası daha vardı. O da,

‘Bundan sonra ıslak ve köpüklü zeminde frene basmayacağım.’ diyordu.

Hastanede ki insanlar onlara dönüp ‘Hala motosiklete mi binmeyi düşünüyorsunuz?’ diye soruyorlardı.

Düşmeye devam…

Sonuç olarak bu düzen böyle devam ettikçe biz düşmeye devam edeceğiz. Düşmemiş motosiklet kullanıcısı motorcu sayılmayacak. Ama her düşüşümüzde çokça düşünüp gene iki tekerden vazgeçemeyeceğiz. Bundan sonra inşallah kimsenin önüne araç atlamasın, kimseye kapı açılmasın, tekerinize de taş değmesin!

Özge Özbek

Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!

Sıfır Motosiklet Fiyatları İçin TIKLAYIN

About MotoEtkinlik.Com

Üniversitelerinde Motosiklet Kulübü kurmak isteyen öğrenci arkadaşları ortak paylaşım platformumuza bekliyoruz. İletişim: info@motoetkinlik.com Birimiz Hepimiz Hepimiz Birimiz İçin!

Check Also

2019_ötv_indirimi_ötv_tablosu_2019

ÖTV İndirimi: 2019 ÖTV Oranları

Otomobil ÖTV İndirimi 2019’da Devam Ediyor! 2019 ÖTV Oranları: ÖTV İndirimi uzatıldı. Özel Tüketim Vergisi …

formula_1_1600cc_turbo_motor_

Formula 1 101 -2-

Merhabalar, ben İnci Beğen. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi, blog yazarı ve YouTuberım lakin hepsinden …

Motoplex_vespa_servis_adres

Motoplex İstanbul Açıldı!

Türkiye’de motosiklet alanında hizmet veren yepyeni bir dünya Motoplex resmi faaliyetine başladı. Motosiklet Sektöründe YenilikÖnceki …

2019_ehliyet_ücretleri_pasaport_ücretleri

2019 Ehliyet Harçları 2019 Ehliyet Fiyatları Belli Oldu!

2019 Ehliyet Harçları, 2019 Ehliyet Fiyatları ve 2019 Pasaport Ücretleri belli oldu! Ehliyet Harçları Zamlandı2019 …

KTM_Dakar_2019_k

2019 Dakar Rallisi Başladı!

2019 Dakar Rallisi 6 Ocak Pazar günü başladı… Favori KTM pilotu Toby Price 6-17 Ocak …

2019_bmw_motosiklet_fiyatları

2019 BMW Motosiklet Fiyat Listesi / BMW Motosiklet Fiyatları

2019 BMW Fiyat Listesi – Güncel BMW fiyatları – BMW Motosiklet Fiyatları.. 2019 BMW R1250 …

2019_formula_1_takvimi

FORMULA 1 – 101

Merhabalar, ben İnci Beğen. Metalurji ve malzeme mühendisliği öğrencisi, blog yazarı, youtuber lakin hepsinden önemlisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir