istanbul escort bayan
Araba Müzikleri
tuz_gölü_motosiklet_gezisi

Toros Dağları’nda Motosiklet Gezisi

Motosiklet tutkunu Erol Asna bir fırsatını yaratıp yeni edindiği Yamaha Tenere 660’ı ile maceraya gaz açmış. Arkadaşı Kemal Baltacı ile sadece 4 günde müthiş bir Türkiye gezisine imza atan Erol Asna gezi sonunda kendisine şunu sormuş: ne için çalışıyorum?

Sevgili www.MotoEtkinlik.com okurları siz hiç kendinize ne için çalıştığınızı en son ne zaman sordunuz; ya da hiç sordunuz mu? İşte sonunda size cesaret vereceğine ve sizi de derin düşüncelere sürükleyeceğine inandığımız Erol Asna ile o keyifli gezi sohbeti:

motosiklet_gezi_kamp_tenereGezi fikri nasıl oluştu? Rotayı nasıl belirlediniz?
Gezi fikri her zaman var aslında, fırsat buldukça gezmeye çalışıyoruz. Önemli olan gidilmemiş yerlere gitmekti ve bir İstanbullu olaraktan Kapadokya dışındaki yerler genelde tercih edilmiyor bu güzergahta. Çünkü bu gezide gittiğimiz yerlere ulaşmak için arazi aracı veya arazide gidebilen bir araç gerekiyor ve aynı zamanda o arazi aracıyla da gidip gelirken 2.000 km kadar asfalt yolda da gitmeniz gerekiyor. İşte bu da zaten Yamaha Tenere demek oluyor :) (Rota için Tıklayın)

Yola ilk çıktığınızda heyecan var mıydı?
Gayet heyecanlıydık çünkü 4 günlük tatil her zaman yaratılamıyor: özellikle eşlerimizden ayrı! Onlarında anlayışı sayesinde bu rota oluştu. Tabi 3 gün çadırda konaklayıp bütün gün motor kullandığımız hiç olmamıştı ve konaklayacağımız yerler spontane gelişecekti ki gerçekten de öyle oldu. Gezi öncesi tabi ki tedirginlik oluyor; lastiğim patlarsa, önüme bi’şey çıkarsa, insanlar nasıl vs… Ama geziden sonra anlıyorsunuz ki gezide yaşadığınız problemler aksaklıklar veya olağan dışı gerçekleşen durumlar aslında sizin anınızın yapıtaşını oluşturuyor. Asla unutulmuyorlar, hep o andan bahsediyorsunuz. Bizde mesela Hacıkırı-Belemedik arasını ömrümüzün sonuna kadar unutmayacağız. Hem tarihsel geçmişi hem inanılmaz manzarası ve tehlikeli bir yol olması onu inanılmaz ayrı bir yere koyuyor hafızamızda.

hasan_mountain_motorcycle_tenere_trip_Yolculukta şaşırtıcı olaylar oldu mu?
Yolculuğumuz boyunca hiçbir şehir merkezine girmedik dolayısıyla kırsal kesimlerde dolaştık. 2 Tenere full aksesuar köy kahvelerinin yanında dolaşınca insanlar genelde merak ediyor ve yanımıza yaklaşıyor. Anadolu insanı daha sıcakkanlı ve misafirperver.

Varda Kanyonu’na geldiğimizde önümüze atlayıp bizi durduran Ahmet arkadaşımız da Tenere hayranıymış. Bize çay ısmarladı, yörede gezilecek yerleri gezdirdi ve bilgiler verdi. Tenere sayesinde tanışmış olduk, bir daha o yöreye gidersem mutlaka yanına gideceğim.

Aladağlara geldiğimizde de tam Demirkazık zirvesinin önünde kamp kurduk. Telefonum çaldı arayan bölge rehberlerinden Mehmet Bey’di oraya geldiğimizi öğrenmiş

-“Hocam 2 motor gelen arkadaşlar siz misiniz?” Dedi.
-“Evet” dedim.
-“Yarın evime kahvaltıya bekliyorum sizi” dedi.

İnanılmaz şaşırdık. 2.000 metrede motorla tanımadığımız bi’yerde kamp yaparken böyle bir daveti alacağımızı tahmin etmiyorduk. Sabah gittik eşinin yaptığı leziz börekleri yerken tanıştık.

Gerçekten inanılır gibi değil. Telefonunu nereden bulmuş.
Onu da sonradan öğrendik. Gezi öncesi araştırma yaparken internetten Adana’dan Mustafa Tor isimli bir rehbere ulaşıp birkaç soru sormuştum. Sağ olsun yardımcı olmuştu. Meğer işte Mehmet Bey’e de o söylemiş o taraflara iki motosikletçinin gelebileceğini. Sonrası da işte Aladağlar’da biranda çalan telefon. Daha sonra Mustafa Bey İstanbul’a geldi onunla da İstanbul’da tanışmak nasip oldu. Kelebek etkisi gibi garip ve güzel… 

camping_turkey_gulek_kalesiYolda başka sürprizlerle karşılaştınız mı?
Yolculuğun ilk günü güzel manzaralı bir kaleye çıktık. Yaklaşık 900 km yol yapmıştık, yorgunduk. Hava kararıyordu. Bir yandan açtık ve nereye kamp kuracağımızı bilmiyorduk. Manzarayı izlerken aklımızda bir yandan da “dışarda mı kaldık” diye düşünürken videoda da motorların yanında mangal yapan Adana ve Tarsuslu gençlerin birer pide arası Adana kebabı uzatmasıyla ve “Abi niye buraya çadırlarınızı kurmuyosunuz?” demesiyle “buraya çadır kuruluyor mu” dercesine Kemal’le birbirmize baktık. Tabi ki kuruluyordu. Aslında kimse kimseye karışmadığı ve daha az kuralın olduğu bölgedeydik. Kimse giriş ücreti istemiyordu, motoru park ettiğimiz için para istemiyordu, aslında burada paranın da değeri yoktu çünkü doğadaydık. Sabah İstanbul’da olmanın ağırlığını o saniye atıp o arkadaşlarla yedik içtik muhabbet ettik ve fotoğraflar çektik. Çadırımızı kurduktan sonra arkadaşları yolcu ettik ve deliksiz uyuduk.

landscape_turkey_trip_aladaglarIssız yerlerde konakladınız mı? -Korkmadınız mı?
Yola çıkarken nerede kalacağımızı az çok belirlemiştik ama hiç belirlediğimiz yerlerde kalmadık. :)  Çünkü yolda beğeniler koşullar çok değişken. Aslında şehir dışları için söylüyorum Türkiye’nin herhangi bir yerinde şehir dışı ve özel mülkiyetler dışında her yerde kalınabilir. Biz yola çıkarken bu kadar rahat olabileceğimizi düşünmemiştik. Aslında daha önceden söylenildiği taktirde çoğu köyde misafirhaneler de var, muhtarlarla iletişime geçilmesi yeterli.

Issızlık konusunda da siz kimseyi rahatsız etmezseniz kimse de sizi rahatsız etmez mantığı genelde her yerde işe yarıyor. Issız sakin gözden uzak yer bence en iyi yerdir. Hele bir de manzaralıysa tadından yenmez. Bizim herhangi bir korkumuz olmadı. Zaten çoğu arkadaşımız dünyayı geziyor Asya ve Afrika’nın ıssız yerlerinde haftalar aylarca kalıyorlar.

Çadır vb ekipmanı nasıl seçtiniz, daha önceden bu tarz deneyimleriniz var mı?
Motoru seven genelde doğayı da seviyor. Doğa sporlarıyla iç içeyiz o yüzden kamp malzemelerimiz iyi ve kaliteli. Kamp malzemesinde ucuz ürün illaki sizi yolda bırakıyor. Hele ki bizim gibi senede 3-5 gezi yapıyorsanız kişisel malzemeleriniz kaliteli olması lazım. Eğer gezmeyi seviyorsanız bugün bir sahil kenarında yarın 3.000 metrede kamp yapabilirsiniz, bunları öngörüp ona göre malzeme almak gerekli.

Yolculukta sizi en çok zorlayan şeyler neler oldu?
Yolculukta en zorlandığımız şey kısıtlı zaman ve gidilecek çok yer olmasıydı. Dolayısıyla 4 günde 3.000 km’ye yakın yol yaptık. Sabahları erken kalkıp hava kararana kadar dura dura, geze geze yol yaptık. Yorulduğumuz zaman arkamızdaki çadırı 5 dakikada kurabiliriz düşüncesi güven verdi ve planladığımız her yeri gezdik. Hatta planlamadığımız yerler bile gezdik ama düşününce ve İstanbul’a varınca anladık ki yorulmuşuz ve kirlenmişiz :)

hacikiri_belemedik_motorcycle_tenereEğer bu rotayı yapacak arkadaşlar varsa en zorlanacakları yer Hacıkırı-Belemedik rotası. Burası hem tarihi hem doğa güzelliği olan aynı zamanda korkutucu bir yerdir. 2 taraftan da gidilebilir ama biz Hacıkırı’dan girmeyi tercih ettik, çünkü oradan girerseniz yüzde 90 yokuş aşağı bir yol sizi bekliyor Hacıkırı’dan inerken 400-500 metre bir uçurumun kenarında giderken 25 km sonra Belemedik’e ulaşmadan yan taraftaki nehirle aynı seviyeye geliyorsunuz. Bu bölgede hiç araç görmedik, sadece 2 trekking yapan insan gördük. Buraya gelecekseniz dikkat etmeniz gereken şey arazi lastiğinizin olması: bu şart. Yanınızda yiyecek bulundurmanız da önemli ancak suya çok gerek yok, rota üzerinde çeşmeler var. Birde uçurumdan uzak durmakta fayda var biz fotoğraf çekerken bile uzak durduk. Buranın birkaç adı var Taşdüştü, Taşdurmaz, Çakıt vs. Burada yukarıdan düşen taşlar yola düşüyor, dolayısıyla motorla çakıl üzerinde gidiyorsunuz. Fotoğraf çekerken bile kaskınızı çıkarmayın çünkü her dakika taş düşebiliyor. Bizi zorlayan ancak bizim keyfe dönüştürdüğümüz şey de bu taşlar işte. Yol lastikleriyle neler yaşandığını tahmin ediyorsunuzdur ancak internette Zor Yollar’ın 133. bölümünü bulup izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

toroslar_ic_anadolu_gezi

Üzerinden tren yolu geçen bu vadiye değinmek gerekirse: geçiş sırasında yolda tünelleri rayları toprak atım çukurlar görünüyor. 1890 tarihinde tren yolunun yapımına başlanmış 40 yıl süren inşaat süresince Almanlar kilise okul gibi çeşitli yapılar yapmışlar. Buranın yapım sebebi de Almanların İngiliz ve Fransızlara üstünlük sağlayarak Irak ve Arap petrollerine ulaşmak istemesi. İnşaata II. Abdülhamid zamanı onay verilip başlanmış. Bizim geçtiğimiz yol aynı zamanda kervan yolu olarak kullanılmış. Bölgede inşaatlarda çalışırken hayatlarını kaybeden Almanların mezarlıkları var.

Aynı zamanda bölgede ünlü Varda (Alman) Köprüsü’nü de gezmek gerekir. 172 metre uzunluğunda 98 metre yüksekliğindeki bu köprüyü görmeden geçmemek gerek. Köprü Adana Karaisalı ilçesinde Hacıkırı köyünde bulunuyor.

Yolculukta Kullanılan Yamaha Tenere 660 Yorumları ve Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

gezi_dostluk10 Kötü anılar da var mı?
Kemal’le de konuştuk ve hem fikiriz: İstanbul motorcuları olarak uzun yol gezilerini inanılmaz güvenli buluyoruz. Çünkü ekstradan frene bile basmanıza gerek yok üzerinize kıran emniyet şeridine dalan vs. insanlar yok. Sadece hızınızı çok fazla arttırmamanız gerekiyor. Köy yollarında özellikle hayvanlar yola çıkabiliyor ama biz hiçbir kötü an yaşamadık.

En çok neyden keyif aldın?
Adana’da bir arkadaş yanıma yaklaştı ve dedi ki: “Hayalimi gerçekleştiriyorsunuz kıymetini bilin.” Bu laf beni çok etkiledi. Yol boyunca düşündüm, gerçekten benim de hayalimdi bu. O sırada bu hayali gerçekleştirmenin mutluluğunu ve yol boyunca hiçbir şeyi takmadan yeni yerler görmekten ve doğada yatıp doğada kalkmaktan daha çok zevk almaya başladım.

Adana’ya gelirken Gülek Kalesi’ne gittik. Kalenin tarihi çok eski, sadece kapısı ve birkaç duvarı ayakta. Ama konumu ve Toroslar manzarası şahane motordan indim ve direk burada timelapse çekim yaptım. Kendi kendime hava kararana kadar bulutların ve ışığın yer değiştirmesini izledim. Karşıda Toroslar inanılmaz keyif aldığım bir yerdi. Sonradan fotoğrafçıların da uğrak yeri olduğunu öğrendim, herkesin görmesi gereken bi’yer.

ejder_mantar_mağarasıHangi kamerayı kullanıyorsun. Yolculuğu kayda almak zor olmadı mı? Mesela şarj vs işlerini nasıl hallettin?
Sony action cam ve Pentax K-5 kullanıyorum. Kayda almak çok zor olmadı açıkçası. Kaskımda ve motorumda kamerayı takacak yerler vardı. Şarj için de motorumda 2 tane usb çıkışı var. O yüzden kamerayı şarj ederken telefonumu da şarj edebiliyordum.

Toros Dağları Rotası ve Görülmesi Gereken 10 Yer İçin Tıklayın!

Gezi kaç gün kaç km sürdü? Toplam kaç para harcadınız?
4 gün 2.750 km, 500 tl civarı benzin ve 100 tl yemek masrafımız oldu.

Gayet hesaplı bir gezi olmuş. Peki, bu tarz geziye çıkmak isteyenlere tavsiyelerin var mı? Nelere dikkat etmeliler hangi ekipmanları mutlaka yanlarına almalılar.
Genelde para bahane edilir böyle durumlarda ama hesap ortada ben sigara içmeyen birisi olarak 2 aylık sigara parasıyla hiç görmediğim yerleri gördüm. 2 ay sonra yine böyle bir gezi yapabilirim :)

Türkiye içi gezilerde çadır, uyku tulumu, mat yeterli. Yemek her yerde mevcut, bizim yanımızda ocak da vardı ama gerek kalmadı.

Tavsiye olarak da Türkiye’de görmediğiniz ömür boyu görmeyi hiç düşünmediğiniz bir yer seçin haritada. Biraz araştırma yapın oranın gezilebilecek yerlerini seçin ve Türkiye’nin nasıl bir cennet olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Yeni gezi planları var mı?
Gezi planı hep var. İnşallah yakın zamanda motorla yurtdışına çıkacağız…

varda_bridge_motorcycle_tenereGezi öncesi ve sonrasında değişen fikirlerin var mı? Bu gezi sana neyi öğretti?
Gezi uzun kilometre motor gezilerinden korkmamam ve daha sık yapmam gerektiğini öğretti :)

Bu geziye çıktıktan ve İstanbul’a döndükten sonra İstanbul’da neden yaşadığımı aslında ne yapmak için çalıştığımı defalarca sorguladım. Acaba bir cep telefon markasının son modelini almak için mi veya televizyon, araba almak için mi… Cep telefonunda eşşek kadar yazmasına rağmen saat almak için mi? Aslında para kazanmasını bildiğimi ama harcamasını bilmediğimin farkına vardım. Zevk aldığım şeylere daha az değer verip zevk almadığım şeyler arasında boğulduğumu hissettim. Çileli kısmın İstanbul’da motor kullanmak olduğunu asıl zevkli kısmının ise yolda yeni yerler görmekte olduğunu, evini sırtında taşıyarak yaşamanın zevkine varılması gerektiğine, Türkiye’de görülmesi gereken yerlerin sonunun olmadığı sadece biraz merak etmek gerektiği ve telefondan kafamı kaldırıp etrafın güzelliğine bakmak değil görmek gerektiğini anladım.

En Yeni Motosiklet Modelleri İçin Tıklayın!
Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!
Yarış Dünyasından Son Haberler için Tıklayın!

About MotoEtkinlik.Com

Üniversitelerinde Motosiklet Kulübü kurmak isteyen öğrenci arkadaşları ortak paylaşım platformumuza bekliyoruz.İletişim: [email protected] Birimiz Hepimiz Hepimiz Birimiz İçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul escort Ataşehir escort Pendik escort Kartal escort Ümraniye escort Kadıköy escort Anadolu yakası escort Avrupa yakası escort Mecidiyeköy escort Fatih escort Fındıkzade escort Çapa escort Şirinevler escort Avcılar escort Beylikdüzü escort Halkalı escort Bahçeşehir escort Bakırköy escort Dubai escort porno izle sex hikayeleri seks hikayeleri seks izle paply.org

casino siteleri