iki_teke_motosiklet_gezi_Kharkhorin_Moğolistan
beylikdüzü escort

Küçük Motor Büyük Hayaller: İşte 125 cc ile Japonya’ya Giden O Motorcu

İki Teke lakaplı Alp Zekeriya Saraç küçücük (sadece 125 cc) motosikleti ile büyük hayallere gaz açtı. Şu meşhur “…önemli olan işlevi” deyişini kanıtlarcasına Türkiye’den Japonya’ya kadar yol aldı. Yolda maddi olarak tükendi ama işte o anda tanımadığı motosiklet kullanıcısı imdadına yetişti. Yolculuğunu tamamladı ama bu defa geri dönmesi gerekiyordu. Bunun işin 125 cc’lik yol arkadaşını Japonya’da uçak biletini alabilmek için satmak zorunda kaldı. Şimdi daha da büyük bir rotanın peşinde ancak önce motosiklet bulması gerek… Belki bu röportajı okuduktan sonra siz ona sponsor olursunuz kim bilir…

Khovd_Moğolistan_
İki Teke Alp Zekeriya Saraç

Alp Zekeriya Saraç
89 Trabzon doğumluyum. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden İngilizce Öğretmeni olarak mezun oldum. İstanbul’da özel bir üniversitede mesleğimi icra ediyordum. Yeterince sıkıldığımdan emin olduğum bir sırada istifa edip İstanbul’u terk ettim. Sonra ne kadar uzaklara gittiğimi biliyorsunuz. Artık Trabzon’da yaşıyorum ve daha huzurluyum. Herkese tavsiye ederim.
iki_teke_japonya_
İki Teke Alp’in 125 cc ile gerçekleştirdiği rota…

125 cc ile Japonya’ya mı gidilir? Gidilirse nasıl gidilir? Yolda kamyonlara yükleyip arada fotoğraf çekmek için dura dura gitmedin değil mi?
Güzel bir çözüm yolu olabilirmiş, özellikle dümdüz Rusya yollarında. Ama öyle bir şey yapmadım. 15.573 km çevirdik 125 cc ile. Neden 125 cc ile yola çıktığımı ya da o kadar yolu “o motorla” nasıl gittiğimi soranlar çok oluyor. Aslında cevabı çok basit: yola çıkmak istediğim sırada motosikletim YBR 125 idi, nam-ı diğer Temel. Daha iyi bir motosiklet satın almak için daha fazla çalışmam, daha fazla para biriktirmem gerekiyordu. Ben öyle yapmadım. Hazırlık sürecimi olabildiğince ucuz tutup, motora atlayıp gittim. Sabırlı olduğunuz sürece yolda pek bir sıkıntı çıkardığını söyleyemem. Bir yere yetişme derdiniz varsa veya seyahat günleriniz kısıtlı ise daha hızlı bir ulaşım aracı seçmek faydalı olabilir ancak benim öyle bir sıkıntım yoktu. Yavaş yavaş da olsa gitmeye kararlıydım. Sanırım benim en yapıcı yanım psikolojik olarak hazır bulunuşumdu. Zaten olay özünde yat-kalk-motor sür-yemek ye ve tekrar yat-kalk değil mi? Bunu kabul ettiğinizde çok daha uzaklara gidilebilir ki bunu benden çok önce yapanlar da var.

Kharkhorin_Moğolistan
Kharkhorin Moğolistan

Hazırlık süreci dedin, mesela Moğolistan için nasıl bir hazırlık yaptın?
Moğolistan benim bu gezide en çok etkilendiğim yerdi. Orhun Yazıtlarını canlı canlı görmek çok farklı bir duyguydu. Ancak çölde uzun kilometrelerce arazi sürüşü yapacağımı biliyordum. Bu sebeple yola çıkmadan önce arazi eğitimi aldım. Ek olarak, sürüş becerilerimi geliştirmek için güvenli sürüş eğitimi de aldım. İkisinin de faydasını çokça kez gördüm. Bunun dışında, özellikle Moğolistan için taşıdığım benzin bidonları vardı ki hiç ihtiyacım olmadı. Benzin yok, diyen yalan demiş.

Ülkelerden gidiyoruz madem,  nedir bu TTR Projesi? Tekrar bir açıklarsan hoş olur…
Abi bunu kaç kez yazdım. Videosunu bile çekmiştim yola çıkmadan önce. Takip etmemişsin belli. Tekrar edeyim. İki anlamı var:

  1. Time to Ride. Baş harflerinden bir kısaltma. Türkçe’ye çevirirsek “motora binme vakti” gibi bir şey oluyor ama ben İngilizce’sini daha çok seviyorum.
  2. 3 şehrin baş harfleri. Bu baya merak konusu oldu açıkçası. Sanırım amacıma ulaştım. Trabzon-Tokyo ilk ikisiydi. Sonuncusu için oldukça komik tahminler var. R harfiyle başlayan yeri yola çıktığımda açıklayacağım, üzerinde çalışıyorum.

Peki, öyle olsun –gene öğrenemedik-. Yolculuğu konuşmaya devam edelim istersen. Gezide seni en çok etkileyen olay neydi? 80 günden fazla gezdin, muhakkak vardır bir şeyler.
E tabi baya bir şey oldu. Ancak beni en çok etkileyen şeyi unutmam mümkün değil. Kısaca anlatmaya çalışayım. Japonya’ya girişte çok fazla para ödedim. Planladığımdan baya fazlaydı. Tabir-i caizse cepte para azalınca, ihtiyacım olmayan birkaç şeyi satmaya karar verip bunu internette paylaşmıştım. Kamp yaptığımız bir gündü. Gecenin bir yarısı telefonun sesine uyandım. Her zamankinden kat be kat fazla mesaj vardı. Sayfamı takip eden birçok kişi içinde bulunduğum o durumda bana karşılıksız yardım etmek istiyordu. Beni hiç tanımayan insanların böyle cömert yürekli olması beni çok duygulandırmıştı. O günlerde mesaj atan ve yardımda bulunan herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Bende naçizane kendilerine hedefim olan Tokyo’ya ulaştığımda kart attım fakat bazı arkadaşlara ulaşmamış Tokyo PTT’sinin azizliğine uğradım orada…

Evet, o olay motorcu dayanışmasına güzel bir örnekti. 125 cc olduğuna göre ilk motosikletin mi?
Yok, abi o kadar da değil. İkinci motosikletim 🙂

İlk motosikletimi Ocak 2014’te İstanbul’da toplu taşımadan sıkıldığım için arayışta olduğumdan almıştım. Az bilen, çok seven birisi olarak yeşil bir Ninja 250 almıştım. Neyse ki ekipmanı tam dizmiştim. 8 bin km kadar kullandıktan sonra sattım. Onunla İstanbul-Trabzon rotaları yaptığımda gezmek için pek ideal olmadığını anlamıştım. Sonrasında, fiyatlar sürekli arttığından maliyetleri iyice düşürmek için 125cc motosiklet satın aldım. Çünkü iki seçenek vardı: ya pahalı bir motor almayı deneyecektim ya da paramı artırıp daha çok gezecektim. Sonuç belli sanırım 🙂 YBR 125 ile de 7-8 bin km tecrübe ederek yola çıktım. Konu gezmekse ben basit düşünüyorum sanırım: motor sür-yemek ye-yat-kalk devam et.

Wakkanai_Japonya_serkan_söğüt_ikiteke
Serkan Söğüt ile Wakkanai Japonya’da…

Yolculuğa çıkan Alp ile geri dönen Alp’in düşüncelerinde hatta karakterinde nasıl değişimler-gelişimler oldu? Biraz değinebilir misin?
Daha bencil oldum sanırım. Ama aynı zamanda daha dürüst… Tüm yol boyunca hep kendi istediklerimi yapmam, karşılaştığım insanların –beraber sürsek bile- kendi kararlarımı almamı engellemeye çalışmamaları, düşüncelerimi hiç çekinmeden söyleyebildiğim dostlar edinmem ve hayatımı nasıl yaşamaktan zevk aldığımı görmemin baya etkisi oldu. Bir örnek verecek olursak, Japonya’da bir gün Serkan Söğüt’le yollarımızı ayırmıştık. Ben devam etmek istiyordum, o kalmak… Takip eden insanlar “Oralarda birbirinize sahip çıkın, ayrılmayın” gibi yorumlar yapsa da ben “E ne var bunda?” diye düşündüm ve yola devam ettim. Herkesin kendi kararıydı. Kimse darılmadı. Zaten 2 gün geçmeden tekrar bir araya geldik. Şimdi, bu tip olaylara çok dikkat ediyorum. Ne zaman ne yapmak istediğimin farkındayım. Sanırım bu yüzden hala işsizim 😀

Yolculukta en çok zorlandığın şey ne oldu? Sıradaki gezinde “abi şunu asla unutmamalı” dediğin şey nedir?
Çok zorlandığım bir konu olmadı çünkü hep bir eksiğimi kapatacak, açığımı giderecek, bir şeyler öğretecek insanlarla karşılaştım. Ama çok ıslandım yahu. Her yağmur yağdığında ıslandım. Yanlış anlaşılmasın, yağmurluğum vardı. Ama niyeyse ben çok ıslandım. Daha kaliteli ve daha iyi test ettiğim bir yağmurluk almadan bir daha evden uzaklaşmam. Bir de benim ihtiyacım olmadı ama acil bir durumda akıllı telefonlara güvenmediğimden yanımda eski olmasına rağmen çalışan (911’i arayabilen) bir telefon vardı. Şarjı uzun süre dayanan bir cihaz bence unutulmamalı.

Geziye çıkmayı düşünüp bir nedenle korkanlara önerebileceğin bir şeyler var mı?
Korktuğumuz şeylerden aslında korkmamız gerekiyor mu diye bir denemek lazım. İngilizce öğretmenisin, dil problemi yaşamamışsındır, diyenler olsa da yol boyunca daha çok Türkçe kullandığımı belirtmem lazım. Tecrübe olmadan gidilmez, motosiklet büyük olmadan gidilmez, şu kadar para olmadan gidilmez yerine; elimdekilerle şu kadar gezebilirim diye düşünürsek daha olumlu hayaller kurarız bence. Bardağın dolu tarafı misali… Seyahat eden insanlarla konuşarak, blogları okuyarak bolca bilgi edinilebilir. Sonra bunları azar azar deneyerek kendi rotalarımızı çizmeye başlarız diye düşünüyorum.

Yeni rotalar vardır umarım? Açıklamadın ama ‘R’ ile başlayan yer neresi, biraz ipucu verir misin?
Evet, onu henüz açıklamıyorum. Ama elimizdekilere bir bakalım. 125 cc ve ortalama 15.000 km tecrübe ile ne kadar doğuya gidebileceğimi merak ediyordum. Sonucunda, yaklaşık 3 ay boyunca 15.000 km gezdim.  Şimdi 30.000 km tecrübe ile batıya doğru yola çıksam 6 ay boyunca 30.000 km gezemez miyim acaba?

ikiteke_alp_zekeriya_saraç
İşte Alp’in zorlu çölde kum fırtınasını aştığı o an başarı ve mutluluğunu fotoğrafa aldığı kare…

Anlaşılan o gizli R’deki yeni rota daha da çok konuşulacak. Peki, son sorum: bu geziden ne öğrendin abi?
Bunu daha önce yüz yüze konuştuğumuzda cevaplamadım diye tekrar soruyorsun değil mi? 🙂 Bu sefer biraz cevaplamaya çalışayım o zaman. Öncelikle, adapte olmayı öğrendim. Sonuçta gezmek demek başka yerlere gitmek demek. Her zaman evimdeki konforu arayacak olsaydım çok zorlanırdım. Standartlarımı düşürüp elde olan imkanlarla devam etmeye çalıştım hep. Çölün ortasında “Burası da çok kumlu” demedim, veya “Bu motor niye daha hızlı” gitmiyor diye şikayet etmedim. Değiştiremeyeceğim şeylerle zaman kaybedip moralimi bozmadım. Amaçtan sapmayı seven birisi değilim. E bu seyahatin amacı da gezmek olduğundan, “gezeyim” dedim. Ne motorumun rahatsız selesinin ne de bazen çok sıcak olan havanın canımı sıkmasına izin vermedim. Sanırım bir Trabzonlu olarak gayet sabırlı bir insan oldum. Ve tabi daha keyifli seyahat edebilmek için de kendime dersler çıkardım.

Bu yolculukta asla unutulmayacak anılar biriktirmiş olsam da en büyük hediyem kazandığım dostluklar oldu.

Çok güzel. Öncelikle seni küçük cc’li motosikletle neler yapılabileceğini gösterdiğin için tekrar tebrik ederim. Eski Alp’i tanımazdık ama yeni Alp’i çok sevdik. www.MotoEtkinlik.com ailesi olarak her zaman elimizden geldiğince yanındayız. Yeni sponsor arayışında umarım başarılı olursun. Hatta ya o işi biz şöyle bir şey mi yapsak… …

Şafak Kesgün’ün uzun yolda Ufak Hacim yazı dizisi için TIKLAYIN!
En Yeni Motosiklet Modelleri ve Son Haberler İçin TIKLAYIN

About MotoEtkinlik.Com

Üniversitelerinde Motosiklet Kulübü kurmak isteyen öğrenci arkadaşları ortak paylaşım platformumuza bekliyoruz.İletişim: [email protected] Birimiz Hepimiz Hepimiz Birimiz İçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul escort Ataşehir escort Pendik escort Kartal escort Ümraniye escort Kadıköy escort Anadolu yakası escort Avrupa yakası escort Mecidiyeköy escort Fatih escort Fındıkzade escort Çapa escort Şirinevler escort Avcılar escort Beylikdüzü escort Halkalı escort Bahçeşehir escort Bakırköy escort Dubai escort porno izle sex hikayeleri seks hikayeleri seks izle paply.org

Sperrmüll wohnungsauflösung