Breaking News
Home / Genel / Küçük cc İle Uzun Yol Gezisi!
düşük_cc_uzun_yol_KTM_Duke_125_

Küçük cc İle Uzun Yol Gezisi!

CC Küçük Yol Uzun… MotoEtkinlik.com ailesinin Veterineri Cem Erşahin 125 cc KTM Duke ile başından geçen maceraları okurlarımız için kaleme alıyor.

ankara_köpeğimleMerhabalar. Ben Cem Erşahin (soldakiben). 94 Eskişehir doğumluyum. Ankara Veteriner Fakültesinde okumaktayım.

Bu yazımı ve yazmakta olduğum diğer gezi yazılarımla:

– Motosiklete yeni başlıcak arkadaşlara

– 125cc ile uzun yol yapılır mı; küçük cc ile ne kadar uzun yol yapılır diyen arkadaşlara

– 125cc kullanmanın en büyük faydalarına

– 125cc ile 2 kişi ne kadar uzun yapılır diyen arkadaşlara

– Küçük cc’li motosikletten neden vazgeçemediğimi anlatıp,

– KTM Duke 125 nasıldır diye soran arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağım. İlk önce tek başıma yaptığım gezime, sonra ise diğer yazımla ise 2 kişi yaptığımız geziye değineceğim. Umarım faydalı olurum. İşte başlıyoruz…

cg_125_ankara_moganMotosiklet Sevdası
Motosiklet sevdam küçüklüğümde başladı. Çevremde herhangi bir motosiklet sesi duyduğumda hani nerede şeklinde aranıyordum. Ehliyet alacak yaşımı doldurup hemen ehliyetimi aldım. Ancak motosiklet alacak bütçem olmadığından “ben bu motosiklet macerasına nasıl atılırım” diye düşünüp duruyordum. Öğrenciliğim sırasında part time olarak kurye elamanı olarak bir süre çalıştım..

Motosiklet nasıl alınır?
Hem okudum hem çalıştım motosiklet parasını biriktirdim. Sıra geldi kendi motorumu almaya. Ancak çok fazla kazaya şahit olduğumdan dolayı ilk önce korumalarımı almaya karar verdim. Kaskımdan, montuma, pantolonuma, çizmeme herşeyimi aldım. Çevremdeki insanlar devamlı ‘ne gereği var o kadar korumaya, daha motorun bile yok, bu fiyata 250 cc bir motor alırsın’ şeklinde sözler söylüyorlardı. Ancak hiç kulak asmadım. Çevremde görüyordum; adamın altında CBR600 var kafasında naylondan ibaret bir kask çevre yolunda 200km/h ile gidiyor. Hiç takmasa daha iyi…

CG 125

CG 125
Ekipmanları tamamladıktan sonra nihayet sıra motosikletimi almaya geldi. Bütçem aşırı kısıtlıydı çünkü neredeyse tüm bütçemi ekipmanlara yatırmıştım. 2009 model 125cc’lik  10bin km’de hepimizin bildiği CG motosikletlerden aldım. Şekli hoşuma gitmediğinden ötürü küçük değişikliklerle onu kendimce cafe racer tarzında yaptım. Öyle ya da böyle Ankara’dan 2 sene içinde ayda 1 kere Eskişehir’e ve 2 sene içinde yaklaşık 5 kere İstanbul’a gidip geldim. O maceralarımı da belki ileride paylaşabilirim. Debriyaj telinin kopması haricinde hiç yolda kalmadım. (Çünkü hiçbir zaman bakımlarını eksik etmedim.)

125cc ile uzun yol yapmanın avantaj ve dezavantajlarına yazının sonunda değineceğim. Küçük cc ile uzun yol yapmanın avantaj ve dezavantajları..

Motorumdan keyif alıyordum. Uzun yol yapmakta, şehir içinde kullanmakta. Ancak bazı eksik yanları vardı kullandığım motorun. Bunlar farın devamlı patlaması, motosikletteki genel titreşim, amortisörün neredeyse hiç olmayışı, benzin deposunun küçüklüğü. Ancak en sevdiğim yanı ise az yakıt tüketimiydi. CG 125 yakıt tüketimi gerçekten azdı ama ben beni daha çok memnun edecek bir motosiklete bakmaya başlamıştım…

Aradığım özellikleri karşılayabilecek motosiklet arayışındaydım. Aradığım özellikler şunlardı;

-Az yakıt tüketimi

-Farın devamlı patlamaması 🙂 ve iyi aydınlatması.

-Frenlemesinin iyi olması

-2 kişi ile yol yaptığımda motorun çekmesi

-Viraj kabiliyetinin iyi olması

-Titreşimin az olması

-Yokuşta fazla bayılmaması

-Bakım aralıklarının uzun olması

-Bakım masraflarının düşük olması

İşte tüm bu aradığım özelliklerin ışığında 13 Temmuz 2016’da 2012 model 25bin km’de KTM Duke 125 aldım.

ktm_duke_125_satın_aldığım_anKTM Duke 125’le yeniden doğuş…
Cg motosikletten Duke’e ilk bindiğimde “n’oluyo” havasındaydım. Motosiklet dünyasının kapıları bana bir kez daha yeniden açılmış gibi hissettim. Virajlara girişim, trafikteki yerim tamamen değişmişti. İşin açıkçası bir anda şehrin haylazı olmuştum.

Motosikleti alır almaz 2 gün sonra birkaç aksesuar ekledim ve direk Eskişehir’e yol aldım. Eskişehir’de ise Rosso 2 lastik taktırdım. İyi ki de taktırmışım çünkü fabrika lastikleri artık eskimiş ve asfalt üzerinde durmayı bir hayli zorlaştırıyordu.

UntitledKTM Duke 125 ile uzun yol zamanı..
Uzun yola çıkacaktım. Kendime Ankara-İstanbul-Datça-Ankara şeklinde bir rota hazırlamıştım. İşin aslı “125cc ile bu kadar uzun yola nasıl çıkılır, motosiklet yorulur mu, motosikletten çok ben mi yorulurum” şeklinde sorular soruyordum. İlk defa bu kadar kısa zaman içerisinde aralıksız bir yolculuk yapacaktım. Yaklaşık 5000 km’lik bir tur olacaktı benim için. En korktuğum yanı ise motosikleti daha tanımıyordum. Virajı nasıldır, frenlemesi nasıldır. Yol yaptıkça hepsinin yerli yerinde gayet güzel işlediğini fark ettim.

sakarya_molaFar patladı ama benimki değil 🙂
Eskişehir’de yola çıkmadan tüm bakımlarını yaptırmıştım. İlk durağım İstanbul’du. Ege turuma buradan resmen başlamış bulunacaktım. Gündüz sıcağında yolculuk yapmayı sevmediğimden gece yola çıktım. Sakarya taraflarında bir benzinlikte mola verdiğimde benzinlikte Honda CBR 125 kullanan birisine denk geldim. Farı patladığından ötürü sabah olmasını bekliyordu (benim CG’den sıkça yaşadığım ve en nefret ettiğim problemlerin başında gelen şey). Hoş sohbet muhabbetimizden sonra adama önümden gitmesini ben uzun farımı yakacağımı söyledim. HGS almadığım için otobana giremedik. Yolumuz biraz uzadı.

İlk artçı tecrübesi..
İstanbul girişinde arkadaşla yollarımızı ayırdık, zaten sabah olmuştu. Burada kız arkadaşımla biraz gezecektik. Caddebostan-Beşiktaş-Ağva-Şile taraflarını turladık. İlk defa Duke125 ile artçılı geziyordum. İstanbul yollarında Duke beni hiç zorlamadı. Gerek ivmelenmesi gerek sürati herşey yerliyerindeydi. Gezdiğim bu süre içinde Ağva-Şile taraflarındaki ağaçlıklı yolda en az bir kere yol yapmanızı öneririm. Ben çok memnun kalmıştım

izmir_kordon
İzmir Kordon

Motosiklet Özgürlüktür Yol Nereye Götürür Bilinmez!
Sıra geldi İstanbul’dan İzmir’e gitmeye. Yolumu çok fazla uzatmak istemedim ve Eskihisar-Topçular feribotuna bindim. Feribotta motosikletli bir çifte denk geldim. Ayvalık’ta bir festival varmış. Yolumu uzatarak onlara eşlik ettim. Ayvalık’ta onlardan ayrılarak İzmir’e vardım. Duke ile gayet mutluydum ortalama seyrim 100km/h lardaydı. Yeri geldiğinde 110-120’lere çıkıyordum. İzmir’e vardığımda bikaç arkadaşımla birkaç gün gezme imkanı buldum. Kordon’da eğlendik. Çeşme taraflarına gazladık. Dikilikoy’a gidip yüzdük. Daha önceleri gezmek için heveslenip gidemediğim birçok yere gittik.

gökova_muğla_eskiyol
Gökova-Muğla Eski Yol!

İzmir’den- Datça’ya olan yolcuğuma sabah 10:00 sularında başladım. Gökova taraflarına geldiğimde benim için sıcaklık aşırı bunaltıcı bir hal almaya başlamıştı. Sakar Geçidi baya zorlayıcı bir yoldur. Ancak viraj alması çok keyiflidir. Belki bilen bilir Muğla yolundan Gökova’ya gelirken kavşakta eski ağaçlı bir karayolu var. Artık pek kullanılmıyor. O kadar güneş altında gölgelik serin bir yer. Birkaç saat burada dinlenip yoluma devam ettim. İçimden geçiriyordum seneye buraya kız arkadaşımla beraber 2 kişi gelip fotoğraf çekilecektim. Çünkü küçüklüğümden kalma bu yolun bende hatıraları da vardır. Daha 5-6 yaşlarımdayken arabamız bozulunca kuzenlerim abim, ben ve babam burada mahsur kalmıştık. Biz ise bunu avantaja kullanıp arabada konaklayarak güzel vakitler geçirmiştik.

datça_sındı_köyüMerhaba Marmaris
Yolculuğumun en güzel kısmına en güzel yoluna geldi sıra. Virajların arasından sıyrılırken bir anda sizi denizle karışık bir Marmaris karşılıyor. Tabiki de Marmaris seyir tepesinde mola verip fotoğraf çekinmeden inemiyorum. 😀

Balıkaşıran_Geçidi
Balıkaşıran Geçidi

Yolculuğumun en güzel ikinci kısmı ise Marmaris-Datça yolu. Bir o kadar tehlikeli bir o kadar keyifli bir o kadar ormanlık bir yol. Datça’ya doğru ilerlerken dikkatli bakarsanız Ege denizi ile Akdeniz’i bir arada görebilirsiniz. Bu yolun devamında Balıkaşıran Geçidi’ne geliyorsunuz asıl yolun keyfi burada çıkıyor. Hele ki akşam güneş batarken burada olursanız sizleri harika bir manzara karşılıyor. Ancak sakın manzaraya kapılıp kendinizi tehlikeye atmayın. Etrafınızı seyredecekseniz size tavsiye Balıkaşıran Geçidi’nin en zirvesinde bir radar var orada mola verip manzaranın keyfine varabilirsiniz. Ben orda mola vermedim ve akşam saatlerinde Datça’ya yorgun bir şekilde vardım.

Datça’yı Gezmek Lazım!

Datçada gezilecek yerleri ve güzel yolları sıralayacak olursak şu şekilde;

-Kargı Koyu: Merkezin içinde bulunan küçük bir koy. Halk plajıdır ancak restoranları da bulunan küçük tatlı bir yerdir. Birçok turistik beldelerin yanı sıra fiyatları gayet makuldür. Belki motosikleti ile buraya gelip çadır kurmuş birkaç kişiye denk gelebilirsiniz. İnsanları gayet cana yakındır. Eğer ki Datça’da bir tanıdığınız var ise muhtemelen burada karşılaşabilirsiniz. Denize akan küçük bir deresi var buranın. Öğle saatlerinin o yakıcı sıcağında bu dereye veya denize sandalyelerini masalarını atmış emekli tayfayı okey oynarken görebilirsiniz. Müdavimleridirler buranın. Sabah 09,00’da gelip akşam 20,00 gibi evlerine dönerler. Gençleri burada sandalyelerini ve buzluklarını dereye koymuş bir yandan sazlıkların gölgesinden yararlanıp bir yandan ayaklarını suda serinletirken biralarını, ayranlarını yudumlarken bulabilirsiniz. Tavsiyemdir Datça’da sakin bir şekilde takılarak eğlenceyi ve huzuru bulabilirsiniz 😀

Datça_Palamutbükü
Datça Palamutbükü

-Palamut Bükü: Merkezden biraz uzakta geniş taşlıklı bir plajı olan bir köy kıvamında bir yerdir. Gidiş yolunu ormandan yapıp dönüşünü deniz kıyısından seyreden yolda yaparsanız gayet keyif alacaksınız. Bir o kadar çok virajı olan ve asfaltı güzel olan bir yoldur dönüş yolu. Palamutbükü’ne doğru giderken köylerden geçerken Datça balı, zentinyağı, inciri, bademi, zeytini, kaktüs meyvesi, karadutu satarken görebilirsiniz. Tatlarına bakmanızı ve mümkünse taşıyabilecek yeriniz varsa mutlaka almanızı tavsiye ederim.

datça_knidos_yolu
Datça Knidos yolu…

-Knidos: Ege ile Akdeniz’in birleştiği, Türkiye’nin en ucu olarak bilinen bir yerdir. Antik kenti bulunur. Buraya ulaşım Palamut Bükü’nden sonradır. Ancak yollarda temkinli olmanızda fayda var. Datça’dan Knidos’a olan yolda yaban domuzları ile karşılaşma olasılığınız var.

İstikamet Eskişehir ve oradan Ankara..
Datça’da yaptığım 1 haftalık tatilimin ardından Eskişehir’e geri dönüyorum. Küçük molalar halinde 1 gün içinde 600km yolculuk yapacaktım bu sefer. Uykumu güzelce alıp sabah saat 9 sularında yola çıktım. Balıkaşıran Geçidi’nde, Sakar Geçidi’nde, Gökova-Muğla eski yolunda her zamanki küçük molalar verdim. Afyonkarahisar’a geldiğimde yemek molası veriyorum. Bu sırada ufak bir kararsızlık içindeyim ya Kütahya üzerinden yolumu biraz uzatıp gideceğim ya da Afyonkarahisar’dan direk Eskişehir’e gideceğim. Kütahya üzerinden gitmeye karar veriyorum. Çünkü Kütahya Eskişehir yolu bir hayli güzel. Yol sizi kendiliğinden götürüyor. Siz 90km/h civarında gittiğinizi sanırken gösterge paneline bir bakmışsınız 120-125 yazıyor. Yolculuğuma Eskişehir’de 1 gün kalıp. Devam ediyorum.

Ankara’ya dönerken belki bilirsiniz Eskişehir Ankara yolu dümdüzdür. Ben ise yolumu uzatıp Sarıcakaya tarafından gidiyorum. Mutlaka bu yoldan gitmenizi öneririm. Sarıcakaya’dan geçerken oradaki tepelerin görüntüsü çok hoştur. Not olarak şunu ekliyim köy yollarından geçiyorsunuz yerlerdeki çukurlara dikkat edin. Bazı yerlerde uyarmamı gerektirecek kadar problemler..

KTM DUKE 125 İLE UZUN YOLCULUĞUMUN ÖZETİ
Genel olarak yolculuğumun büyük bir kısmını ortalama 100km/h ile seyrettim. Yer yer düz yollarda 120-130km/h ları gördüm. Beni memnun eden yönlerine değinecek olursam. En başta yakıt sarfiyatı. Ülkemizin artan yakıt fiyatlarına resmen meydan okuyor. Yüksek devirli kullanmama rağmen yolculuğumu 2.5lt/100km ile tamamladım. Şehir içlerinde trafikte yakıt sarfiyatınız arabaların aksine daha da düşüyor.

Arkamda o kadar yük olmasına karşın (yer yer İstanbul ve İzmir’de artçılı) yakıt tüketimimde artış ve hız kaybım olmadı. Artçılı ve yüküm olmasına karşı düz yoldaki süratim 100-110km/h civarındaydı. (Not kilom 67 artçım 50 eşyalarımın yükü ise yaklaşık 50kilo civarı)

Frenlemesi de bir o kadar güzel, KTM önde 280mm’lik tek disk fren kullanmış. Viraja girişiniz bir hayli güzel oluyor. Çünkü boyunuz ne kadar uzun veya kısa olursa olsun depoyu ve motosikleti iyi bir şekilde kavrayabiliyorsunuz. (Kendi boyum 1,79m). Aydınlatmasına lafım yok çünkü farlarınız mahalleyi aydınlatabilecek bir kıvamda gayet güzel aydınlatıyor.

CG’den sonra KTM Hiç Titremiyor
Tek silindirin verdiği o titreşimi Duke 125 ile 100km hızın üzerine çok çıkmadığınız sürece hissetmiyorsunuz. Datça’dan Eskişehir’e yaptığım 470 dakikalık ortalama 83km hız ile yaptığım yolculukta pek fazla yorulmadım. Şehir içinde bir o kadar kıvrak, şehrin haylazı oluyorsunuz. Düşük süratlerdeki ivmelenmesi çok tatmin edici.

Uzun Lafın Kısası: Düşük cc ile Uzun Yol
Bence KTM Duke 125 düşük cc sınıfında alabileceğiniz en baba motorlardan. Duke candır can. Bakımlarınızı düzenli yaptırdığınız sürece KÜÇÜK CC (125cc) ile yolda kalmanız neredeyse imkansız. Ancak yanınızda gerekli aletlerinizi bulundurunuz (lastik tamir kiti vs.) KTM Duke ile hem tek hem de artçılı olarak. İsterseniz hafriyat kamyonu gibi yükleyin o çıkamaz denilen bayırları çıkarsınız. Gelecek gezi yazımızda ayrıntılı olarak güzel yolları videoları ve fotoğrafları ile birlikte artçılı ve yüklü bir şekilde KTM Duke 125 ile yaptığımız uzun yoldan söz edeceğim. Rotamız ise Ankara-Eskişehir-Pamukkale (Denizli)-Dalaman-Dalyan- Köyceğiz-Sultaniye-Gökova(Akyaka)-Marmaris-Datça-Eskişehir-Ankara şeklinde olacak. Instagram hesaplarımız @soldakiben ve @kirlipabuc

Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!

En Yeni Motosiklet Modelleri ve Son Haberler İçin TIKLAYIN

Sıfır Motosiklet Fiyatları İçin TIKLAYIN

2017 Motosiklet Modelleri İçin TIKLAYIN!
2017 Motosiklet Festivali Takvimi İçin TIKLAYIN

About MotoEtkinlik.Com

Üniversitelerinde Motosiklet Kulübü kurmak isteyen öğrenci arkadaşları ortak paylaşım platformumuza bekliyoruz. İletişim: info@motoetkinlik.com Birimiz Hepimiz Hepimiz Birimiz İçin!

Check Also

limit_ebc_balata

EBC Brakes, Limitparts İle Türkiye Pazarında

Fren komponentleri sektöründe dünya devi EBC Brakes, Limit Parts ortaklığı ile Türkiye pazarında. EBC Brakes, …

Honda_motor_kampanya

Honda Motosiklet Nisan Kampanyası Başladı!

Honda Motosiklet Türkiye Motosiklet Kampanyası: Honda motosikletlerde faizsiz kredi kampanyası başladı… Honda Motosiklet Kampanyası Honda …

sym_scooter_test_jet14

Garajda Motor Var: SYM Jet14 125i

Tayvanlı motosiklet üreticisi SYM’nin Jet 14 125i modelini test ediyoruz. SYM Jet 14 125i Modeli …

ktm_kampanya_taksitle_motor_k

KTM’den Komisyonsuz 6 Taksit Fırsatı!

KTM modellerinde hiç bitmeyen sürüş keyfi bitmeyen avantajlarla! KTM DUKE 390 Tüm KTM Modellerinde Kampanya …

suzuki_parti_vespa_parti_tarih

Yaza Merhaba Partisi Detayları Belli Oldu!

27 Nisan’da Suzuki & Vespa Yaza Merhaba Partisine Tüm Motosiklet Severler Davetli Festival Tadında Parti …

limit_parts_motopunto_bs_aku

BS BATTERY, LİMİTPARTS İLE TÜRKİYE PAZARINDA

Sektöründe dünya devi akü markası BS BATTERY, Limit Parts ortaklığı ile Türkiye faaliyetlerini bir üst …

2019_yamaha_motosiklet_fiyat_listesi

2019 Yamaha Fiyat Listesi – 2019 Yamaha Motosiklet Fiyatları

2019 Yamaha motosiklet fiyatları belli oldu. Yamaha 2019 motosiklet fiyat listesi açıklandı. 2019 Yamaha fiyatları …

3 comments

  1. ktm duke 125 kullanıcısı olarak edindiğin tecrübeleri bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim bende motorumu yeni aldım kafamdaki soru işaretlerini sildim sayende ktm zaten kendini kanıtlamış artık kalite olarak tekrardan edindiğin tecrübeleri bu şekilde bizlerle paylaşırsan sevinirim tekerin düz bassın teşekkürler..

  2. Güzel yolculuk yapmışsın 🙂 bende cbr 125 ile istanbuldan hataya yolculuk yaptım 2 hafta önce, bu yolculuğu yapmazsam hep içimde kalacaktı diye yapmaya karar verdim bakımları tamamlayıp, sabah 4-5 gibi yola çıktım, akşam 7-8 gibi 1200 kmlik yolu tamamladım ☺ Allaha şükür hiçbir sıkıntı olmadı yolda,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canli bahis siteleri kaçak iddaa canl? bahis siteleri bahis siteleri bahis siteleri güvenilir casino siteleri kaçak iddaa siteleri escort bayan escort bayan