Breaking News

Güzel Havada Herkes Biner, Karda Bineceksin Asıl(!)

Kocatepe’ye Çıkıyoruz

ozge_ozbek_karda_motosiklet_
Özge Özbek
Kocatepe anıtına çıkmak Afyon’da yaşayanların her sene tekrar ettiği bir eyleme dönüşmüş artık. Tabi ben de Afyon’da büyümüş biri olarak hemen motorla Kocatepe’ye çıkmalıydım. Bu plan içinse en doğru mevsim tabi ki kış! 🙂

Cumhuriyet’in Kazanıldığı Topraklarda Kar Var..

ozge_ozbek_karda_motosiklet_
Motosikletimi Afyon’a bıraktığımdan beri her fırsatta buraya gelmek için büyük bir bahanem var. Havalar güzelken babam sürekli motosikletle dağları köyleri geziyor ve bana nispet yapmak için fotoğraf atıyordu. Havalar soğudu ve böylece babamın tatlı su motorcusu olduğu anlaşıldı tabi:) Durum böyle olunca motosiklet iki ayda bir çalışmaya başladı. Kasım ayında geldiğimde motosiklet çalışmadı fakat vurdurarak çalıştırmayı başardım. Bu sefer ki gelişimde Afyon karlar altındaydı ve sürekli babama ‘güzel havada herkes biner karda bineceksin asıl’ dedim. Fakat babam her zaman ki gibi hemen okey dememek için ‘önce iş’ sloganı ile beni dört gün oyaladı. Tabi bu zaman zarfında karlar da eridi! Kışın Afyon’da her yerde karlar erir, tek bir yer hariç; Kocatepe Anıtı.

Motosikleti Çalıştıramadım

23 Ocak günü toplandık motoru garajdan alıp gidecektik tabi eğer motoru çalıştırabilseydik. Ben bir önce ki gelişimde tek seferde motoru çalıştırınca gene öyle olacak zannedip aldım motoru yokuş aşağı vurduruyorum bir debriyajı bırak, marşa bas, otur motora çiuv çiuv iki üç dört… bin dört yüz elli beş kere filan denedim çalışmadı L Tabi bu denemeyi yaparken sürekli yokuş aşağı değilim,  yokuş bitti it it it bir daha sal çiuv çiuv çiuv… çalışmadı! Ben biniyorum babam itiyor. Babam biniyor ben itiyorum 🙂 Olmayınca olmuyor deyip motoru arabanın arkasına atıp, dükkanın garajına getirdik. Babam amcanı ara o halletsin deyip beni bırakıp gitti. Amcam sağ olsun böyle angarya işlerimde (ona göre) her zaman koşar yetişir. Akü takviyesi ile çalıştırdık motoru garajdan çıktığımızda hava çoktan kararmıştı. O gün için plan iptal oldu. Fakat motoru kendine getirdik çok şükür.

Daha İlerisi Kuzey Kutbu..

ozge_ozbek_karda_motosiklet_
Abla sen misin?.. :))
24 Ocak günü dünden hazır olduğumuz için evden çıkması kolay oldu. Motoru arabanın arkasına attık kara doğru sürdük. Merkezde hava güzel. Küçükkalecik; hava soğuk, Büyükkalecik; kar başladı derken Kocatepe’ye yaklaştıkça yollar kapanmaya kar yüksekliği de iyice artmaya başladı. Şimdi karda sürelim derken teker boyunda kar olan bir yerden bahsetmiyorduk değil mi? Neyse zaten anıta varamadan küçük bir kulübe vardır, yolun son geldiği nokta orasıydı daha ilerisine çıkmak mümkün değildi.

Karda Teker Döndürmek..

ozge_ozbek_karda_motosiklet_crf_250
Ben belki motor gider umuduyla ekipmanları giydim, motoru indirdik. İndirdik indirmesine ama ayakta durmak mümkün değil araba park alanı buz pisti! Babam benim motosikleti buzdan çıkarma mücadelemi büyük bir keyifle videoya aldı. Motoru ayakta tutuyorum ama kendim sürünüyorum, zar zor çektim hafif karlı bir yere. Atladım motora gidiyorum, gidiyorum ama aslında gitmiyorum. Arkama döndüm bir baktım ablam karlar içinde. Bulunduğum yer teker boyunda karla kaplıymış ben tekeri döndürdükçe battım da battım tabi 🙂 Babam sağ olsun bıraktı dalga geçmeyi ve motoru gömdüğüm yerden çıkardık 🙂 Biraz sağa gittim, az sola gittim derken buzun üstünde en son sıfır çizmeye başladım. Ayağımı yere bassam ayağım tutmuyor motoru bırakamam o benim canım. Derken duruyorum motor dik ayağım yerde değil nasıl duruyorum? Sağdan ablam tutmuş soldan babam. Bağırıyorlar ‘in allah aşkına in’ :)) İndim! Motoru sapladım kara en azından ayakta dursun diye.

Teker Boş Dönse de Ateşimiz Sönmedi Ya

ozge_ozbek_karda_motosiklet_
Bir anda lapa lapa kar yağmaya başladı, bizde kulübeden bir şeyler toparlayıp yaktık. Toplandık ateşin başına benimle dalga geçiyoruz 🙂  Belki karda motosiklete binmek hayalim şimdilik tam istediğim gibi olmadı ama ateşin etrafında çaylarımızı içip güzel bir gün geçirdik sayemde 🙂 Sayemde diyorum çünkü babam kime bu günü anlatsa ‘Özge yüzünden’ diyor… Siz de ara sıra çılgınlıklarınıza ailenizi ortak edin. Bakarsınız böylece uzun yıllar unutulmayacak mutlu güzel anılar biriktirirsiniz… Özge Özbek

Diğer Özge Özbek Yazıları İçin TIKLAYIN!

Eğitimlerimiz Devam Ediyor! Sıfırdan motosiklet kullanmayı öğrenmek ya da ileri sürüş eğitimi almak için instagram @motoetkinlikcom ‘dan bize ulaşabilirsin. Motosiklet yarışlarını izlemek için instagram hesaplarımız @motoetkinlikcom ve @motogpmee adreslerini takip edebilirsiniz. Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!
https://youtu.be/2YDGHKxaZxA
Sıfır Motosiklet Fiyatları İçin TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.