Breaking News
F1_Puan_sistemi_detaylar

Formula 1 101 – F1 Puanlama Sistemi

Merhabalar, ben İnci Beğen. Metalürji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi, blog yazarı ve youtuberım lakin hepsinden önce tutkulu bir motor sporları sevdalısıyım.

Bu köşede sizlerle yarış dünyasından güncel haberleri, ilginç bilgileri ve görüşlerimi paylaşacağım.

F1_Puanlama_Sistemi

Formula 1 Puanlama Sistemi!
Formula 1 101 serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz, 4. yazımla karşınızdayım. Bu yazımda sizlere F1 puanlama sisteminden bahsedeceğim.

F1 puanlama sistemi nedir? F1 puanlama sistemi nasıl işler? Gelin hep birlikte inceleyelim.
F1’de yarışın hesaplanan uzunluğu hemen hemen her pistte eşittir. Yarış, 305 km civarı bir yol kat edecek ve bu km’yi tamamlarken minimum tur sayısı elde edilecek şekilde planlanır. Civarında diyorum çünkü hesaba katılan uzunluk pistlerin durumuna ve gidilen ortalama hıza göre tekrar tekrar değişebiliyor. Bunun da tek istisnası, yarış mesafesinin minimum tur üzerinden yaklaşık 260 km olarak hesaplandığı Monako GP’sidir.

F1_Puan_Sistemi

Her Grand Prix’de iki saat limiti uygulanır. Bu limit şunu ifade eder: Eğer yarışın tüm turları herhangi bir nedenden dolayı iki saat içinde tamamlanamazsa, yarışı önde götüren pilota damalı bayrak sallanır ve yarış turlar tamamlanmadan orada sonlanır. F1 puanlama sistemi ise bu kurallar çerçevesinde bir bütün olarak değerlendirilerek veriliyor.

F1 Puanlama Sistemi
Gelelim şimdi F1 puanlama sistemine. Her Grand Prix’nin sonunda yarışı ilk on içinde tamamlayan sürücüler ve dolaylı olarak takımlar puan almaya hak kazanır.

  1. pilot 25 puan
  2. pilot 18 puan
  3. pilot 15 puan
  4. pilot 12 puan
  5. pilot 10 puan
  6. pilot 8 puan
  7. pilot 6 puan
  8. pilot 4 puan
  9. pilot 2 puan
  10. pilot 1 puan kazanır.

Formula 1 Puanlama Sistemi İstisnalar!
Her şeyde olduğu gibi bu puanlamada da istisnai durumlar oluyor elbette. Bu istisna da şu şekilde:

Yarış bir sebepten askıya alınırsa ve tekrar start verilemezse, eğer yarışın yüzde yetmiş beşinden azı tamamlanmışsa yukarıdaki puanların yarısı verilir. Eğer yarış iki turdan daha fazla koşulamaz ise hiç puan verilmez.

Yarışın yüzde doksanını tamamlayan her yarışçı, damalı bayrak dalgalanmış olsa bile, yarışı bitirmiş kabul edilir. Bu maddeyi daha net bir şekilde açıklayayım. Diyelim ki yarışın yüzde doksanını tamamladınız ve hala yarışa devam ediyorsunuz, finişe henüz ulaşmadınız. Oysa birinci finiş çizgisini geçti ve damalı bayrak dalgalandı, yarışı tamamladı. O saniyeden sonra siz de yarışı bitirmiş olarak sayılırsınız.

Formula 1 Averaj Sistemi
Eğer bir sıralamada beraberlik söz konusu ise, sürücülerin sezon boyunca kazandıkları yarış sayısına (birinciliklerinin sayısına) ve ikinciliklerinin sayısına bakılır. Ona göre karar verilir.

FIA’nın yarış yönergesine göre; Formula 1 Dünya Şampiyonu unvanı, şampiyonada en yüksek puana sahip olan sürücüye, Formula 1 Markalar Şampiyonu unvanı ise şampiyonada en yüksek puanı toplayan takıma verilir.

İşte, F1 puanlama sistemi bu kurallar çerçevesinde işler. Yeni sezonu sabırsızlıkla bekliyoruz.

Sizce bu sene şampiyon kim olacak? Hamilton unvanını koruyabilecek mi? Ferrari, takımda yaptığı iyileştirmelerden sonra bu sezon markalar şampiyonluğunu alabilecek mi? Bu sene o sene mi olacak?

Yorumlara görüşlerinizi bırakabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.
İnci Beğen

Eğitimlerimiz Devam Ediyor!
Sıfırdan motosiklet kullanmayı öğrenmek ya da ileri sürüş eğitimi almak için instagram @motoetkinlikcom ‘dan bize ulaşabilirsin.


Diğer Formula 1 Yazıları İçin Tıklayın!
Formula 1 dünyasından son haberler için instagram hesabımız @formulaonetr  yi takip edebilirsiniz.

Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.