Breaking News
formula_1_1600cc_turbo_motor_

Formula 1 101 -2/ Turbo Motorlar ve Yeni Kurallar

Merhabalar, ben İnci Beğen. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği öğrencisi, blog yazarı ve YouTuberım lakin hepsinden önce tutkulu bir motor sporları sevdalısıyım.Bu köşede sizlerle yarış dünyasından güncel haberleri, ilginç bilgileri ve görüşlerimi paylaşacağım.

Formula 1 101 serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımda 2019 sezonu için şart koşulan değişiklikleri ele aldım. 2019 Formula 1 kuralları, Formula 1 arabaları kaç bg, Formula 1 arabaları kaç kg, Formula 1 motorları kac cc gibi tüm soruların cevabını bu yazımda bulabilirsiniz. Başlıyoruz…

formula_1_motoru_1600cc_turbo_motor_
Formula 1 motoru 1600cc Turbo…

Turbo’nun Gücü!
Formula 1’in ilk senelerinde V12 motorları ile yarışılıyordu. Daha sonralarda yarış, V10 ve V8 motorlar ile koşuldu. En nihayetinde de 2014 yılında gelen düzenlemeler ile 1600 cc’lik turbo beslemeli V6 motorlara geçildi. Turbo beslemenin öncesinde araçlar 750 beygirlik gücü 3000 cc hacme çıkarak üretebilirken, şu an turbo beslemeli motorlar yaklaşık 800 beygir gücü sadece 1600cc ile üretebilmekte! Bu şekilde bakıldığında Formula 1’in araç ve teknoloji gelişiminde ne derece önemli olduğunu bir kez daha görmek mümkün…

Formula 1 Motor, Vites ve Fren Standartları
2014 yılından bu yana geçerliliğini sürdüren F1 teknik standartlarına bir göz atalım.

 • Motorlar, V6 tasarımında üretilmeli ve 1600cc’lik hacmi geçmemelidir.
 • Motorlar, 700-750 beygir gücüne sahip olmalıdır.
 • Herhangi bir tork sınırlaması bulunmamaktadır. Tork gücünün 1000Nm üzerinde olduğu bilinmektedir.
 • Motorlar, dökme demir ve çelikten üretilmek zorundadır.
 • Pistonlar ve silindir yatakları yapay kimyasallardan üretilemezler.
 • Otomatik şanzıman yasaktır. Vites manuel olarak değiştirilir.
 • Vites değiştirme direksiyondan yapılır ve sadece pilot değiştirebilir.
 • Vites sayısı en fazla 8 olabilir ve her aracın geri vitesi olmak zorundadır.
 • Sadece hava soğutmalı hidrolik fren sistemi kullanılabilir.
 • Önde ve arkada birer tane olmak üzere 2 ayrı hidrolik fren sistemi bulunur.
 • ABS yasaklanmıştır.
 • Her tekerlekte maksimum 6 pistonlu fren kaliperi içeren 1 fren diski bulunabilir.

Yeni Yıl, Yeni Düzenlemeler!
2019 Formula 1 kuralları – 2019 Formula 1 Değişiklikleri
Yeni yıl beraberinde yeni düzenlemeleri de getirdi. Önümüzdeki sezon Formula 1 takımları, araçlarını düzenlemelere göre elden geçirmiş bir şekilde karşımızda olacak. İşte beklenen değişiklikler:

formula_1_kanatlar

Formula 1’de Aerodinamik Önemli!
Formula 1 Yeni Ön Kanat:
Ne değişti?: Daha geniş, daha yüksek ve daha sade bir ön kanat tasarımına gidildi.Neden değişti?: Bu tasarım, pilotların yakın takip yapması kolaylaştırdı ve viraj alırken bile rakiplerini geçme olasılıklarını arttırdı.

2019 Formula 1 kuralları uyarınca Ön kanat 200 mm genişledi, 20 mm yükseldi ve 25 mm öne alındı. Kanatlara eklenen yükseklik, yakın takip esnasında yarışçıların kontrolü kaybetmemelerini sağlamayı hedefliyor.

Bunun dışında, ön lastiklerin etrafındaki hava akışını etkileyen karmaşık dizaynlı plakalar yasaklandı. Onun yerine sade ve düz bir tasarıma gidilmesi kararı alındı. Bu karar ile hava akımının etkisinin doğrudan downforce’a aktarılması bekleniyor. Değişiklikler ilk açıklandığı zaman bazı yarış mühendisleri bu kararı gereksiz bulmuştu. Downforce etkisinin değişmeyeceğini ve bu kararın masraftan başka bir şey olmadığını düşündüklerini söylemişlerdi. Dediklerinde haklı çıkıp çıkmayacaklarını 2019 Formula 1 yarışlarını izleyince göreceğiz.

formula_1_yan_kanatlar

Formula 1 Yeni Yan Kanatlar:
Ne değişti?: Küçüldü ve yeniden konumlandırıldı.
Neden değişti?: Ön kanatlardan gelen hava akımının daha verimli kullanılabilmesi amacıyla yan kanatlar 100 mm öne alındı ve boyutu 150 mm küçüldü. Bu şekilde hem gücü kesmesi hem de aerodinamik yapıyı bozması engellendi. Ön kanatlardan gelen havanın arka kanatlara sorunsuz bir şekilde aktarılması sağlandı.

Formula 1 Yeni Arka Kanat:
Ne değişti?:
Aerodinamik yapının bozulmaması amacıyla ön kanatlarda uygulanan değişiklikler arka kanatlara da uygulandı. Kanatlar daha geniş, daha yüksek ve daha basit bir hale geldi.
Neden değişti?: Ön kanatlarda da hedeflendiği gibi yakın takibi kolaylaştırmak amacıyla böyle bir tasarıma gidildi. 20 mm yükselen kanatlar aynı zamanda 100 mm genişledi. Genişleyen kanatlarla birlikte havada daha büyük bir hava deliği oluşacak ve yakın takip esnasında öndeki araçtan kaynaklanan hava akımını arkadaki pilotun lehine çevirecek.

Ayrıca kanatlar yükseldiği için DRS 20 mm daha yüksekte açılacak böylelikle rüzgarlığın oluşturduğu potansiyel güç %25 daha artacak.

**Bilmeyenler için kısaca DRS nedir? DRS: “Drag Reduction System” olarak bilinen bu sistem, aracın arka rüzgarlığını kaldırarak rüzgar direncini azaltır, böylelikle daha etkili bir hızlanma sağlar. Bu sistem aracın azami hızını arttırmaz lakin bu hıza ulaşma imkanını arttırır. Bu da aracın tork gücüne katkı sağlar.

Yeni Fren Kanalı:
Ne değişti?:
Tasarım sadeleştirildi.
Neden değişti?:
Aerodinamik ahengi tamamlamak için tasarım sadeleştirildi. Bu değişiklik downforce’un azalmasını önleyecek ve pilotlar için yakın takibi kolaylaştıracak.

Kafa Karışıklığına Son! Formula 1 Lastikleri…
Hypersoft, ultrasoft neydi, supersoft hangi havada kullanılıyordu derken kafamızın etrafında matematik denklemleri dönüp duruyordu. Artık bu kafa karışıklığı son buluyor.

Yeni Lastik Renkleri:
Ne değişti?:
Pirelli, 2018’de Formula 1 lastiklerinde kullandığı geniş renk kartelasını 2019 sezonunda 3 renge indirdi.
Neden değişti?: Hypersoft, ultrasoft ve supersoft terimleri artık tarih oldu. Taraftarların yarış stratejisini daha kolay anlayabilmesi için böyle bir karar alındı. Artık; sert lastik için beyaz, orta sertlikteki lastik için sarı, yumuşak lastik içinse kırmızı renk kullanılacak.

Güvenlik, güvenlik, güvenlik…
Biometrik Eldivenler:
Ne değişti?: Sürücülere, biometrik eldiven kullanmaları zorunlu hale getirildi.Neden değişti?: FIA Güvenlik Departmanı’nca alınan bu kararla tıbbi yardım daha kolay hale gelecek. Eldivenlere dikilen sensörlerle, yarışçıların nabızları ve kandaki oksijen seviyeleri an be an izlenebilecek, olası bir kaza durumunda sağlık ekipleri yarışçının sağlık durumuyla ilgili detaylı bilgiye sahip olacak ve müdahale etmeleri kolaylaşacak.

Daha Da Güçlü Kasklar:
Ne değişti?:
Daha sağlam kasklar şart koşuldu.
Neden değişti?:
Güvenlik önlemleri artmaya devam ediyor. 2019 sezonunda kullanılacak kasklar, yenilenen FIA 8860-2018 standartlarını sağlamak zorunda. Kaskların, sağlamlığın yanı sıra balistik koruma sağlaması ve kaza esnasında sürücü üzerinde oluşacak darbeleri güçlü bir şekilde emiyor olması da şart koşuluyor. Yeni şartlara göre, kaskların vizörü 10 mm daha aşağıda konuşlandırılarak çarpışma sonucunda olası bir parçalanmanın pilota zarar verme riskini azaltması amaçlanıyor.

formula_1_led_ışık

Formula 1 Arka Kanat Stop Lambaları
Ne değişti?:
Arka kanadın her iki ucuna birer sıra led stop lambası eklendi.
Neden değişti?: Kötü hava koşullarında araçların daha kolay fark edilmeleri için böyle bir karar alındı. Eklenen Formula 1 stop ledlerinin ıslak zemin lastikleri kullanılırken aydınlatılmaları zorunlu kılındı.

Yakıt İzni Artıyor!
Arttırılan Yakıt İzni:
Ne değişti?: Yarışlarda yakıt kullanma sınırı 105 kg’dan 110 kg’a çıktı.Neden değişti?: Pilotların araçlarını yarış boyu son güçte kullanabilmeleri için yakıt sınırı 5 kg daha arttırıldı. Yarışta, yakıt tasarrufu konusunda sınırları zorlama derdi de nispeten ortadan kalkmış oldu. Formula 1 arabaları kaç litre yakıt alıyor sorusunun cevabı artık 110 kg..

Araba ve Sürücü Ağırlığı:
Ne değişti?:
Pilotların ağırlığı arabalardan ayrı olarak hesaplanacak.
Neden değişti?:
80 kg üstü sürücüler için ölçümdeki dezavantaj ortadan kalktı. Formula 1 aracının minimum ağırlığı; yakıtsız Formula 1 ağırlığı 733kg’dan 740kg’a çıkartıldı. Bu ağırlığın en az 80 kg’ını sürücü, koltuğu ve sürüş ekipmanları oluşturmak zorunda. 80kg’ın altında kalan sürücüler balast yardımıyla ağırlıklarını arttırabilir ancak balast kokpitin içine yerleştirilmelidir, aracın başka herhangi bir yerine konulamaz, dengeyi sağlamak için kullanılamaz. Formula 1 aracı kaç kg sorusunun cevabı artık yakıtsız 740 kg…

   Diğer Formula 1 Kuralları:

 • Self-Scrutineering: Artık takımlar araçlarının teknik kontrollerini resmi bir yarış görevlisine yaptırmak ve onaylatmak zorundadır. Aksi takdirde araçlar yarışa alınmayacaklardır. Yapılan kontrollerden sonra, beklenmedik zamanlarda başka denetlemeler de yapılacaktır.

Bu kural her şeyi tüm şeffaflığıyla ortaya serecek hiç şüphesiz. FIA burada takımlara hodri meydan diyor adeta. Gizli saklı işler çevirmek artık tarih oluyor.

formula_1_finis
 • End – of – race signal: Yarışın bittiğini anlamak için artık sadece damalı bayrağı görmek yetmeyecek. Klasik damalı bayrağın yanı sıra artık bitiş çizgisindeki ışıklı panellerde görülen damalı bayrak, yarışın bittiğinin resmi sembolü olacak.
 • Towing the line: Yeniden start alınması söz konusu olduğunda ilk araç finish çizgisini geçmeden yapılan geçişler sayılmayacak.

2021 Formula 1 Kuralları!
Formula 1’de 2021’de büyük bir değişikliğin olması bekleniyor. 2019 sezonu için yapılan Formula 1 kurallarındaki değişiklikler, 2021 değişikliklerine hazırlık niteliğinde diyebiliriz. Bakalım bizleri Formula 1 yarışlarında daha ne gibi sürprizler bekliyor olacak. Önümüzdeki sezon için günleri saymaya çoktan başladık bile. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.
İnci Beğen

Diğer Formula 1 Yazıları İçin Tıklayın!

Eğitimlerimiz Devam Ediyor!
Sıfırdan motosiklet kullanmayı öğrenmek ya da ileri sürüş eğitimi almak için instagram @motoetkinlikcom ‘dan bize ulaşabilirsin.

Formula 1 dünyasından son haberler için instagram hesabımız @formulaonetr  yi takip edebilirsiniz.

Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!

Sıfır Motosiklet Fiyatları İçin TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.