istanbul escort bayan
Son Haberler
Araba Müzikleri

Test: Ducati 848 Şehir ve Pist Sürüşü İzlenimleri Bölüm 2


2012 yılından itibaren Ducati 848 evo’mu pistte kullanıyorum. Arada çok farklı model ve marka motosikletler kullansam da, doğal olarak kendisinden önce ve sonra sahip olduğum sadece pistte ve kıyas yapabilecek kadar kullandığım Ducati 999, 916SP, 996RS ile karşılaştırmaya başladım. 916SP ve 996RS özellikle pist yarışları için Avrupa’da özel olarak hazırlanmış, kaydırıcı debriyaj ve bir çok yarış desertine, önde ve arkada Öhlins marka sürücüye göre ayarlı, süspansiyonlara sahip olan farklı nesil motosikletler olduklarından onlarla kıyas etmek pekte adil değildi. Bu nedenle kendisinin büyük abisi olan stock 1098 ve 999 ile karşılaştırma yapmaktan başka seçeneğim yoktu.

Bu yazıyı tamamlayıcı nitelikte olan ‘Ducati 848 Şehir ve Pist sürüşü İzlenimleri 1’ yazısını okumak akla gelebilecek sorular açısından faydalı olacaktır. TIKLAYIN! *Tüm yazı, kendi kişisel hislerimi ve görüşlerimi yansıttığından itiraz ve eleşriler ve aksi görüşler olması gayet normaldir ve kabul edilir.

Şasi ve genel teknik özelliklerden dolayı küçük 1098 olan Ducati 848’in 5 kg’lık hafifliği bir teselli. Kuru debriyajın tadı başkadır elbet, ama yağda çalışan debriyajı onun Ducati markasına layık olmadığı anlamına da gelmiyor. Gerekli temel eğitimleri almış, pistte acemi çaylaklık dönemini biraz geçmişseniz ve işi bilen birilerinin sizin viraj çıkış hızlarınızın artık nispeten daha iyi ve hızlı olduğunu söylemeye başladığı andan itibaren 848’e biraz daha beygir gücü katma hisleriniz belirmeye başlıyor. Ama bu his sadece virajdan düzlüğe çıktıktan sonra geliyor. Bu seviyeye gelene kadar emin olun önünüzde antrenmanlar ve eğitimlerle dolu çok eğlenceli sezonlar geçirmeniz gerekecek. İşte bu evreye gelene kadar 848’in orta ayar ve dostane gücünün tadını çıkarabilirsiniz. İyi bir cadde binicisi olsanız dahi, çok farklı bir kulvar olan pist sürüşlerine 1000 cc 180 + bg motosikletlerle girmek, yapılacak ilk hata olacaktır. Zira elinizin altında kullanamayacağınız gereksiz ve hata anında da çok zararlı olabilecek en az 60-80 bg olacaktır. Devamlı şekilde, kullanamayacağınız bu fazla ve kontrolsüz güçle boğuşmak zorunda kalacak ve motosikletiniz ile doğru iletişim kuramayacaksınız. Piste adapte olabilmek, gerektiği kadar ve reaksiyonlarını tercüme edebileceğiniz güçte bir motosiklet ile mümkündür. Bu doğru ve hızlı olan yoldur.

848’e alışma döneminde, farklı reglamentlerde yarışlara katılabilmek için organizatör tarafından belirlenen gerekli tur zamanlarını yakalamaya çalışmam yarım sezon boyunca fazla hata yapmama ve doğru geri bildirim alma adına çok zaman kaybetmeme neden oldu. Progressiv şekilde akıcı, artan ve güvenli limitlerde hızlanmak gerektiğini tekrar kabullenmiş oldum ve gereksiz hızlanma çabalarını bırakınca 848’imle biraz daha dostane ilişkiler kurmaya başladım.

ducati_848_evo
Ducati 848 Evo ile Moscow Raceway pistinde yarıştan bir an
Altın kural: ‘’Şayet, dönemeyen sizseniz, emin olun ki altınızdaki hiç bir motosiklet viraj alamayacaktır’’

848 çok ileri bir aşamaya kadar kesinlikle hiç bir bahane götürmeyen, viraj dönme kabiliyeti yüksek bir motosiklet. Şayet, aksi halde bir iddia ile karşılaşırsanız, iddia sahibinin ne derecede iyi bir pist sürüş performansına sahip olduğuna ve hangi seviyede problem yaşadığından ve ne ile kıyas ettiğinden emin olun.

Viraj çıkışlarında kısa gaz kolunu biraz erken veya biraz hızlı çevirdiğimde yaşadığım arka teker kaymaları dengeli artan tork sayesinde sadece sürüşe biraz daha eğlence katıyor ve gazı az açanlara nispeten daha hızlı bir viraj çıkışı sağlıyor. Bunu, kendi güvenli hız ve gaz açış oranınızı yakaladıklatan sonra yapmakta fayda var. Artan tepkilere karşı arttırarak alışma prensibi.

Benimde sıkça yaşadığım, gerekli ve yeterli viraj giriş hızını sağlayamadığınız anlarda tüm motosikletlerin vereceği aynı tepkiyi doğal alarak 848’de verecektir. Bu durumda apekse ulaşmak için tekrar gaz açtığınızda veya çok yavaş bir apeks girişinden sonra motorun yatma riskinden dolayı gaz açarak ikinci bir yönlendirmeye sebep verdiğiniz için ciddi bir açılma durumuna maruz kalacaksınız. Bir diğer husus da şayet daha önce Öhlins süspansiyonlara sahip bir spor motosiklet kullandıysanız ve onun süspansiyon yönlendirme tepkilerine ve hızına alışıksanız, tapa gaz diye tabir edilen ve sürekli yüksek gaz açılarak geçilen hızlı virajlarda kesinlikle standart süspansiyonlara sahip olan 848’inizden aynı tepkiyi vermesini beklemeyin. Viraj, uzun S tarzında kırılan bir düzlük gibi görünse de dışa çıkarken açılan gaz ile kendinizi çok hızlı bir açılma hızıyla çimlerde bulabilirsiniz. Bu noktada, 848’inizin süspansiyon reaksiyonlarını anlayarak ona göre çizginizi ve gazınızı ayarlamanız gerekiyor.  Daha havalı süspansiyonlara sahip olduğunuz motosikletler gibi kullanmadan önce 848’e artan hızlarla alışmakta büyük fayda var.

Ducati_848
Ducati 848, gerçek performans ve potansiyelinin ortaya çıktığı büyük ve profosyonel pistlerde sahibini asla üzmeyecektir

Ducati 848 Evo Süspansiyonlar
Genel itibari ile Ducati 848’in sahip olduğu Showa süspansiyonları da kendilerinden beklenen görevi siz büyük hatalar yapmadığınız müddetçe yerine getiriyorlar. Yaptığınız bir hatayı diğer bir hata ile örtmeye çalışmaz ve panikleyip şuuraltı stres devrelerinizi işleme sokmadığınız taktirde motosiklet ve süspansiyonlar sizi kurtarabiliyorlar. Daha hızlı tur zamanlarına ulaşmaya çalışırken yaptığım onlarca hatayı çok kere motosikletin kendisinin telafi ettiğine de şahit oldum. Tek şart ‘panik yok’! Akıl ve fizik kurallarının dışına çıkıldığında, şayet arkanızda bir melek yoksa 848’in de diğer motosikletler gibi yapabileceği hiç bir şey yok! Süspansiyonlardan bahsetmişken, spor motosikletler sadece artçı seleli değil aynı zamanda sürücü+artçı ağırlığına göre ayarlanmış amortisörlerle fabrikadan motosiklet satış mağazalarına ulaşırlar. Kendinizi pist eğitimlerine ağırlık veren biri olarak görüyorsanız pistte daha verimli kullanmak için süspansiyon ayarlarınızında kişiselleştirilmesinde fayda var. Şayet işin daha henüz çok başında olan bir sürücüyseniz bu konuda acele etmenize gerek yok. Stock ayarlar sizi epeyce idare edebilecek bir seviyeye sahipler. Tecrübeyle sabit bir tavsiye: Asla işin uzmanı olmayanların süspansiyonlarınızla oynamalarına izin vermeyin. Bu tip kişilerin yapacağı ayarlar sizin sağlık ayarlarınıza direkt etki edebilir!

848’e alıştığınızın en büyük göstergesi pistteki sektör zamanlarınızın daha iyi olmasından ziyade tur zamanlarınızın daha da stabil hale gelmesi olacaktır. Örneğin: kısa düzlükler sonunda gelen virajlara giriş öncesinde doğru viteste değilseniz ya devir kesiciye gireceksiniz ya da hemen viraj öncesi çok kısa bir mesafe ve zaman içerisinde ard arda hem vites yükseltip düşürmek, hem de akıcı olmayan kasıntılı ve stresli kullanmak mecburiyetinde kalarak ciddi zamanlar kaybetmenize sebep olacaksınız. Çift silindirli torklu bir motora sahip olduğunuzun bilincinde olarak 848’in devir ve vites aralıklarını ve çalışma prensiplerine biraz alışmanız gerekebilir. Motorun bu çalışma prensibini ve torkunu gerek viraj çıkışlarında akıcılık ve dinamiklik ve gerekse de viraj girişlerinde fren mesafenizi biraz kısaltma veya frene biraz daha hafif basma ve motosikletin dengesini koruma adına kullanabilirsiniz. (Bunun, ilk başlarda değil, ileri bir eğitim süreci sonrasında yapılması gereken bir durum olduğunun altını çizmek isterim). Burada dikkat edilmesi gereken husus, peş peşe vites düşürülerek yapılan yavaşlamalarda L-twin motorunun çalışma prensibinden kaynaklanan daha fazla öne yüklenme yaşayacağınız için arka biraz daha çabuk hafifler ve bu durumda debriyaj bırakıldığı anda meydana gelen arka tekerin çok ani ve sert bloke, sağa sola sapma veya zıplamalarını önlemek için  vites değişimi ve motor devrini çok iyi ayarlamanız gerekecek. Fakat, alıştıktan sonra bu sapma ve kaymaları hafif de olsa zaman zaman yaşamak motosikletinizin dengesini anlama açısından oldukça faydalı olacaktır. Önemli olan fazla gaza gelmeden izin vermek! Bu konuda sonuç: Doğru vites ve devri yakalamak!

Hatırlatma: Bu tarz bir sürüşü kimse tavsiye etmez. Sadece motosikletin bu durumlarda ne şekilde tepki verdiğinin altını çizmek istedim. Hedef, büyük ustaların dediği gibi, çok iyi bir pist sürücüsü olana kadar her zaman akıcı kullanmak olmalı!

Frenler…
Ducati 848’in Brembo Monoblok 4 pistonlu fren kaliperli sistemi üst model Brembo’lar kadar efektif olmasalar da standart fren balatalarıyla dahi kendisinden beklenen görevi tam olarak yerine getirmekte ve size güven vermekteler. Hızlı ve stabil turlar atmaya başladıysanız fren balatalarınızı sportif sürüşler için üretilen daha spesifik fren balataları ile değiştirmeniz tur bazında biraz daha hızlanmanızda ve güvenli durmanızda kesinlikle yardımcı olacaktır. Ben de denediğim bir kaç farklı modelden sonra kendime uygun olan balata setlerini standart setlere tercih ettim. Ve bu değişiklik fren noktalarımı biraz daha ileri götürebilmeme yardımcı oldu. Bu konuda hayati önem taşıyan bir noktayı hatırlatmak istiyorum: Sportif sürüş ve üst düzey yarışlar için üretilen bazı balatalar sadece yüksek fiyatlara değil, aynı zamanda çok yüksek ısıda çalışma prensiplerine de sahiptirler. Yani, havalı yarış balatalarınız ile hava atmak istediğinizde ilk önce o balataların iyi çalışabilmelerini sağlayan, gerekli ısı değerinde sürekli tutabilecek olan tur zamanlarına bir bakmanız iyi olur. Aksi taktirde tulum, kask ve bilimum ekipmanlarınızı kaçınılmaz bir şekilde asfaltta test etmek mecburiyetinde kalabilirsiniz. Pistte hava atmayı seviyor ve aklınızı başka işlerle meşgul ediyorsanız acilen bir eğitmene gözükün!!!

Şasi
Pistteki Ducati kullanan hızlı pilotların hepsi Panigale 1199S kullandıkları için 848 şasisinin hangi limitlerde daha optimum çalıştığı konusunuda bir bilgi sahibi değilim. MoscowRaceway’in 4 km’lik pistini Kenan Sofuğlu 2012 yılında 600 cc’lik Kawasaki’si ile 1.37.378 sn dereceyle dönmüştü. Avrupa’dan bir çok sporcunun da katıldığı yarışlarda en iyi dereceler 1.39.000 – 1.40.000 civarlarında. Benim tüm varlığımı ve yapabileceklerimi ortaya koyarak standart Ducati 848 evo ile yapabildiğim en iyi derece 1,48.900 sn oldu. Şampiyonun ifadesine göre, 848 ile tecrübeli ve iyi bir pilotun rahatlıkla aynı pistte net 1.46 gibi bir derece yapabileceği yönünde. Benim tur hızlarımda, apekse yakın noktaya kadar hala frende (yumuşatarak bırakma şeklinde) olduğum bir çok durumda dahi motorun şasisinden beni tedirgin edebilecek hiç bir tepki almadım. Şasi hakkında kendi adıma objektife yakın gerçek bir his ve veriye sahip olabilmem için önümde daha almam gereken çok ders ve eritmem gereken en az 3-4 sn gibi fazladan bir zaman olduğunu da düşünürsek 848 şasisi için olumsuz bir şey söylemek çok zor. Bu konuda, işinde uzman olan test pilotları tarafından da hiç bir olumsuz açıklamaya rastlamadım. Yarış dünyasının tanınmış bir çok usta pilotunun yorumları da zaten 848’un gerçek safkan bir yarış motosikleti olduğu yönünde. Bu noktada bize düşen sadece bunun tadını çıkarıp motosikletin ve şasinin değil, kendi limitlerimizin motosiklet ile ne kadar uyumlu olduğunu yakalayabilmektir.

Ağırlık ve güç dengesi balansı ve teknolojik farklılıkları ile Ducati 848, efsane 999’dan daha kıvrak olduğunun hislerini iki motosikleti de iyi tanıyan sürücüsüne hemen veriyor. L-twin motoru aynı alışkanlıkla yüksek devirlere çok çabuk çıkabiliyor ve 140 gb gücü ile akışkan bir ivme sağlıyor.

Dişlilerle oynamayı seviyorsanız, kesinlikle ilk önce standart dişlilerle yeterli derecede kullanmanız faydalı olup daha sonra yapacağınız ön ve arka dişli değişiklikleri hakkında size değerli bilgiler ve tecrübeler katacaktır.

848, ideal güç ve ağırlık dengesi sayesinde küçük pistlerde de sürücüsüne hiç bir problem çıkarmamakla beraber, pisti iyi analiz edip ideal bir çizgi yakaladığınızda hızlı, akıcı ve eğlenceli turlar sizleri bekliyor olacak.

Küçük pistlerde 848 kıvraklığından bir şey kaybetmiyor
Küçük pistlerde 848 kıvraklığından bir şey kaybetmediği gibi benide yormuyor

Olumsuz taraf olarak, başlarda bir türlü tutturamadığım vites düşürmelerini söyleyebilirim. Daimi bir Ducati sever ve kullanıcısı olarak bindiğim bir çok Ducati’de vitesi biraz daha sert bir şekilde indirmek gerektiğini bilmekle kalmayıp bunu garanti geçiş adına alışkanlık da yapmıştım. Fakat 848’de bu durum, beni buna rağmen uzun süre takip etti. Özellikle hızlı düzlük sonlarında veya frensiz sadece vites düşürülerek geçilen virajlarda vitesin boşa gitmesi hiç de istenilmeyen tatsız ve sevimsiz bir durumdur. Bu problemi sadece vitesi biraz daha sert bir şekilde yukarı kaldırarak çözmüş olmam işin sevindirici tarafı. (Pistte ters vites kullandığım için vietesleri küçültürken yukarıya kaldırıyorum). Bu problemi yaşadığınızda yağ değişimine ne kadar riayet ettiğinizide kontrol etmeti unutmayın.

Kazalar ve Sağlamlık
Bu konuda kesinlikle mütevazi olmayacağım çünkü hak ediyorum. :-) 848’i dayanıklılık adına zor şartlar altında en çok ve uzun süre test edenlerdenim. Kullanıma göre yapılması gereken bakımları ne erken, ne geç ne de fazlasını yapıyorum. Ve saat gibi çalışıyor. Pistte yaptığım en süratli kaza, saatte 180 km/s ile hızlı viraj girişinde yatık vaziyetteyken motosikletin altımdan uçması. Çok sayıda atılan taklalardan, darbelerden ve yaklaşık 30-35 m sürüklenmenin ardından motosiklet durabildi. Zarar gören gösterge paneli tamir edildi ve ikinci sezon problemsiz çalışıyor. Motosikletin hem kafa, hem de arka lastik üzerine hızlı iki parende atmasına ve zarar gören her şeyi değiştirin isteğime ve çok detaylı kontrole rağmen yarış mekanikerleri, disklerde, çatallarda, jantlarda ve diğer mekanik parçalarda değişmeyi gerektiren bir zarar göremediler. Değişen tek parça sürünme esnasında çimden asfalt zemine geçerken kırılan gaz kolu oldu. Plastikler hariç tabiki! Motora ve şanzımana koruyucu kapaklar takmak sizleri büyük baş ağrılarından kurtaracaktır. 3 sezonda yaşadığım 4 düşüş sonunda baş ağrıtıcı bir problemle karşılaşmadım. Elbette ki kazalar kişisel bazda yaşanan ve resmi test statüsünde olmayan içinde şans faktörü gibi tabir edebileceğimiz andan ana değişiklikler gösteren olaylardır. Fakat yinede en azından kullanıcıya kendi motosikleti hakkında ciddi bilgiler verirler. Ve benim bir Ducati sever ve kullanıcısı olarak (hem şehir, hem de pistte) Ducati’lerin gerek motor, gerek şanzıman, gerek elektronik ve gerekse de şasi bazında oldukça sağlam ve güvenilir motosikletler olduğu yönündedir. Her markanın aksini iddia edebileceğimiz problemleri olabileceğinden Ducati’nin de o kadar olabilir diye düşünüyorum. Tek problemin, ülkesine göre servis ağı ve yine ülkeye göre  servislerin Ducati markası etrafında ki manipülasyonları ve bakım işlemlerindeki maliyet arttırıcı şehir efsaneleri olarak görüyorum. (6 farklı ülkede servis konusunda tecrübem oldu ve olanlarında görüşleri bu yönde). Fakat yinede pist kullanım ve bakımlarında marka değerinin standart maliyetlere yansıdığı inkar edilemez bir husus! Gülü seven

Sonuç Olarak
3 sezondur hala 848’i kullanmaya devam ediyorum. Viraj kabiliyeti yüksek, dönüşlerde sürücüsüne haz, sert firenlemeler ve ekstrem durumlarda güven veren gerçek bir pist motosikleti. Keyifli kazasız sürüşler

Mustafa Yıldız’ın diğer yazıları için Tıklayın! 

Konu ile ilgili  fotoğraflar

Coppa Amatore Italiano/ Hacim sınırlaması olmayan İtalyan motosikletler kupası
Coppa Amatore Italiano/ Hacim sınırlaması olmayan İtalyan motosikletler kupası

Küçük pistler, daimi ve plansız, istediğiniz zaman antrenman yapabileceğiniz ekonomik ve dayanıklılık geliştirmek için ideal alanlardır.
Küçük pistler, daimi ve plansız, istediğiniz zaman antrenman yapabileceğiniz ekonomik ve dayanıklılık geliştirmek için ideal alanlardır. Spontane antrenmanlarımdan kareler

11224071_10203379409245213_1631816539854536365_n

En Yeni Motosiklet Modelleri İçin Tıklayın!
Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!
Yarış Dünyasından Son Haberler için Tıklayın!

About Mustafa YILDIZ

https://www.facebook.com/zvezdamus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul escort Ataşehir escort Pendik escort Kartal escort Ümraniye escort Kadıköy escort Anadolu yakası escort Avrupa yakası escort Mecidiyeköy escort Fatih escort Fındıkzade escort Çapa escort Şirinevler escort Avcılar escort Beylikdüzü escort Halkalı escort Bahçeşehir escort Bakırköy escort Dubai escort porno izle sex hikayeleri seks hikayeleri seks izle paply.org

casino siteleri slot siteleri