istanbul escort bayan
Son Haberler
Araba Müzikleri
Yamaha_Tricity

Dikkat Bağımlılık Yapar! Test: Yamaha Tricity

Yamaha_Tricity_3MotoEtkinlik.com Yamaha’nın yepyeni bir şasi üzerine inşa ettiği 3 tekerlekli Yamaha Tricity scooter modelini Hollanda’nın Amsterdam şehrinde test etti.

Yazı: Ahmet Köseoğlu

Zaman ve yaşanan tecrübeler inatla onları yok etmeye çalışsa da bazı şanslı insanların etrafında böyle birileri vardır. Onlar daha rahat gülerler; kim ne der, nasıl görünür diye çok da takılmadan… Kimlerden mi bahsediyorum: içlerindeki çocuğu öldürmeyen, geçen zamana rağmen onu yaşatmayı başaran o güzel insanlardan. Mesela giyimleri kuşamları da daha özgürdür. Şartlar onları bazen ütülü beyefendilere de dönüştürse; kulağındaki küpesi, ayakkabısı, kolundaki dövmesi, ya da gözlerindeki ışıltısı “ceee-eeE” der, içerisindeki çocuğu ele verir… Onlar hayatı herkesten daha samimi kucaklarlar, tabii dostlarını da! Ve dostlarını şımartmayı mutlu etmeyi severler.

İşte Hollanda’nın Amsterdam şehrinde tanıştığımız Yamaha’nın yeni ve ilk 3 tekerlekli scooter modeli Yamaha Tricity, bir gün süren ilk sürüş testimiz sırasında bana o güven dolu samimi kucaklama hissini yaşattı. Üstelik sadece mutlu etmekle kalmadı; beni biraz da şımarttı… İşte o testin detayları:

Yamaha_Tricity_6Bağımlılık Yaratır!

Vitesli motosiklet kullananlarca bile göreceli küçük tekerlekleri nedeniyle virajlarda kayarak kazalara sebep olmakla suçlanan –ki aslında bunun nedeni çoğu zaman yanlış kullanım/sürücü hatasıdır- zaman zaman hor gördükleri ve bazı çokbilmişlerce “Şeytan tekerleği” olarak adlandırılsa da scooter segmenti, geride kalan yıllar içerisinde ciddi anlamda gelişti. Öncelikle söz konusu küçük tekerlekler bir hayli büyüdü. Piaggio grubu ise büyük tekerleklerle yetinmeyip 3 tekerlekli MP3 modeliyle scooter dünyasına yepyeni bir soluk getirerek scooter evrimini hızlandırdı. İtalyan Piaggio’yu Fransız Peugeot izleyerek 2 yıl önce 3 tekerlekli scooter pazarına göz kırptı. Ve işte nihayet bir Japon üreticisi Paggio’nun ardından tam 8 yıllık rötar sonrasında bu pazarda beklenen hafiflikte, kıvrak ve güvenli 3 tekerlekli scooterı 2014 yılında motosiklet kullanıcılarının beğenisine sundu: Yamaha Tricity.

Yamaha_Tricity_scooter
En önde bir tekerleği kaldırıma çıkarmış Tricity Sürücüsü, Arkasında: Bir tekerleği kaldırımda yan ayaklıkta bırakılmış Tricity, Onun arkasında bir tekerleği kaldırımda orta ayakta park edilmiş Tricity, En arkada: Usturuplu sürücü…

Yamaha Tricity’nin en büyük özelliği patentli Leaning Multi Wheel (LMW) teknolojisi yani: iki tekerlekliymişçesine sağa-sola yatabilen, birbirinden bağımsız hareket edebilen süspansiyonlara sahip 3 tekerlekli araç oluşu. Yamaha’nın yepyeni şasisi sayesinde önde birbirine yakın mesafede paralel olarak konumlanan ve her birinde çift amortisör bulunan (parallelogram) ikiz tekerlekler güven ve denge hissi ile yepyeni bir sürüş deneyimi sunuyor. Üstelik Yamaha Tricity ikiz tekerleklerine rağmen normal bir scooter ile aynı toplam genişliğe (735 mm) ve ağırlığa sahip (152 kg).

Motosiklete Yeni Başlayanlar İçin İdeal, Deneyimliler İçin Eğlence

Yamaha_Tricity_19
Yamaha Tricity’nin viraj karakterindeki güçlülüğe öndeki çift tekerleğin yanısıra MotoGP motosikletlerine benzer önde %50 ve arkada %50 ağırlık dağılımının da etkisi var.

Öndeki 14 inç ikiz tekerlekleri sayesinde Yamaha Tricity’nin virajlarda ve manevralar sırasında sunduğu denge-güven hissi ile birlikte hafifliği (“ikide bir ne hafifliği bu” diyenler Yamaha Tricity en yakın rakibinden 30 kg daha hafif/152 kg) sürüş kolaylığı sayesinde sürücüsüne yazının en başında bahsettiğim o samimi kucaklaşmayı sunuyor, hem de elektronik ıvır zıvırlara ihtiyaç duymadan. Söz konusu bu kolay kullanım özelliği scooter almayı düşünüp de çekinenlere adres olarak Tricity’yi işaret ediyor.

Yamaha_Tricity_15Pekiyi ya hali hazırdaki kullanıcılar… 3 tekerlekli Tricity deneyimli motosiklet kullanıcıları için konforun yanı sıra eğlence ve hatta şımarıklık demek. Korkusuzca dalınan virajlar, normalde üzerinden geçerken iki kez düşünülmesi gereken tramvay raylarında viraj yapmalar, eğimli yüzeylerde rahatça seyahat etmeler, kaldırımı geçin merdivenlerden inip çıkmalar… Amsterdam’ın birbirine benzeyen dumanlı sokaklarında dolanırken kafam mı iyi oldu bilmiyorum ancak test esnasında bunların hepsini denemekten kendimi alıkoyamadım. Asfalttan çıkıp offroad bile yaptım, çimli düşük-yüksek banketlere daldım, ışıklarda Tricity’nin bir tekerleği asfaltta bir tekerleği kaldırımda araçların sağından geçtim, Arnavut kaldırımında viraj yaptım, merdiven indim-çıktım vs. vs… Yamaha Tricity hepsinin hakkından geldi. Ve adım gibi eminim ki bu eğlenceli scooteri alan herkes benim bu yaptıklarımı deneyecek ve yapacak.

Yamaha_Tricity_colors_colours_renkler
Yamaha Tricity 4 Ayrı Renkte 2014 Ağustos Ayında Türkiye’de Satışa Çıkacak: Kırmızı (MDRM3), Gri (DBNM8), Beyaz (BWC1), Siyah (SMX)

Bu farklı-kolay sürüş hissiyatının sırrını aradığımda karşıma öndeki çift tekerleğin haricinde, bu tekerleklerin sürücüye olan yakınlığı ve 4’lü süspansiyon sistemi yaklaşık %50-50 olan ağırlık dağılımı ve ağırlık merkezi yüksekliği karşıma çıktı. Tüm bu özellikler sayede motosikletin ön tarafından sürücüye güçlü bir geri bildirim iletimi elde edilmiş. Zaten bu sayede motosikleti daha kolay ve aktif yönlendirebiliyor hatta işte kaldırıma çıkabiliyor-bozuk zeminlerde kolayca ilerleyebiliyorsunuz. Bence bu etkileyici teknolojiyi ileride farklı modellerde de görmek sürpriz olmaz.

2015_MW125_Scooters_The Project Leader explains-002Teknik Özellikler
Göze çarpan ilk özellik öndeki 14 inçlik alüminyum alaşım hafif jantlardaki 90/80 ebatlarında ve arkada 110/90-12 ebatlarında ki lastikler. Önde her iki tekerleğin göbeğinde 220 mm boyutlarında diskler mevcut. Yani tekerleklerden biri kaygan zemine denk gelse diğeri tutunarak Tricity’yi yavaşlatabiliyor. Arkada ise 230 mm’lik tek disk mevcut. Tricity’nin arka fren manetini –solda- sıktığınızda birleşik-kombine fren sistemi sayesinde ön frenler de belli bir oranda diskleri sıkıştırıyor. Bu esnada ön fren manetindeki yumuşamayı kolayca hissetmek mümkün. Ön fren manetini sıktığınızda –sağda ki manet- ise sadece ön diskler sıkıştırılıyor. Tricity önde yere iyi basan iki tekerlek sayesinde çok iyi frenleme performansı sunuyor.
Yamaha Tricity Teknik Özellikleri İçin TIKLAYIN

Yamaha_Tricity_13Motor Performansı
Yamaha Tricity tamamen yeni geliştirilmiş sıvı soğutmalı ve hafiflik hedefi doğrultusunda bazı parçaları alüminyum alaşımdan tasarlanmış motora sahip. Tek silindirli, sıvı soğutmalı, 4 zamanlı, SOHC, 2 supap bu motor 81. kW ve 10.4 Nm tork gücünde. Basın mensupları olarak hepimiz 0 km araçlarla yola çıktığımızdan rodajsız motorlar gün içinde ancak kendine gelebildi. İlk denememde saatte 90 km hızı aşamayan Tricity gün ortasında 102 km son hıza ulaştı. Tricity’leri son durağımız Yamaha merkezine götürürken 5 basın mensubu olarak otobanda küçük bir “Tricity Cup Şampiyonası” düzenledik ve yarış sonundaki istişaremizde hepimizin elektronik göstergesi saatte 108 km ile 110 km hız sınırına dayanmıştı. Sanırım düzgün bir rodaj sonrası bu rakam 120’ye yaklaşır hatta belki geçer -net rakamı uzun dönem Türkiye testinde ortaya çıkar-.

Yamaha’nın verilerine göre firmanın geliştirdiği yakıt enjeksiyonu YMJET-FI sayesinde Tricity 100 km’de 2.5 litre yakıt harcıyor. Yeni enjeksiyon sistemi yakıt hücresine giden hava giriş kanalını önce ikiye ayırıp benzin enjektörüyle aynı noktada farklı çaptaki bir girişle yeniden birleştirerek orada yaratılan çift hava akımı sayesinde benzinin havayla daha iyi karışarak daha verimli yanma performansı elde edilmesine dayanıyor. Enjeksiyonlu motorun gaz tepkisi yumuşak ve konforlu. Benim kullandığım motosikletin göstergesi 114 km sonunda 6.6 litrelik deponun yarıya indiğini işaret ediyordu ancak deponun tam dolu olup olmadığı konusunda emin değilim zira bir diğer basın mensubunun dijital yakıt göstergesi yarım depodan bir berem yüksekteydi.

Yamaha Tricity’nin koltuğu rahat, altında da bir kapalı kask sığan bagaj haznesi mevcut. Çok yüksek olmayan oturuş pozisyonu bayan kullanıcılara göz kırpıyor (780 mm). Koltuğun yanlarında artçının tutunabileceği arkaya doğru uzanan tutamaklar var. Dik oturuş pozisyonu iyi (179 cm ve 75 kg ağırlığındayım). Fakat ayaklarımın bastığı yer bir çıt daha geniş olsaydı daha da güzel olabilirdi –evet evet kurt var hocam yerimde duramıyorum :)-.

Tüm Detay Fotoğraflarını Görmek İçin TIKLAYIN

Yamaha_Tricity_details_detaylar
Tricity’nin ön gövdesinde bir kask askılığı mevcut. Belki bir eldiven gözü burada da iyi olurdu. Mevcut spor camı biraz kısa ancak daha uzun cam aksesuar olarak mevcut. Tricity’nin önde gündüz LED aydınlatmaları çok şık. Arkada da far ve plaka aydınlatmaları yine LED.

Özetle
Yamaha tarihindeki ilk 3 tekerlekli scooter Tricity modeli ile yepyeni bir ulaşım aracı ürettiğini iddia ediyor. Hatta öyle ki Tricity’ye scooter değil “New Mobility” adını vermişler. Japon firmanın bu iddiasını Amsterdam’ın taşlı sokakları, kasisli yolları ve birbiri ardına kanallar üzerinde uzanan iniş-çıkışlı köprüleri, tramvay yolları ve çevre yolu otobanında gerçekleşen sürüşte test ettik. Yamaha Tricity bildiğiniz yatabilen bir motosiklet ancak tıpkı bir otomobil gibi buralarda hiç kaymadan güvenle yol aldı. Viraj karakteri, kolay ve çok yönlü kullanılabilme özellikleri kendini ispatlamış Yamaha kalitesiyle birleşince ortaya bu kullanışlı araç çıkmış. Neticede Yamaha Tricity az yakan, kötü yol koşullarında güvenle yol alan ve herkesin korkmadan viraj yapabileceği sürücüsünü riske atmayan bir scooter… Çevremde “Ahmet, oğluma, hanıma kızıma 125 cc scooter alacağım ne alayım” diye soranlara şuan ilk tavsiyem Tricity olacak. Ve eminim ki tıpkı çocuğa diye aldıkları oyuncaklar gibi Tricity’yle de en çok kendileri oynayacaklar…

Yamaha_Tricity_accesories_aksesuarlar
Yamaha Tricity Ekstraları: Yüksek tur camı, kısa cam, telefon tutamağı, elcik korumaları, arka çanta, çift renkli sele, yolcu sırt dayama, alüminyum basamak.

Yamaha Tricity 125
Artıları

  • Ekstra ön tekerlek sayesinde müthiş viraj dengesi, güven hissi ve kullanım kolaylığı
  • Teknik özellikleri: Birleşik Fren Sistemi, Elektronik Göstergeleri, 125 cc motorun konforlu gaz tepkisi
  • İkon olabilecek tasarımı

Eksileri

  • Koltuk altı benzin deposu kapağı (benzin alırken seleyi kaldırmak gerek)
  • Ayak koyma tabanı bir çıt daha geniş olabilirdi (malum biz scooterla bir iki poşet değil marketi taşırız)

Yamaha Tricity Video Yakında Burada!

Yamaha Tricity Proje Lideri Kazuhisa Takano

2015_MW125_Scooters_Project Leader Takano-001
Kazuhisa Takano

Yamaha Tricity proje lideri Kazuhisa Takano Yamaha’nın MotoGP motosikletleri YZR500 ve YZR-M1 in gelişiminde rol almış bir mühendis. Süspansiyon yapıları konusunda uzman Takano Tricity’nin gelişimini şöyle açıklıyor: “Aslında bağımlı süspansiyon yapılarına bireysel bir ilgim var ve Tricity’nin süspansiyon sistemini oluştururken bilgisayar simülasyonları dışında birçok araştırmada bulundum ve çeşitli çalışmalar yaptık. Sonunda çok iyi geri bildirim veren teleskopik süspansiyonu, paralel bağlantılı rafine bir teknoloji ürünü olarak kullanabildiğimiz yapıyı bulduk. Aslında yarış motoru gelişiminde de en çok üzerinde durduğumuz şey kolay kullanım özelliğidir. Birçok insan yarış motosikletinde en önemli olan şeyin hız olduğunu düşünebilir fakat öyle değildir! En önemlisi kullanıcının “hareketi” motosikletin geri bildirimlerini gerektiği kadar doğal hissedebilmesi ve ince ayarların bu doğrultuda yapılabilmesidir. Bunun için en önemli öğelerden biri %50-50 ön ve arka ağırlık dağılımı. Tricity’nin gelişiminde de bu felsefeyi uygulayarak önde arkada yaklaşık %50-50 ağırlık dağılımını elde ettik. Bu yarış motosikleti benzeri ağırlık dağılımı doğru sürüş hissiyatı elde edilmesi açısından çok önemli. Bunu ideal ağırlık merkezi yüksekliği ile birleştirdik. Böylece doğal sürüş hissiyatını bozmadan öne ve arkaya doğru kayan ağırlık merkezi Tricity’de konfor ve kolay kullanım özelliğini biraraya getirdi.

The_Maniac_Joe_2Yamaha Tricity Teknik Özellikleri ve Foto Galeri için TIKLAYIN

Yamaha Tricity Fiyatı ve Aksesuarları için TIKLAYIN

Sürücü Kıyafetleri
Kask: AGV K3 SV Andrea Iannone Replica (Test Yazısı İçin Tıklayın)Mont: Dainese Airfast Estivo Pelle (Test Yazısı İçin Tıklayın)Eldiven: Dainese, Pantolon: Rider Denim (Üzerimdeki Türk malı tek motosiklet kıyafeti), Ayakkabı: Bering

DİKKAT: www.MotoEtkinlik.com Adresinde yer alan yazınların telif hakları MotoEtkinlik’e aittir. Yazı-haberlerin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılmaları yasaktır!

About Ahmet Koseoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul escort Ataşehir escort Pendik escort Kartal escort Ümraniye escort Kadıköy escort Anadolu yakası escort Avrupa yakası escort Mecidiyeköy escort Fatih escort Fındıkzade escort Çapa escort Şirinevler escort Avcılar escort Beylikdüzü escort Halkalı escort Bahçeşehir escort Bakırköy escort Dubai escort porno izle sex hikayeleri seks hikayeleri seks izle paply.org

casino siteleri slot siteleri