istanbul escort bayan
Son Haberler
Araba Müzikleri

Dakar 2015 Detaylı İnceleme

ve Dakar 2015 tamamlandı… Tüm detaylarıyla Dakar 2015 sonuçları.

Dünyanın en zorlu rallisi ve dayanıklılık yarışı olarak kabul edilen Dakar’a 4 Ocak’ta 137 otomobil, 161 motosiklet, 45 quad ve 63 kamyon başlamıştı. Biri dinlenme günü ile 14 günlük yarışlar sonucunda bir çok yarışçı çeşitli nedenlerden dolayı finiş göremedi.

Rahmetli Kemal Merkit‘in bizlere tanıttığı ve sevdirdiği bu sporun her anını O’nu anarak geçirdik ve milli temsilcilerimiz onun ismi ile finişe ulaştılar.

Tüm kategorileriyle Dakar 2015 Sonuçları 

Otomobil

137 yarışçıdan sadece 67 pilot ve co-pilot Dakar’ın sonuna ulaşabildi.

Nassar Al-Attiyah

Genel klasmanda Qatar Rally Team’den Katar’lı 301 numaralı MINI pilotu Nasser Al-Attiyah birinci oldu. Attiyah Dakar 2015’in 2. etabından beri genel klasman liderliğini sürdürdü. Ayrıca toplam 5 etap birinciliği var.Attiyah’ın önceki yıllardaki Dakar karnesi:

2014: 3.(2 etap birinciliği, Mini)
2013: Elendi, Etap 9 (3 etap birinciliği,)
2012: Elendi, Etap 9 (etap birinciliği, Hummer)
2011: 1. (4 etap birinciliği, Volkswagen)
2010: 2. (4 etap birinciliği, Volkswagen)
2009: Elendi (3 etap birinciliği, BMW X Raid)
2007: 6. (BMW X Raid)
2006: Elendi (BMW X Raid)
2005: Elendi (BMW X Raid)
2004: 10. (Mitsubishi)

Attiyah2
Nassar Al-Attiyah – MINI

Otomobil kategorisinde markalara baktığımızda ilk beş içerisinde 4 MINI markası göze çarpıyor.

Önceki yıllar Dakar’a motosiklet kategorisinde katılan önemli isimlerden Cyril Despres bu yıl otomobil kategorsinde katıldığı Dakar’ı bitirebildi ve 34.genel klasman sonucu aldı.

 

 

 

Otomobil Genel Klasman Sıralaması :

DAKAR-2015-OTOMOBİL-SONUÇLAR

Quad 

“Super” Sonik

2009 yılından beri 4 tekerli, 700cc hacimli ATV araçları Quad kategorisi altında Dakar’da yarışıyor. Bu yıl Polonya’lı SuperSonik lakaplı Yamaha pilotuRafal Sonik kazandı. Aynı zamanda Rafal Sonik ülkesi Polonya’da Quad Federasyonu’nu kuran kişidir. 2009 yılından beri Dakar’ın Quad kategorisine katılan Rafal Sonik’in ilk Dakar genel klasman birinciliği.

Quad kategorisinde göze çarpan iki diğer isimden biri Fransız bayan pilot Camelia Liparoti. Ünlü Motosiklet-ATV yağ üreticisi IPONE‘un sponsorluğunda yarışan 47 yaşındaki çılgın Camelia Dakar’a katılıp finişe ulaşabilen 18 Quad’çı arasında 15. oldu.

 

Jeremias Gonzalez Ferioli – Quad

Ayrıca Dakar’ın bu kategorisinde ileride ismini sıkça zikrettirecek bir diğer isim 19 yaşındaki Arjantin’li Jeremias Gonzalez Ferioli. Genç yaşına rağmen 2014 Dakar’da 6. olan Ferioli, bu yıl bir kez etap birincisi olurken genel klasmanda Dakar 2015’i  ikinci tamamladı.

 

 

 

Quad Genel Klasman Sıralaması :

DAKAR-2015-QUAD-SONUÇLAR

Kamyon

63 kamyon yarışçısından 43 pilot ve ekibi Dakar 2015’te finiş gördü. Bu yıl da KAMAZ – Rus hakimiyeti kategoride devam etti. Üç KAMAZ ekibi genel klasmanda sıralamayı paylaştı. 2009 yılında mekanik teknisyeni olarak başlayan ve 2013 Dakar’da 2.liği olan Rus pilot Airat Mardeev ve ekibi genel klasman lideri oldu.

Kamyon Genel Klasman Sıralaması :

DAKAR-2015-KAMYON-SONUÇLAR

Motosiklet Kategorisinde Yaşananlar ve Sonuçlar

Bu yıl motosiklet kategorisinin önemli isimlerinden, 5 Dakar birinciliği, 4 ikinciliği gibi başarıları olan Fransız motosikletçi Cyril Despres’in otomobil kategorisinde yarışması ile birlikte İspanyol Marc Coma rahat bir birincilik aldı.

Marc Coma

Marc Coma (Genel Klasman Lideri, 1 etap birinciliği) Redbull KTM Factory Team

RedBull KTM Fabrika Takımından Coma’yı HRC Honda takımından yine İspanyol Joan Barreda Bort 7.etaba kadar zorlasa da maraton etabında Bort’un yaşadığı kaza, arkasından gelen teknik problemler ve 2 saat 20 dakikalık ceza ile Coma rahat bir şekilde finişe ilerledi. Coma, Bort’un liderlikten uzaklaşmasından sonra genel klasman liderliğine ulaşabildi. Despres’in yokluğu, Bort’un kaza ve teknik problemleri, Gonçalves’in aldığı ceza ve Viladoms’un elenmesi ile finişe nispeten rahat ilerleyebildi denebilir. Fakat net söylenebilecek tek şey Dakar 2016’nın Marc Coma için bu kadar kolay geçmeyeceği…

Joan Barreda Bort (Genel Klasman 17. , Üç etap birinciliği) Team HRC – Honda

Joan Barreda Bort
Joan Barreda Bort

“Hızlı giden at” ilgili bir atasözümüz Bort için çok uygun olsa gerek…

2014 Dakar’da Bort son iki etaba kadar yarışı genel klasman 2.si olarak götürmüştü. Bu yıl da 7.etaba kadar lider götürdüğü genel klasman liderliğini siz deyin şanssızlıktan biz diyelim acemilikten Coma’ya teslim etti. 5. Dakar tecrübesinde HRC Honda takımının yüzünü kara çıkartarak kariyerindeki en kötü yarışlardan birini çıkardı. Teknik desteğin olmadığı 7.etapta gidonunu kırdı. 8.etapta motoru arıza yaptı, diğer takım arkadaşlarını ona yardım etti fakat onlar da zaman kaybetti…

Paulo Gonçalves (Genel Klasman 2., bir kez etap birincisi) Team HRC – Honda

Paulo Gonçalves
Paulo Gonçalves

İstikrarın insanı Gonçalves.

Portekiz’li Gonçalves’sin 9.Dakar tecrübesi. Fakat şimdiye kadar en iyi derecesi 10.’luk. 3 yıl finiş görememiş. Fakat Dakar 2015 Gonçalves için çok farklı oldu. Genel klasmanda hep 2. – 3. sıradaydı. Hatta 10. etaba gelindiğinde Coma ile farkı 5 dakika gibi çok az bir zamana kadar indirdi fakat olmadı. Bir ara takım arkadaşı Bort’un arıza yapan motosikletiyle uğraştı, 17 dakika ceza aldı… Dakar bittiğinde genel klasmanda Coma-Gonçalves farkı tam 16 dakika 53 saniyeydi! Yani Gonçalves 17 dakikalık cezayı almasa belki de 7 saniye farkla…

Toby Price (Genel Klasman 3. , bir kez etap birinciliği) Redbull KTM Factory Team

Toby Price
Toby Price

Kategoride dikkat çeken isimlerden biri de elbette Toby Price’dı. İlk Dakar deneyiminde Redbull KTM Fabrika Takımı ile yarışan Avusturalya’lı motocrossçu Bort’tan farkını gösterdi ve ilk Dakar deneyiminde genel klasman üçüncüsü olarak 2016 Dakar için de önemli mesajlar verdi. Coma-Price farkı 23 dakika 14 saniye.

 

 

 

Quintanilla
Quintanilla

Pablo Quintanilla (Genel Klasman 4. , bir kez etap birinciliği) Transportes Artisa

Quintanilla HRC, Redbull, KTM Fabrika gibi büyük markaların desteği olmadan rallide önemli bir işe imza attı. 29 yaşındaki sporcu ilk üç gün hariç etaplarda ilk 10.’dan aşağı düşmedi, ilk beşe tam 6 kez girdi.

Stefan Svitko (Genel Klasman 5. ) Slovnaft Team

Quintanilla gibi o da baba sponsorlar olmadan 6. Dakar deneyiminde güzel bir performans sergiledi. 7.etaptan itibaren genel klasman 5.’liğini aldı ve finişe kadar hiç bırakmadı. Bu zamana kadar Dakar’da güzel işler çıkaran Svitko ( 5.’lik, 9.’luk, 13.’lük) genel klasman 5.’liği ile 2012’deki kendi performansını egale etmiş oldu.

Dakar’ın Gülü Laia Sanz (Genel Klasman 9.) HRC Honda

Laia Sanz

Dakar boyu yakından takip edilen bir isim elbette Laia Sanz’dı. Dakar gibi zorlu bir yarışmada etap sonlarında sanki sahilden kısa bir yürüyüş sonrası dönmüş gibi rahat şekilde takipçilerine devamlı fotoğraf gönderdi. Masaj yaptırırken, karavanından el sallarken, roadbook’u incelerken… Bir kadın olduğu için elbette bu kadar ilgi onu mutlu etti. Ama asıl mutlu olan HRC Honda takımıydı, Sanz sayesinde mükemmel reklam yaptılar. Ayrıca Sanz Dakar başında ilk 30’u hedeflerken 9. oldu. Beşinci Dakar tecrübesinde en iyi performansını sergileyerek takipçilerini, sponsorlarını oldukça mutlu etti ve işe gidip-gelirken dahi yorulan bizlere de güzel bir mesaj verdi.

Ayrıca Şakir Şenkalaycı Dakar’a gitmeden önce MotoEtkinlik ekibinden Gülşah Merve Yüksel’e verdiği röportajda Sanz için şunları söylemişti :

10. gün Laila Sanz isimli bayanın nasıl motosiklet kullandığına tanık oldum. Ve sizin de tanık olmanızı gerçekten çok isterim…

Dakar’ın Kardeleni Rosa Romero Font (Genel Klasman 52.)

Dakar’da bir başka İspanyol bayan yarışçı Font… 3 çocuk annesi, 46 yaşında. Sanz gibi HRC takımı arkasında değil…

Dünyanın en zorlu sporlarından Dakar’a bu kadın motosikletle 4. kez katıldı ve Dakar’ı TAMAMLADI. Hem de 52. oldu. Başka söze gerek var mı?

Dakar 2015 Milli Sporcularımız

Milyon dolarlık sponsorlara-dönen paralara ve halkın tüm ilgisine rağmen futbolda, milli kategoride alınan başarısızlıklar ortada. Herhangi futbolcunun transfer söylentisinin dahi manşet olduğu ülkemizde bu yıl 4 isim ile katıldığımız Dakar’ın adı geçmedi.

Türkiye’yi en zorlu şartlarda temsil eden 4 sporcumuz görevlerini tamamladı. Görev sırası bizde; bizlere düşen görev yaptıkları işten söz etmektir.

Serkan Özdemir
Serkan Özdemir

Serkan Özdemir

IPONE Türkiye / TMF / KTM desteği ile ilk kez bu yıl Dakar’a katılan Özdemir Dakar’da finiş görerek büyük bir başarıya imza attı. Genel klasmanda 72.olan Serkan Özdemir’in Türkiye karnesi başarılarla dolu:
Türkiye Enduro Şampiyonluğu (2011-2013), Akdeniz Enduro Şampiyonluğu, Türkiye Enduro Klasman Şampiyonluğu (2006-2013 Son 7 yıl)

Özdemir Dakar’ın en zorlu bölümü maraton etabında motosikletinde elektrik problemi yaşamıştı. Serkan Özdemir motosikletinin sorununu gidererek bir çok pilotun yarış dışı kalmasına neden olan bölümü ertesi günün etabının başlamasına yakın finiş görmüş, hiç dinlenmeden yeni etaba başlamıştı.

Okurken heyecanlanacağız bu olayı Özdemir’den dinlemek en iyisi :

8.gün tuz gölü etabının 95. km’sinde yaşadığım mekanik problemi çözmek için 7 saat harcadım. Hiç bir mekanik destek almadan tüm motoru neredeyse parçalayarak sorunu çözdüm ve geriye kalan 600 km’lik bölümü bitirmek için yola çıktım. Gece saat 01:30’a kadar 550 km’lik sürüşün ardından geceyi çölde geçirme kararı aldım. 2.5 saatlik uykunun ardından saat 04:00’da tekrar yola koyuldum. Sabah 07:00 da start noktasına gelmemem durumunda diskalifiye olacaktım ve 06:59’da 1 dakika kala gelmeyi başardım.

Olay anının fotoğrafları

Serkan Özdemir'in Dakar Sonu Söyledikleri :

İlk senemde Dakar’da finişi gördüğüm için çok mutluyum. Dualarınız ve destekleriniz için sonsuz teşekkürler. Yorumlarınız ve dualarınız bize çok büyük güç verdi. Bize inandığınız için sonsuz teşekkürler
Şakir Şenkalaycı
Şakir Şenkalaycı

Şakir Şenkalaycı

2012 yılında Kemal Merkit ile Dakar’a katılma şerefine erişen Şenkalaycı, o yıl 10 etapta düşmüş ve kolu çıkmıştı. Dakar’a şanssız şekilde veda ettikten sonra bu yıl Serkan Özdemir ile birlikte aynı takımda yola çıktılar ve genel klasman 50.’liği gibi güzel bir performansla finiş gördü.

Finişte Şenkalaycı Şunları Söyledi

Dakar Ralli yarışının son adımı olan podyumda dalgalandırdım bayrağımızı. Sevgili Kemal abim de yanımızdaydı biliyorum ve onu rahmetle anıyorum. Tekrar ve tekrar herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ve buradan ülkeme, vatanıma büyük bir mutlulukla dönüyorum. Dakar ise burada bitmedi, Allah’ın izniyle bir sonraki Dakar Rallisini ilk 10 da bitirmeyi hedefliyorum. Sizleri seviyorum. TEŞEKKÜRLER TÜRKİYEM!
Koray Özkaplan
Koray Özkaplan

Koray Özkaplan

Bu yıl Özkaplan’ın ilk Dakar deneyimiydi. 10.etaba kadar çok güzel performans sergilerken yaşadığı talihsiz kazalar sonrasında Koray Özkaplan yarışa devam edemeyecek kadar sakatlandı. O dakikadan sonra yarışmaya devam eden temsilcilerimize yardım etmeye başladı.

 

 

 

Selçuk Bektaş
Selçuk Bektaş

Selçuk Bektaş

Selçuk Bektaş da 2012 yılında Kemal Merkit ile Dakar’a katılma şansını yakalayan isimlerden. Bektaş ağır grip olarak gittiği Arjantin’de şansı bir türlü gülmedi. Hastalıktan sonra bir etapta geceyi çölde geçirmesi, üst üste yaşadığı iki kaza sonrasında Bektaş Dakar’a devam edemedi. O dakikadan sonra yoluna devam eden temsilcilerimize destek vermeye başladı.

Dakar 2015’ten Bazı Önemli Anlar

 • Polonyalı motosiklet pilotu Michel Hernik’in yaşamını yitirmesi
 • O ana kadar başı çeken Bort’un maraton etabında gidonu kırılması ve akabinde motosikletinin arızası
 • Jordi Viladoms’un yarış dışı kalması
 • Maraton etabında Serkan Özdemir’in motosiklet arızası
 • Hasta olarak başladığı ve şanssızlıkların yakasını bırakmadığı Selçuk Bektaş 5.etapta yarışa devam edememesi
 • İlk Dakar deneyiminde 10. etaba kadar devam edip büyük başarı sergileyen Koray Özkaplan 10.etapta yaşadığı kaza sonrasında ayağını ciddi şekilde incitti. Ayrıca Özkaplan’ın omzunda da kırık mevcut.
 • Serkan Özdemir, 2000 yılından beri Dakar’a katılan Türk temsilciler arasında ilk tecrübesinde Dakar’ı tamamlayan ikinci isim oldu. (2007 Dakar – Kutlu Torunlar – Genel Klasman 59.)

(Bize göre) Aslında Dakar 2015’in Kazananları

Şakir Şenkalaycı, Serkan Özdemir, Koray Özkaplan, Selçuk Bektaş, Gonçalves, Toby Price, Quintanilla, Svitko, Rosa Romero Font, Laia Sanz.

(Bize göre) Dakar 2015’in Kaybedenleri

Despres, Bort, Viladoms, ASO (Dakar organizatörü) ve bu heyecanı takip etmeyenler…

Teşekkürler

 • Rahmetli Kemal Merkit
 • Selçuk Bektaş
 • Koray Özkaplan
 • Şakir Şenkalaycı
 • Serkan Özdemir
 • Türkiye Motosiklet Federasyonu
 • Eurosport
 • Yiğit Top
 • Spormoto KTM
 • IPONE Türkiye
 • Dakar takipçileri
 • ve diğer sponsorlar

Temsilcilerimizin Dakar 2015 Fotoğraf Albümü İçin Tıklayınız

Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazıların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.MotoEtkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!

 

About MotoEtkinlik.Com

Üniversitelerinde Motosiklet Kulübü kurmak isteyen öğrenci arkadaşları ortak paylaşım platformumuza bekliyoruz.İletişim: [email protected] Birimiz Hepimiz Hepimiz Birimiz İçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul escort Ataşehir escort Pendik escort Kartal escort Ümraniye escort Kadıköy escort Anadolu yakası escort Avrupa yakası escort Mecidiyeköy escort Fatih escort Fındıkzade escort Çapa escort Şirinevler escort Avcılar escort Beylikdüzü escort Halkalı escort Bahçeşehir escort Bakırköy escort Dubai escort porno izle sex hikayeleri seks hikayeleri seks izle paply.org

casino siteleri slot siteleri