cift_kavramalı_debriyaj_honda_dct
beylikdüzü escort

Çift Debriyajlı Otomatik Şanzıman Teknolojisi: Honda DCT İle İlgili Herşey

Bazılarına göre iki debriyajlı otomatik vites bazılarına göre çift kavramalı otomatik debriyaj… Bazılarına göre nimet bazılarına göre gereksiz; işte Honda’nın en yeni aktarım teknolojisi çift debriyajlı otomatik şanzımanDual Clutch Transmission– DTC’ye dair herşey…

honda_nc750x_dctZaman hızla geçiyor fakat aynı süreçte teknoloji de durmadan ilerliyor. Bazılarımız her ne kadar kabul etmek istemesek de yenilikler hayatımıza sunduğu kolaylıklar sayesinde siz onu sevseniz de sevmeseniz de kolayca hayatımıza sızıp vazgeçilmez oluveriyor. Komşumuza gidip izinli kullandığımız çevirmeli ankesör telefonlardan; cebimizde taşıdığımız, mail atabildiğimiz, görüntülü konuşmalar yapabildiğimiz hatta karşılıklı dertleşebildiğimiz telefonların devrini yaşıyoruz. Hal böyleyken motosiklet teknolojilerinde de epeyce ilerleme yaşandı.

Daha Daha Daha
Yıllardır katıldığım yeni model lansmanlarında duyduğum en önemli kelimedir “daha”! Daha hızlı, daha konforlu, daha iyi, daha güçlü, daha hafif şeklinde yeni modellerin meziyetleri sayılır hep. Motor teknolojisi de sadece daha hafif ve daha güçlü-hızlı olma yönünde ilerlemiyor. Sürüş modu sistemleri ve elektronik kontrollü gaz kolu bu yeni teknolojinin nimetlerinden. Yeni yüzyılın elektronik destekli motorları artık motosiklet sürücüsüne çeşitli güç aralıklarını ve kontrollü gaz yakıt püskürtmesini bir arada sunuyor. Peki, ya şanzıman tarafında durum nasıl?

cift_kavramalı_debriyaj_honda_dct_
Çift kavramalı debriyaj – Honda DCT

Çift Debriyajlı Otomatik Şanzıman /sanayide bilinen adıyla Çift Kavramalı Debriyaj DCT’nin doğuşu
Sistem ilk defa II. Dünya savaşı öncesinde Adolphe Kegresse tarafından tasarlansa da hayata geçirilememiş. İlk defa hayata geçiren ise 1980 Ford Fiesta, Ford Ranger ve Peugeot 205 üzerine prototipini uygulayan Harry Webster oldu. Daha sonra Porsche ve Audi bu teknolojiyi yarış otomobillerinde kullanmaya başlamışken ilk seri üretim modeli 2003 yılında Volkswagen tarafından Golf Mk4 R32 kodlu modelde kullanıldı. 2010 yılına gelindiğinde BMW 7 vitesli çift kavramalı debriyaj ile otomobil tarafında çıtayı bir üst basamağa çıkardı. Otomobil tarafının hikayesi böyle; peki ya motosiklet…

Motosiklette Öncü Honda
Honda, dünyada ilk defa 2009 yılında Honda VFR1200F modeliyle elektronik kontrollü Çift Kavramalı Debriyaj teknolojisini opsiyonel seçenek olarak motosiklet sektörüne sundu. 2009 yılında başta ışık görmüş tavşan gibi baka kalınan bu teknoloji başta biraz acımasızca eleştiriler alsa da -Ne demek vites atmayacaz?- Honda otomatik vites teknolojisini geliştirmeye kararlıydı ve 2012 yılına gelindiğinde yeni NC700S, NC700X ve NC700D modellerinde 6 vitesli 2. nesil çift kavramalı debriyaj teknolojisini sundu. Ben www.motoetkinlik.com’a bu yazıyı yazarken Honda NC modellerinin motorları 750 cc’ye yükseltilmiş durumda ve DCT yani Çift Kavramalı Debriyaj özelliğiyle satılıyorlar. (NC750X DCT testimiz yakında burada)

honda_dual_clutch_transmission_dctDCT – Çift Debriyajlı Otomatik Şanzıman Nasıl Çalışır?
Çift debriyajlı sistem vites aktarımını ve debriyaj çalışmasını-kavramasını elektronik motorlar ile kontrol ederek sürücü müdahalesi gerekmeden manuel vites sisteminde olduğu gibi –hatta daha iyi– süreklilik arz eden bir ivmelenme sunuyor. Sistem hıza göre vites konumlarını otomatik ayarlıyor. Böylece sürücü gaz verirken ya da frenleme yaparken vites konumuyla uğraşmıyor.

Çift kavramalı debriyaja aslında iki ayrı manuel şanzıman yapısının sürekli ivmelenme sağlayacak şekilde tek bir çatı altında çalışması denilebilir. Motordan gelen güç/kam mili dönme kuvveti birinde 1. 3. ve 5. diğerinde 2. 4. ve 6. vites dişlileri bulunan ve her ikisi de birer debriyaj kontrolündeki iki ayrı mil tarafından arka tekerleğe aktarılıyor. Sistemin en büyük yararı gaz verilmesi-hızlanmalar ve de fren yapılması-yavaşlamalar esnasında vitesin sistem tarafından en uygun dişliye otomatik şekilde geçirilmesi. Bir diğer yararı ise vites geçişleri arasındaki boşluğun minimuma indirilmesi.

Honda_NC750x_dtc_mode
Sağ elcikte S-D modları ile boş vites N seçeneklerinin yer aldığı düğme.

Honda NC700X DTC’de nasıl çalışıyor
Öncelikle motosikletin selesine oturup kontak anahtarını çevirdiğinizde Motosiklet sizi boş viteste karşılıyor. Sağ el işaret parmağınızın bulunduğu noktadaki düğme yardımı ile otomatik (AT) ya da manuel (MT Modu) seçeneğini seçebiliyorsunuz. AT seçeneğini seçerseniz sonrasında D –drive– ve S –sport– modları sağ el başparmağınız ile seçiyorsunuz.

A: MT-Manuel vites seçeneğini seçerseniz
MT seçeneğini seçtiniz: şimdi vites yükseltme seçeneği tamamen sizde. Bu defa sol el işaret parmağınızın bulunduğu yerdeki + işaretli düğmeye basarak vites konumunu yükseltiyorsunuz. Bir kere bastığınızda ekranda boş ışığı sönerek vites göstergesi 1 oluyor Endişelenmeyin motosiklet hemen hareket etmiyor; harekete başlamak için gaz vermeye başlamanız gerek. Hareket etmeden tekrar + düğmesine basarsanız akıllı sistem gereksiz yere 2. vitese geçmiyor 1. viteste sizin hareket etmenizi bekliyor. Gazı çevirirseniz motosiklet ilerlemeye başlıyor. Hızlandıkça aynı düğmeden vitesi yükselterek yolunuza devam ediyorsunuz. Vitesi düşürmek için yine sol elde ancak bu defa baş parmağınızın hizasında – işaretli bir düğme var. İşte bu düğmeye her bastığınızda vites birer birer aşağı iniyor. Oldu da tembellik yaptınız 6. vites 150 km/s hızla giderken 40 km/s hıza kadar yavaşladınız ama vitesi indirmediniz sistem 40 km/s ile 6 viteste yeniden gaz verdiğinizde tıkanmamak için vites konumunu 3. vitese kendisi indiriyor.

vites_çubuğuYani vites yükseltmeleri ve düşürmeleri tamamen sizde ancak çok yavaşlayıp vitesi konumunu üstte bırakırsanız da sistem sizi doğru vites konumuna geri indiriyor. Oldukça kolay ve basit. Ama oldu da ben düğmeyle uğraşmak istemiyorum derseniz de klasik motosikletlerdeki vites çubuğunu opsiyonel olarak alıp NC750X DCT modeline taktırabiliyorsunuz. Böylece vites durumunu sol ayağınızla kontrol edebiliyorsunuz.

B: D (Drive modu)
Sağ el başparmağınız hizasında bulunan mode düğmesinden D yani Drive seçeneğini tercih ettiğinizde motosikletin boş vites ışığı sönerek ekranda 1 yazıyor. Artık çift kavramalı debriyaj teknolojisinin tüm yararlarını sonuna kadar sömürmeye hazırsınız: Gaz verdiğinizde motosiklet hızlanacak fren yaptığınızda duracak… Bu benzetmeyi yapmak istemiyorum ancak tıpkı bir scooter gibi siz gazladıkça hızlanıyorsunuz ve çift kavramalı debriyaj sistemi gerektiğinde vitesleri hızlıca değiştiriyor. Vitestler sadece dikkat ederseniz duyacağınız hafif bir mekanik sesle otomatik olarak yükseliyor – yavaşlarsanız da iniyor-. Sadece gaz kolunu çevirin ve keyfinize bakın. D modunda vitesler mümkün olduğunca hızlı büyütülerek yakıt tasarrufu sağlanıyor. Yani motor devrini sonuna kadar kullanmamış-zorlamamış ve boşuna benzin yakmamış oluyorsunuz.

C: S modu
Yine sağ el başparmağınızın hizasındaki mode düğmesine basarak S seçeneğini tercih ederseniz çift kavramalı debriyaj sportif kullanımlar için devir aralıklarını daha uzun kullanmanıza olanak sağlıyor. Bu defa sistem D modundaki gibi hızlı hızlı vitesleri bir biri ardına yükseltmek yerine elinizin altında biraz daha güç bırakıyor. Uzun devir aralıkları sayesinde motosiklet daha agresif hızlanmalara hazırlıklı konumda sizden emir beklerken gazı çevirdiğinizde anında hızlanmaya başlıyor.

Kısaca İşleyiş
1 Motosikleti çalıştırın
2 Sürüş modunu seçin
3 Gazlayın 😉

Sürüş Deneyimi: “Motosiklet kullanmanın en kolay yolu”

Debriyaj mı o da ne? Sol gidonda debriyaj maneti yok ancak korna düğmesinin iki altında vites düşürmeye yarayan - düğmesi ve önde işaret parmağı ile kontrol edilen + düğmesi var. Ayrıca fotoğrafın en solunda motosiklet park edildiğinde kullanılmak için el freni mevcut.
Debriyaj mı o da ne? Sol gidonda debriyaj maneti yok ancak korna düğmesinin iki altında vites düşürmeye yarayan – düğmesi ve önde işaret parmağı ile kontrol edilen + düğmesi var. Ayrıca fotoğrafın en solunda motosiklet park edildiğinde kullanılmak için el freni mevcut.

Çift Kavramalı Debriyaj teknolojisine sahip motosiklet kullanmak oldukça kolay ve bir o kadar da keyifli. Sürüş için otomatik D ve S modlarından birini seçtikten sonra tıpkı bir scooter rahatlığında kolayca motosikleti kullanıyorsunuz. Vites değiştirmeyle uğraşmamanın yanı sıra ilk harekette debriyaj ayarı yapmak zorunda kalmamak –debriyaj maneti diye birşeyin dahi olmayışı- ve dururken yine vites konumunu hiç düşünmemek adeta bir lüks. Bu sayede bu teknoloji motosiklet kullanmaktan korkanlar-çekinenler için müthiş bir çözüm.

Tasarruflu D modu sakin sürüşler için biçilmiş kaftan. Siz sakin sakin ilerlerken ilk 10 km/s hızda ki 1. vites konumu hızınız 60-65 km/s hızlara geldiğinde fark ettirmeden 6. vitese kadar yükselmiş oluyor. Böylece anlık yakıt göstergesinde 100 km/de 1.7 hatta bazen 1.4 litre gibi 750 cc motor için inanılmaz düşük yakıt sarfiyatı rakamlarını görüyorsunuz. Fakat gazı sert açarsanız vitesler biraz daha uzun devir aralıklarında değişiyor ve bu defa gereksiz yakıt harcadığınızı sistem dijital göstergede size 100 km’de 6 litre ve üstü rakamları göstererek hatırlatıyor. Ara hızlanmalarda yüksek viteste biranda gazı açarsanız sistem vites düşürerek daha iyi hızlanma performansı da sağlıyor.

S modu performanslı sürüş sevenlere hitap ediyor. S modunda vitesler D modunda olduğu kadar hızlı yükselmeyerek motor devrinin daha uzun kullanılmasını sağlıyor. Böylece sürücünün gaz kolu etkilerinin daha sert cevaplaması sağlanmış. Bu arada hem S hem de D modunda sürücü isterse +,- işaretli vites arttırma/düşürme düğmeleri ile vites konumuna istediği an müdahale edebiliyor. Ani hızlanmak istediğinizde vitesi düşürebiliyorsunuz. Aynı şekilde motor frenini kullanarak yavaşlamak istediğinizde de – işaretli düğmeye dokunarak arka arkaya vites düşürmeniz mümkün oluyor.

Manuel modda vites yükseltmelerde sistem size karışmıyor ancak yüksek viteste fazlasıyla yavaşlarsanız: örneğin 6. viteste yol alırken yavaşlarsanız sistem vites konumunu hızınıza göre gaz açmaya hazır vitese getiriyor.

Son Karar: Biz Honda’nın çift debriyajlı otomatik şanzıman teknolojisi DTC sistemini beğendik. Hem motosiklete yeni başlayanlar için motosiklet kullanımını kolaylaştırıyor; hem de deneyimli kullanıcılara iki düğme vasıtasıyla istedikleri gibi vites konumuna müdahale edebilme olanağı sağlıyor.

En Yeni Motosiklet Modelleri İçin Tıklayın!
Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!
Yarış Dünyasından Son Haberler için Tıklayın!

About Ahmet Koseoglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul escort Ataşehir escort Pendik escort Kartal escort Ümraniye escort Kadıköy escort Anadolu yakası escort Avrupa yakası escort Mecidiyeköy escort Fatih escort Fındıkzade escort Çapa escort Şirinevler escort Avcılar escort Beylikdüzü escort Halkalı escort Bahçeşehir escort Bakırköy escort Dubai escort porno izle sex hikayeleri seks hikayeleri seks izle paply.org

Sperrmüll wohnungsauflösung