Öncelikle Le Mans dayanıklılık yarışlarının tarihinden ve yarışın güncel temel kurallarından bahsedelim. Le Mans dünyada ilk olarak düzenlenen resmi otomobil yarışı. Markalar kategorisinde Porsche ise 19 kez ile en çok Le Mans kazanan takım olarak bu klasmanda lider konumda. Sürücülerden ise “Bay Le Mans” olarak da bilinen Tom Kristensen ise 9 kez ile en çok Le Mans kazanan pilot konumunda.

Le Mans 2024 sezonunda totalde 62 araçtan oluşan 3 ayrı kategoride araç aynı anda piste çıkacak. Bu 3 kategoriden en hızlı olan araçlar Hypercar, ikinci en hızlı araç kategorisi LMP2 araçları ve LMGT3 araçları ise serinin son klasmanı. Her aracın 3 ayrı sürücüden oluşan bir sürücü düzeni var. LMP2 ve LMGT3 klasmanlarında gold, silver ve bronze olmak üzere 3 ayrı seviye sürücü zorunlu, hypercar klasmanında böyle bir zorunluluk yok.

2024 Le Mans ile ilgili son duruma gelecek olursak 6 numaralı Porsche Penske 3:24.634 ile pole pozisyonun sahibi oldu. 2 numaralı Cadillac ve 3 numaralı Cadillac ise ikinci ve üçüncü sırayı aldı. Geçen senenin kazananı 51 numaralı Ferrari AF Corse 4.sırayı aldı. 5. sırayı ise 50 numaralı Ferrari AF Corse aldı.

Bizim için tartışmasız şekilde bu sene de Le Mansın en önemli olayı ise 2020 Le Mans galibi milli sporcumuz Salih Yoluç. Temsilcimiz bu sene Le Mans 24 saat yarışına LMGT3 kategorisinde JMW Motorsport ile Ferrari 296 LMGT3 aracıyla yarışacak. Milli sporcumuz Salih Yoluç’a bu sezon Giacomo Petrobelli ve Larry ten Voorde eşlik edecek milli sporcumuz ve ekibi başarılı bir sıralama seansı geçirdi ve kendi kategorilerinde 3.sırayı aldı. Milli sporcumuza bu önemli yarış için başarılar diliyoruz.

2024 Le Mans’ın başka bir önemli olayı ise MotoGP tarihinin en büyük pilotu Valentino Rossinin Team WRT ile birlikte kariyerinin ilk Le Mans yarışına çıkacak. Team WRT de LMGT3 kategorisinde BMW M4’ün direksiyonunda olacak. Hafta sonu boyunca temposu çok iyi gözükse bile sıralama seansında tempolarının gerisinde kaldılar ve 12.sıradan start alacaklar. 24 saatlik yarışlarda sıralama sonuçları her zaman çok önemli olmayabiliyor Team WRT tempolarından dolayı hala galibiyetin en önemli adaylarından.

Le Mans 24 h yarışı cumartesi günü saat 17.00 da Eurosport 1 ekranlarında start alıcak. 24 saat boyunca İzge Can Günal, Barkın Kızıl, Engin Efe Uçar ve Batuhan Herdem ana 4 spiker değişimli olarak mikrofon başında olacak. Yayın içersinde ise Yiğit Tezcan ve milli sporcumuz Ayhancan Güven konuk olarak yayına katılacak.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir