Kawasaki_zx_6r_test_doruk_ozmen
beylikdüzü escort

Test: Benim Motosikletim 2015 Kawasaki Ninja ZX6R (636)

Kawasaki_zx_6r_test_doruk_ozmen_
D. Özmen

Testi yapan kişi, testi okuyanlar gibi motosiklet aşığı ve becerebildiğince motosiklet kullanıp kendini geliştirmeye çalışan bir adam. Bahçeşehir Üniversitesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği okuyup aynı zamanda yine aynı okulda Kurumsal Organizasyon ofisinde çalışıyor. Daha önce kullanmış olduğu Kawasaki Ninja 250R ve Ninja 300R modellerinin mekanik tasarımlarından ve güvenilirliğinden memnun kaldığı için yine aynı markanın önceki modellere göre nispeten ‘Büyük Abi’sini seçmiş. Öncesinde sürmüş olduğu tarzlardan da zaten bir Supersport aşığı olduğunu kolayca anlaşılıyor.

Sokakta nazlı bir küçük hanım, evde hanımefendi, pistte ‘aşk’!

Kawasaki_zx_6r_test_doruk_ozmenİncelemede kullandığımız 2015 model Kawasaki Ninja ZX_6R 636, 2015’in Haziran ayında alınmış ve şuan 9600 kilometrede. Model, zaten uzun yıllardan beri üretilen orta segment yarış motoru klasmanındaki şasi ve motor bloğunun 2013’te yaşadığı son yenilemeden sonra bir değişiklik yaşamamış hali. Kendi klasmanındaki en yakın rakiplerini, yine Japon asıllı olan Yamaha YZF-R6, Honda CBR600RR ve Suzuki GSX-R600 olarak belirlersek pek de yanılmış olmayız. Ayrıca bu modele baktıkça, motorun pist versiyonu olan Kawasaki Ninja ZX-6R’ın Kenan Sofuoğlu ve Toprak Razgatlıoğlu’nun ellerinde almış olduğu galibiyetleri ve 2015 şampiyonluklarını hatırlayıp gururlanmamak elde değil.

Temel olarak Japon asıllı rakiplerine benziyor olsa da, ufak ancak önemli bir fark göze çarpıyor. Kawasaki Ninja 636’da (Model isminden de anlaşıldığı gibi) motor bloğunda 600 cc değil 636 cc’ye giderek orta devir torkunu yükseltmeyi planlamış. Gerek kağıt üzerindeki N/m tork değerlerinde, gerekse de pistte orta devirlerde gaz koluna verdiği tepki hissiyatında başarılı olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Hafif olması için alüminyum şasi kullanılmış olması elbette motorun ‘tek kullanımlık’ olduğunu bize hatırlatıyor. Bu şasi tipleri motosikleti hafifleterek ve kıvraklığını arttırarak epey önemli rol oynamasının yanı sıra, zarar gördüklerinde çelik şasilerin aksine, kullanılamazlar. Ancak Kawasaki bu konuyu da düşünmüş olacak ki, kaza yapmamızı engellemek adına motosiklete KIBS (Kawasaki Initial Braking System) adında bir ABS, KTRC (Kawasaki Traction Control System) adında 3 modlu bir çekiş kontrol sistemi ve 2 adet güç modu koymuş. A modunda Ram Air ile birlikte 136 bg olan bu canavarı, B moduna alarak 108 bg’de dizginleyebiliyoruz. Diğer 600 cc klasmanında bulunmayan bu kadar güvenlik sistemini bir Supersportta bulmak açıkçası sevindirici. Bu özellikler eklenerek güvenlik seviyesi ile birlikte motosikletin kontrolünün de kolaylaştırılması hedeflenmiş.

Kawasaki_zx_6r_test_doruk_ozmenViraj kabiliyeti ve değer hissedilir özelliklere gelecek olursak, viraj içindeki stabilliği güven vermesinin yanı sıra bu motor için özel olarak Showa ile tasarlanmış olan BPF-SFF (Big Piston Fork, Separate Function Fork) ön amortisör sistemi işini başarıyla yerine getiriyor. Şasi geometrisinden, yatış açısını arttırmak adına yukarıya alınmış peglerden ve ön-arka ağırlık dağılımını optimal tutmak üzere tasarlanmış olan benzer özelliklerden dolayı, virajda dudaklarımızı kulaklarımızdan ‘esirgemeyen’ bu motor, elbette şehir içi sürüş ve sıkışık trafikte pek de konforlu sayılmaz.

0-100km hızlanma performansı 3.6 saniye olan Kawasaki ZX6R (636), eklentiler olmadan en fazla 268 km son hız değerine ulaşabiliyor. (Bu hız pist sürüşü dışında, muhtemelen hayatınızın hiçbir alanında gerekli olmayacaktır. Bu sebeple son hızından çok bir motorun size verdiği hissiyatı ve torku genelde ön plandadır.)

“Kullanıcı orijinal sesini sevdiği ve yeterli bulduğu için herhangi bir egzoz değişikliğine gitmemiş. Motordaki ekstralar, Stompgrip (Diz kaydırmazlığı), Kawasaki koruma takozları, Pirelli Diablo Rosso II lastikler ve Puig ön cam.”
Kawasaki_zx_6r_test_2
Kawasaki ZX6R (636)

Motosiklet halihazırda aynı teknoloji ile 3. üretim senesinde olduğu için kronik (fabrika çıkışından beri süregelen) bir arızası bulunmuyor. Ancak yüksek yakıt tüketimini göz önünde bulundurmanız şart, fabrikanın verdiği ‘hayali veri ’ olan 100 km/6.5 litrelere aldanmayın. Tüketim, düz yol ve şehir içi ortalaması olarak 100 km’de 8-11 litre arası değişiyor. Elbette bu kullanımdan kullanıma ve nerede kullandığınıza bağlı olarak değişebilecek bir durum.

Sorun olarak sadece belli devir aralıklarında (6000-9000 dev/dk) kontak anahtarının, anahtar yuvasından gelen titreşim sesi sinir bozucu olabilir. Ancak bu sorunu 2-3 haftada bir defa anahtar yuvasına bolca sıkacağınız WD40 yağ ile çözebiliyorsunuz.

MotoEtkinlik Facebook sayfamızı Twitter hesabımızı İnstagram hesabımızı ve Youtube Kanalımızı takip edin, son haberleri ilk önce siz duyun!

2015 Kawasaki Ninja ZX6R (636) Temel Özellikler

Kawasaki_zx6r
4 silindirli 137 bg 636 cc motor…

636 cm3 su soğutmalı, 4 zamanlı 4 silindir
Yeni ZX-6R’daki 37 cm3 lük artışın sunduğu avantaj gerçek  sürüş keyfi için kayda değer.  Spor kullanımda, hem yokuşlarda hem de yarış pistinde devir aralığı boyunca geliştirilmiş performans gelmiştir. Fakat, artan düşük-orta devir torku trafikte günlük kullanılabilirliği de artırıyor.

Ninja Stili
Dizaynı önden arkaya doğru akış gösteriyor. Keskin burun kafa grenajı,  yüksek hava akımı sağlayan geniş boşluklara sahip minimalist grenaj, ön farlar ve LED  arka far yeni Ninja ZX-6R’ın agresif görüntüsüne katkıda bulunuyor.

Kawasaki_zx_6r_test_Doğal agresif Ergonomi
Spor sürüş için idealdir.  Kullanıcıyı anında rahatlatan sezgisel uyum sunar. Benzin deposu, selesi ve kuyruk grenajı motosikletle iyi temas sunar. Önden arkaya kısa sele, kullanıcının kuyruk kemiğinin rahatlığını sağlar.

Sıkıştırılmış alüminyum perimeter şasi
Yarış için geliştirilmiş perimeter şasisi Ninja ZX-6R’ın ani yol tutuşundaki süper dengesinin anahtar özelliğidir.

Kawasaki_zx6rKolay tutuş
Şasi ve arka maşa büyük ölçüde denge sağlar. Değişen kaster açısı ve çatal boru yüksekliği ve yeni direksiyon mili yağ keçesi kolay tutuşa katkı sağlar.

Kısa tip Susturucu
Büyük hacimli susturucu gürültü seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Üçgen kesiti gerek hacme izin verir.

Gösterge paneli
Kawasaki_zx6r_göstergeGösterge paneli bir bakışta kullanıcıya bilgi verir. Analog tarzı takometre birçok fonksiyonlu LCD ekran ile tamamlanmaktadır. Yeni fonksiyonlar içinde, KTRC, Güç Modu ve Ekonomik Kullanım Göstergesi yer almaktadır. Büyük numaralı konum göstergesi kullanıcıya anında bilgi verir.

SFF-BP (Ayrı Fonksiyon Çatal – Büyük Piston)
Showa SFF ve BPF konsepteli birleşimi, yeni üretim çatal hem yarış hemde günlük kullanılabirliği sunuyor. Ön yükleme ve amortisör (geri tepme & sıkıştırma)’ ün ayrı olması kurulumu kolaylaştırır. Tüm ayarlayıcılar çatal borularının üstünde yer alır: ön yükleme solda, sıkıştırma ve geri tepme amortisörü sağdadır.

Virajlı yollar için ayarlanmış Süspansiyon ayarları
Yay oranları ve amortisör ayarları, kullanıcıya Ninja ZX-6R sportif performansının farklı durumlarda tadını çıkarmasını sağlayarak, virajlı yollarda performansı maksimize etmek için seçilmiştir. Çatal sıkıştırmaya başlarken büyük kontrol sağlar ve hız azaltıldığında aracın ağarlığının öne doğru kayması ile sakin tutum değişikliği sağlar.

Monolok kaliperler ve büyük diskler
Oldukça sert,  radyal montaj kaliperler gelişmiş kontrol için kolda sağlam bir his verir. Geniş 310 mm petal disk  frenler ve radyal pompa ön fren ana silindir, ön fren takımını tamamlıyor, güçlü frenleme ile mükemmel his sağlar. 220 mm petal disk freni ve hafif kaliper arkayı yavaşlatır.

KTRC 3 mod (Kawasaki traction control)
Kawasaki_ktrc3 mod Kawasaki traction kontrol Kawasaki’nin en gelimiş çekiş kontrol sistemidir, sport sürüşünden touringe çeşitli sürüş durumlarına uygun mod seçenekleri sunuyor.

Güç modu
Güç modu seçimi motor gücü veriminin sürme durumuna göre değiştirilmesine izin verir.

KIBS (Kawasaki akıllı anti-blokaj fren sistemi
Kawasaki Akıllı Anti-Blokaj Fren Sistemi, doğal frenleme hissini korurken yüksek verimli frenleme sunan, supersport modeller için özel olarak tasarlanmış yüksek hassasiyetli bir fren sistemidir.

Yardımcı kaydırmalı debriyaj
Yarış teknolojisine dayanarak, Yardımcı kaydırmalı debriyaj bir geri tork sınırlayıcı ve hafif bir debriyaj kolu çekme sağlayan self-servo mekanizması görevini yapar.

Çift gaz kelebekleri
Güç artışı ve ikinci beyin kontrolü gaz kelebeklerinin kullanım bakımından büyük kolaylık sunuyor.

Ekonomik sürüş göstergesi
Uygun ortalama yakıt tüketimini gösterir, yakıt verimli sürüş sağlar.

Sevilen Yanları: Viraj kabiliyeti, orta devirdeki tork, 30. Yıl özel tasarımı, ön-arka süspansiyon kalitesi, ön disklerde kullanılan mono-block fren sisteminin fren performansı.

Sevilmeyen Yanları: Şehir içi ve sıkışık trafikte fazlasıyla hissedilen oturuş pozisyonu, yüksek yakıt tüketimi, markanın parça fiyatlarının epey yüksek oluşu.

Kawasaki_zx_6r_test_3

Tavsiyeler:
Bu motosikleti yarış motorlarına derinden ‘aşık’ olan ve öncesinde en az 30.000 km tecrübesi bulunan, piste çıkmayı seven, yüksek yakıt tüketimini ‘sineye çekebilecek’, şehir içi trafiğinde gerçekten güvenli sürmeye özen gösteren arkadaşlara tavsiye ederim.

Bu motosikleti, konforunu ön planda tutan, yakıt ve parça fiyatı açısından ekonomik bir motor arayan, zaman zaman asfalt dışında da motor sürmeyi düşünen veya yarış motorlarını sevip yeteri kadar tecrübe sahibi olmayan veya güvenliğe önem göstermeyen arkadaşlara asla tavsiye etmiyorum.

Kawasaki_zx_6r_test_1Bu motoru uzun yıllar hayalini kurup para biriktirerek, arkadaşlarımdan test sürüşü için alıp denediğim ve sonrasında tüm teknik özelliklerini ezberleyip, Kawasaki distürbitörünün mağaza vitrininin önünde çadır kurarak aldığım için gerçekten çok seviyorum. Tekrar o günlere dönsem, gözüm yine başka bir marka-model görmezdi sanırım. Pek memnunum. Bundan sonra ise Yamaha R1M veya BMW S1000RR sahibi olmak beni cidden mutlu ederdi.

Son olarak incelemeyi okuyan arkadaşlardan ve tüm motosiklet kullanıcılarından güvenliğin ve eğitimin önemini unutmamalarını ancak herşeyden önemlisi sürüşlerinden keyif almalarını diliyorum!
Kawasaki Ninja ZX-6R 636 Fiyatı: 15.150 € (30. Yıl Special Edition ABS)
Kawasaki Ninja ZX-6R 636 Fiyatı: 14.100 € (30. Yıl Special Edition)

2015 Kawasaki Ninja ZX6R (636) Teknik Özellikler

Makine Tipi
4-zamanlı,su soğutmalı, Sıra 4 – silindirSilindir Hacimi
636ccSilindir,Çap x Strok
67.0 X 45.1 mmSıkıştırma Oranı
12.9:1Sübap Sistemi
DOHC, 16 sübapMaksimum Güç/Tork
137 PS/13.500 RPM / 71 N.m (7.2 Kgf.m)/ 11.500 rpmYakıt Sistemi
Yakıt enjeksiyon: 38mm x4 (Keihin)Ateşleme
ElektronikMarş Sistemi
Elektrik

Şanjman
6 – vites

Şasi Tipi
Perimeter sıkıştırılmış AlüminyumKaster/Trail
23.5′ / 101 mmSüspansiyon,Ön/Arka
41 mm ters çatal / Gazlı Uni-Trak,Lastik,Ön/Arka
120/70 ZR 17M/C / 180/55 ZR 17M/CFren,Ön/Arka
Çift Disk 310 mm,4 – piston kaliper / Tek Disk 220 mm,
Tek piston kaliperTekerlek Çalışması,Ön/Arka
120 / 134 mmU x G x Y
2085 x 705 x 1115 mmAks Açıklığı
1395 mm

Bizimle [email protected] adresinden iletişime geçin, sizin de test yazınızı yayınlayalım.

En Yeni Motosiklet Modelleri İçin Tıklayın!
Dikkat: www.MotoEtkinlik.com adresinde yayınlanan yazınların telif hakları MotoEtkinlik.com’a aittir! Bu yazınların izinsiz ve kaynak: www.motoetkinlik.com şeklinde belirtilmeden kullanılması yasaktır!
Yarış Dünyasından Son Haberler için Tıklayın!

About MotoEtkinlik.Com

Üniversitelerinde Motosiklet Kulübü kurmak isteyen öğrenci arkadaşları ortak paylaşım platformumuza bekliyoruz.İletişim: [email protected] Birimiz Hepimiz Hepimiz Birimiz İçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İstanbul escort Ataşehir escort Pendik escort Kartal escort Ümraniye escort Kadıköy escort Anadolu yakası escort Avrupa yakası escort Mecidiyeköy escort Fatih escort Fındıkzade escort Çapa escort Şirinevler escort Avcılar escort Beylikdüzü escort Halkalı escort Bahçeşehir escort Bakırköy escort Dubai escort porno izle sex hikayeleri seks hikayeleri seks izle paply.org

Sperrmüll wohnungsauflösung